Vb 2022: Az Mbappé-dupla eldöntötte, Franciaország is a nyolc között - Lewandowskinak három 11-esből lett egy gólja

Giroud (rekord)góljával és Mbappé duplájával lett vb-negyeddöntős Franciaország. Az első félidőben még jól tartotta magát és gólt-gólokat is szerezhetett volna a lengyel válogatott, de a szünet után már egyértelműen érvényesült a 3-1-re nyerő címvédő nagyobb játékereje. Lewandowski két 11-est is lőhetett a ráadásban.
Csakfoci.hu 2022. december 4., vasárnap 17:59
Szerző: Csakfoci.hu 2022. december 4., vasárnap 17:59

A saját sajtója által is kikezdett lengyel válogatottnál a csoportkörben tapasztalt kissé passzív játéknak szinte nyoma sem volt az első bő 45 percben. A meccs elejétől fogva aggresszívan letámadták a címvédőt és a labdaszerzésekből veszélyes akciókat is tudtak vezetni Lewandowskiék.

A meccs első perceiben azonban a franciák támadtak többet, de igazán nagy helyzetig nem jutottak. Dembélé kísérletei nem igazán okoztak gondot Szczesnynek, nem úgy Tchouaménié, a középpályás távoli lövésénél a helyén kellett lennie a remek formában lévő hálóőrnek.

A játékrész közepén jutott el az első komolyabb lehetőségéig a lengyel csapat, amely innentől kezdve picit begyújtotta a rakétákat. Lewandowski 20 méteres lövése alig kerülte el a kaput, majd a honosított Matty Cash vesztegetett el egy kecsegtető lövőhelyzetet, hogy aztán a 38. percben valóságos tűzijáték alakuljon ki a francia kapunál. Lloris védett először, majd kétszer is blokkolni tudtak a védők, másodjára a gólvonalon.

Eközben azért a franciák is igyekeztek aktívak maradni támadásban, Dembélének volt egy nagy helyzete, ahol nem volt elég pontos, majd Szczesnynek kellett nagyot védenie Mbappé lövésénél. Amikor már úgy tűnt, döntetlennel zárul a játékrész, jött az újdonsült francia gólrekorder, Giroud. Az immáron 52. válogatott találatát jegyző rutinos csatár a 44. percben Mbappé nagy labdájával lépett ki, majd 12 méterről a kapuba lőtt (1-0).

Francia lehetőséggel kezdődött a második játékrész, előbb Szczesny védte Griezmann lövését, majd Varane pedig alig maradt le a kipattanóról. A címvédő itt már egyértelműen jobban futballozott és többször is veszélyeztetett. Giroud járt a legközelebb a második gólhoz, de remek ollózása hiába kötött ki a hálóban, már leshelyzet előzte meg a szituációt.

A másik oldalon Glik fejesében volt benne a veszély, de végül az 1-1 helyett jött a megérdemeltnek mondható 2-0. A 74. percben, egy Giroud-Dembélé-Mbappé akció végén utóbbi lőtt nagy gólt 17-ről a jobb felső sarokba, eldöntve a lényegi kérdéseket.

És még volt egy gól a bombaformában lévő PSG-támadó lábában: a 91. percben Mbappé az első góljához hasonló szögből, de picit közelebbről tekert csodálatosan, ezúttal a bal ficakba (3-0).

A ráadás ráadásában egy jogos büntetőt kaptak a lengyelek Upamecano kezezése után, de Lewandowski nagyon rosszul rúgta a 11-est, amit így simán védett Lloris. De közben kilépett a gólvonalról a hálóőr, így újrarúgatta a büntetőt a játékvezető. Lewandowski másodjára (pontosabban harmadjára, hiszen Mexikó ellen is kihagyott egyet a vb-n) már nem hibázott, megszerezve csapata becsület-, illetve búcsúgólját a tornán.

A francia válogatott összességében megérdemelten győzött 3-1-re és ott van a katari világbajnokság legjobb nyolc csapata között, ahol Anglia lesz majd az ellenfele.

Jegyzőkönyv

Labdarúgó-világbajnokság, nyolcaddöntő:

Franciaország - Lengyelország 3-1 (Giroud 44., Mbappé 74., 91., ill. Lewandowski 98. - 11-esből)

Franciaország: Lloris - Koundé (Disasi, 92.), Varane, Upamecano, T. Hernández - Tchouaméni (Fofana, 66.), Rabiot - O. Dembélé (Coman, 76.), Griezmann, Mbappé - Giroud (M. Thuram, 76.)

Lengyelország: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior (Bednarek, 86.), Bereszynski - Krychowiak (Bielik, 71.)- Kaminski (Zalewski, 71.), Zielinski, Szymanski (Milik, 64.), Frankowski (Grosicki, 87.) - Lewandowski

Anglia - Szenegál 3-0