Fotó: Leicester City Facebook

A topligákban is tarol a Vidi-szindróma - sokszoros bajnokok bukhatnak alá a másodosztályba

Angliában a nemrég még bajnok és kupagyőztes Leicester, Spanyolországban a Valencia, Németországban a Schalke vagy a Stuttgart, Franciaországban a Nantes szurkolói élhetnek át hasonlót, mint amit itthon a Vidi-drukkerek.
Budai László 2023. május 18., csütörtök 16:55
Szerző: Budai László 2023. május 18., csütörtök 16:55

Továbbra is nagy bajban van a két fordulóval a vége előtt kieső helyen álló MOL Fehérvár, amelynek az élvonaltól való búcsúzása óriási meglepetés lenne. A Vidit 3-szoros bajnokként, 2-szeres Magyar Kupa-győztesként és UEFA Kupa-döntős együttesként csapja meg egyre erősebben a kiesés szele, de azt nem lehet állítani, hogy Európában ne lennének hasonló vagy akár nagyobb sikereket is elérő egyesületek ugyancsak kényelmetlen helyzetben. Az alábbiakban összeszedtük, hogy az UEFA együtthatói szerint a 15 legerősebbnek tartott ligát vizsgálva, történelmük vagy közelmúltjuk miatt mely “nagycsapatoknak” nevezhető klubok szállhatnak alá a másodosztályba.

A TOP15 bajnokság helyzete

Már rögtön a Premier League-ben nagy “csillaghullás” várható. Két fordulóval a vége előtt ugyanis kieső helyen áll a 2016-ban bajnoki címet, 2021-ben FA Kupát nyert Leicester, valamint a 3-szoros bajnoki aranyérmes, egyszeres FA Kupa-győztes, BEK- és KEK-döntős, 2-szeres VVK-győztes Leeds is. De éppen csak bennmaradó jelenleg a 9-szeres bajnok Everton és a 2-szeres BEK-győztes Nottingham Forest is. Az utolsó két meccsen óriási harc várható, jelenleg így áll a tabella.

*Az utolsó három búcsúzik

Spanyolországban sokáig a Sevilla és a Valencia is rémesen állt, de jelen állás szerint már csak utóbbi klub szurkolói izgulhatnak. Ugyan az együttes 14. a húszcsapatos La Ligában, ám mindössze három pontra van a kieső helytől. A Valencia 6-szoros bajnokként, 8-szoros kupagyőztesként, KEK- és UEFA Kupa-győztesként búcsúzna, ha elrontaná utolsó meccseit.

Németországban tele van patinás együttessel a tabella alja. A 7-szeres bajnok, UEFA Kupa-győztes Schalke - amelyet nemrég még Szalai Ádám is BL-csoportkörhez segített - a 16., osztályozót jelentő helyen szerénykedik, de nem lehet büszkébb jelenlegi formájára az egyébként 5-szörös aranyérmes Stuttgart, amely jelen állás szerint kieső és Dárdai Pál csapata, a kétszeres bajnok Hertha sem. A Schalke egy, a Vfb két pontra van a biztos bennmaradásról, a Hertha ötre az osztályozótól is. (Igaz, a Schalke a tavalyi szezonban, a Stuttgart 2020-ban jutott vissza a Bundesligába, így nem ismeretlen terep számára a második vonal.)

Olaszországban már ki is esett a Sampdoria, amely 1991-ben bajnoki címet szerzett, de a szurkolói BEK-döntőbe jutásnak és KEK-győzelemnek is örülhettek anno.

Franciaországban az egyik legsikeresebb egyesület, a 8-szoros bajnok és 4-szeres kupagyőztes Nantes szénája áll rosszul, amely 17., kieső három fordulóval a vége előtt, igaz, csak egy pont választja el a bennmaradástól.

Skóciában pedig az egyszeres bajnok, kétszeres kupagyőztes, de UEFA Kupa-döntőt is megjárt - egykoron László Csaba által is irányított - Dundee United drukkerei búslakodhatnak vagy reménykedhetnek, mert három meccsel a vége előtt utolsó a csapatuk, két pontra az osztályozótól, háromra pedig az élvonalban maradástól.

Az NB I egyik legjobb csatára: "A Fradi is megkeresett, Diósgyőrben fenyegettek" - interjú
Stefan Drazic egy kellemetlen sérülés után volt képes nagy formába lendülni, megszerezte profi karrierje első mesterhármasát, ráadásul az ellen a Paks ellen, amelynek sorra lövi a gólokat, és amelynek a játékát ő különösen kedveli. A Mezőkövesd szerb csatára pár éve Kínát választotta a Ferencváros helyett, de még nem mondott le arról, hogy akár egy nagyobb csapatban is megmutassa magát, most viszont azért harcol társaival, hogy az NB I-ben maradjanak. Interjú a magyar élvonal egyik leggólerősebb légiósával, aki szerint a Paks elleni volt klubja történetének legjobb meccse, és aki Diósgyőrben élte át karrierje egyik legnehezebb időszakát.
Stefan Drazic
Ügynöke megerősítette, hogy Drazic a ZTE-től és az Újpesttől is kapott ajánlatot, de van egy harmadik magyar érdeklődő is, sőt külföldről már négy ajánlat is befutott. A támadó még nem döntött a folytatásról. (nso.hu)