Puhl a vb-döntőn jobb volt, mint Romário vagy Baggio - a legendás bíró 5 legnagyobb meccse

Hazai és nemzetközi szinten is több legendás meccse volt a csütörtökön, 65 éves korábban elhunyt Puhl Sándornak. Ebből válogatott ki a csakfoci.hu öt emlékezetes találkozót a Rose Bowl Stadiontól az Üllői útig.
Dudás Gábor 2021. május 20., csütörtök 12:59
Szerző: Dudás Gábor 2021. május 20., csütörtök 12:59

Ahogy arról hírt adtunk, 65 éves korábban elhunyt az egykori világhírű játékvezető, Puhl Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség Játékvezető Bizottságának alelnöke.

A négyszer a világ legjobb bírójának megválasztott sportember számtalan felejthetetlen találkozón fújhatta a sípot, a csakfoci.hu pedig öt nagyszerű és komoly tétre is menő mérkőzésével állít emléket a volt játékvezetőnek, majd sportvezetőnek, illetve televíziós szakkommentátornak.

1. Brazília - Olaszország, vb-döntő (1994)

Már az is emlékezetes, ahogyan Puhl Sándor eljutott odáig, hogy egyáltalán megkaphassa a döntő vezetését. Összesen négy mérkőzésen dirigált az Egyesült Államokban megrendezett világbajnokságon, például a Norvégia-Mexikó (1-0) csoportmeccsen, ahol Puhl zseniális helyzetfelismerése miatt is lőhetett gólt Kjetil Rekdal - a magyar bíró nagyszerűen alkalmazta az előnyszabályt.

Az Olaszország-Spanyolország negyeddöntőben Mauro Tasotti eltörte Luis Enrique orrát, de Puhl Sándor háta mögött, így a magyar játékvezető ezt az esetet nem láthatta, de nem is büntették meg érte. Tasottit viszont igen, a FIFA nyolc találkozóra eltiltotta, és 15 ezer dollárt is ki kellett fizetnie a védőnek.

A történtek ellenére Puhl a szakmánál elsöprő sikert aratott, a FIFA játékvezetői testülete 9-0 arányban neki ítélte a döntő irányítását. A brazil-olasz finálé aztán nem hozott túl magas színvonalat - már ami a játékot illeti, Puhl ugyanis a mezőny legjobbjának bizonyult.

Legfontosabb ítéletének talán az bizonyult, amikor a világklasszis csatárt, Romáriót – a paraguayi asszisztensét felülbírálva – lesen állította meg, méghozzá remek döntést hozva. A több mint 94 ezer szurkoló előtt megrendezett döntő a rendes játékidőben, majd a kétszer 15 perces hosszabbítás után is 0-0-ra végződött, végül 11-esekkel a brazilok nyertek, többek között egy másik korszakos klasszis, Roberto Baggio "égbe lőtt" büntetőjének is köszönhetően.

Magyar játékvezető vb-döntőt előtte és utána sem vezetett.

2. Borussia Dortmund - Juventus, BL-döntő (1997)

A Bajnokok Ligája 24 évvel ezelőtti müncheni döntője (3-1-re nyertek a németek) főként a szupercsere, Lars Ricken, valamint Alessandro Del Piero zseniális góljáról marad emlékezetes, de Puhl itt is hozott egy fontos és jó ítéletet, amikor a dortmundi Karl-Heinz Riedle gólja előtt helyesen felülbírálta egyik partjelzőjét, Bozóky Imrét.

Puhl ekkori teljesítményéről elárul mindent, hogy ebben az évben is ő lett a világ legjobb játékvezetője.

3. Borussia Dortmund - Juventus, UEFA-kupa döntő, 1. mérkőzés (1993)

Négy évvel korábban is találkozott a pályán a két csapattal, méghozzá az akkori UEFA-kupa döntő első mérkőzésén. Itt a Juve örülhetett a 3-1-es győzelemnek, majd a végső sikernek is. Érdekesség, hogy akkor a Dortmund 1997-ben a keretében három olyan játékossal nyert, aki ekkor még a Juventusnál játszott (Kohler, Möller és Júlio César).

Az ekkor 38 éves Puhl a Westfalen Stadionban szinte észrevétlen maradt és összesen három jogos sárgát osztott ki.

4. Anglia - Németország, Eb-elődöntő (1996)

Egy újabb felejthetetlen találkozó, ami után ugyancsak elismerően szóltak a magyar bíróról. Minden idők egyik legjobb angol válogatottja már a 3. percben vezetést szerzett Alan Shearer, a torna későbbi gólkirálya révén, de Stefan Kuntz már a 16. percben egyenlített.

Ezután már nem esett több találat a rendes játékidőben, nem úgy a hosszabbításban! Puhl Sándor azonban a 96. percben - teljesen helyesen - lökés miatt nem adta meg Kuntz (arany)gólját és a németek sem reklamáltak az esetnél.

Talán tudták, hogy nem sokkal később, 11-esekkel ők jutnak be a fináléba (ugye mindenki emlékszik a később a magyar válogatottnál is dolgozó Andreas Möller csipőre tett kezes gólörömére az angol szurkolók előtt...?).

5. Ferencváros - Haladás, az utolsó NB I-es mérkőzés (2000)

A miskolci születésű Puhl Sándor a játékvezetői vizsgát már 15 évesen letette, 1978-tól az NB III-as, 1982-től pedig az NB II-es keret tagja lett. 1984. szeptember 16-án, egy Vasas-Csepel mérkőzésen aztán az élvonalban is bemutatkozott.

Puhl 16 évvel később, az Üllői úton vezetett utoljára az NB I-ben, összesen pedig 226 élvonalbeli mérkőzésen fújhatta a sípot, amiken 666 sárga lapot osztott ki és 28 játékost állított ki. A legtöbb mérkőzést (43-at) a Ferencvárosnak vezette. A 2000. július 22-én lejátszott találkozón Puhlnak csak kisebb tévedései voltak, de kézben tartotta a találkozót. Pályafutása utolsó sárga lapját a szombathelyi Győri Zoltánnak adta...