Fotó: MTI/Katona Tibor

NB I: A Fradi két furcsa góljára csak egy válasza volt a Zetének - ilyen volt 2023 első meccse

2-1-re győzött a Ferencváros Zalaegerszegen, az év első NB I-meccsén, így tovább növelte előnyét a tabellát. A címvédő és listavezető mindkét találata érdekes körülmények között született meg.
Dudás Gábor 2023. január 24., kedd 20:26
Szerző: Dudás Gábor 2023. január 24., kedd 20:26

Ricardo Moniz először meccselt a Ferencváros ellen (az őszi, budapesti bajnokin eltiltását töltötte a Fradi egykori holland edzője) és már a 2. percben reklamálhatott: Gergényi kiugratásával Manzinga lépett volna meg a kapu felé, de elesett Civic mellett a 16-os előtt. A játékvezető nem látott szabálytalanságot, VAR-vizsgálat pedig nem volt.

A Fradinak bő öt perc kellett az első negy helyzet kialakításához, ekkor Mercier indítására rosszul mozdult ki Demjén, Traoré ki is cselezte a kapust, de 14 méterről nem találta el a kaput. A zalaiak itt is "tüntettek", mert szerintük a helyzetet megelőzően már elhagyta a labda a játékteret.

A 11. percben Ikoba csúsztatott egy szöglet után, Dibusz rosszul ért a labdához, amely így Manzinga elé került, aki annyira meglepődött, hogy ziccerben lyukat rúgott. Válaszul Marquinhos került helyzetbe a másik oldalon, de Zachariassen visszafejelt passzát 17-ről a léc fölé durrantotta. Öt perccel később Mercier már pontosabb volt, de 13 méteres lövését vetődve védte Demjén.

Az izgalmas és fordulatos perceket aztán egy érdekes 11-es és gól "koronázta meg". Szendrei akasztotta Botkát, jogosnak tűnő büntetőt kapott az FTC a 17. percben. Marquinhos elcsúszott a büntető közben, de a labda így a léc alatt kötött ki. A zalaiak reklamáltak, hogy nem volt szabályos a 11-es, és hogy a brazil mindkét lábával hozzáért a labdához, de a VAR-vizsgálat után kiderült, hogy érvényes a találat (0-1).

Nem sokáig örülhettek azonban a zöld-fehérek: a 21. percben egy felívelt szabadrúgás Ikobáról pattant Huszti elé, az előrehúzódó jobbhátvéd pedig fordulásból, az ötösről a hálóba lőtt (1-1).

A 35. percben Mercier emelt be jobbról az ötösre Civic előrevetődve fejelt, de a labda az oldalhálóban kötött ki. A félidő lefújása előtt nem sokkal pedig Zachariassen ugrott ki, majd középre adott jobbról, a ziccetben érkező Marquinhos elé, Huszti azonban pazar becsúszással mentett előle a kapu torkában. Ráadásul már les is előzte meg a helyzetet. Maradt az 1-1 a szünetre.

A középpályán próbált frissíteni a Zete a szünetben, Csercseszov ekkor még nem cserélt, a két csapat pedig a fordulás után is jobbára kiegyenlített meccset játszott. Eközben azonban kevesebb helyzet alakult ki, óvatosabbnak tűntek a felek.

Az FTC a félidő közepén csatába dobta Tokmacot is, aki igyekezett aktívan kezdeni, de ő is rendre fennakadt a Mocsi vezette zalai védelmen. A hajrára aztán megérkezett a vb-t megjárt (és talán utolsó Fradi-meccsén pályára lépő) Laidouni is, de majdnem a Zete szerzett vezetést a 77. percben Manzinga egy jó csel után rosszul lőtt kecsegtető helyzetben.

A másik oldalon Tokmac durrantott a bal kapufa mellé, 2-3 védő kíséretében, majd egy hasonló helyzet előtt a norvég szolgálta ki Vécseit, aki ugyancsak célt tévesztett. Fokozta a nyomást a végén a Fradi, volt, hogy bő egy perc alatt négy szögletet végezhetett el a vendégcsapat. A 89. percben megint az elől felbukkanó Botka okozott gondot a hazaiaknak, de Demjén védte a bal sarokba tartó lövését.

Az utolsó pillanatokban azonban eldőlt a találkozó. Civic sokadik szöglete után Knoester fejelte vissza a középre a labdát balról, ahol Traoré érkezett és fejjel, a kapufa segítségével szerzett gólt úgy, hogy a labda a hálót sem érte. Demjén már csak a gólvonalon túlról tudott tisztázni, hiába igyekezett a kapus. A hazaiak finoman megint reklamáltak, mondván nem biztos, hogy bent volt a labda, de a visszajátszások alapján szabályos találat született. Ami el is döntötte az év első NB I-es meccsét.

OTP Bank Liga, a 2. fordulóból elhalasztott mérkőzésen:

ZTE - Ferencváros 1-2 (Huszti A. 21., ill. Marquinhos 18. - 11-esből, Traoré 90.)

ZTE: Demjén - Huszti A. (Lesjak, 86.), Mocsi, Csóka (Németh D., 92.), Bedi - Szendrei N. (Meshack, 75.), Szalay Sz. (Tajti, 46.), Sankovic, Gergényi - Ikoba, Manzinga (Safronov, 86.)

FTC: Dibusz - Botka, Kovacevic, Knoester, Civic - Besic, Vécsei - Mercier (Tokmac, 61.), Zachariassen (Laidouni, 75.), Traoré (Abena, 93.) - Marquinhos (Auzqui, 75.)

Moniz a Fradi-meccsről: "A játékvezetők a Ferencvárosnak fújnak, vagy valóban semlegesek?" - így látták az edzők
Így látta a két szakvezető, Ricardo Moniz, illetve Sztanyiszlav Csercseszov a keddi, évnyitó ZTE-Ferencváros mérkőzést (1-2) az OTP Bank Ligában.

Távozik az EL-győztes játékos
A spanyol Jairo Sampeiro azt sem zárja ki, hogy Magyarországon folytatja pályafutását.