Szerbia több mint egy évtized után először fogadhatja válogatott mérkőzésen Albániát, azok után, hogy a legutóbbi találkozójuk úgy ért véget Belgrádban, hogy a pályát rohamrendőrök vették körül, és a mérkőzést az első félidőben végleg lefújták. A két országot pénteken Anglia, Lettország és Andorra mellett az európai vb-selejtezők K-csoportjába sorsolták.
A FIFA és az UEFA rövid listát vezet az úgynevezett „tiltott összecsapásokról” azon nemzetek között, amelyeket politikai okokból nem lehet egymás mellé sorsolni. A mostani sorsoláson ez azt jelentette, hogy Fehéroroszország nem szerepelhetett együtt Ukrajnával, Gibraltár Spanyolországgal, Koszovó pedig nem kerülhetett össze sem Szerbiával, sem Bosznia-Hercegovinával.
A FIFA és az UEFA jelenlegi 'feketelistája':
Spanyolország-Gibraltár: Viták Gibraltár hovatartozása kapcsán
Örményország-Azerbajdzsán: Etnikai és területi konfliktus
Koszovó-Szerbia: Történelmi és etnikai konfliktus, Koszovó függetlensége
Koszovó-Bosznia-Hercegovina: Bosznia Szerbia melletti kiállása Koszovóval szemben
Koszovó-Oroszország: Oroszország Szerbia melletti kiállása Koszovóval szemben
Fehéroroszország-Ukrajna: Folyamatban lévő (háborús) konfliktus
Oroszország-Ukrajna: Folyamatban lévő (háborús) konfliktus
Óriási balhé Belgrádban
Erre a listára azonban a szerb-albán párharc nem tudott felkerülni, pedig finoman szólva is van közös "előélete" a két országnak és a két válogatottnak, az évtizedek óta tartó politikai feszültségek után elég összetett és nagyrészt konfliktusokkal terhelt kapcsolatuk van.
Ami a sportvonatkozást illeti, a feszültségek egy 2014-es Európa-bajnoki selejtezőn csúcsosodtak ki, miután egy drón repült át a pálya felett a belgrádi találkozón, amely egy albán nemzeti szimbólumokat ábrázoló (Nagy-Albánia) zászlót és két feliratot ("Koszovó is Albánia", illetve a szintén provokációra alkalmas "Autochthonous", azaz "őshonos" szót) vitt.
(A helyszínen később ki is hallgatták a díszpáholyban helyet foglaló Orfi Ramát, az akkori albán miniszterelnök testvérét, mert állítólag vagy ő, vagy a társaságában lévő albán díszvendégek álltak az akció mögött. Később aztán kiderült, hogy egy bizonyos Ismail Morina irányította az eszközt.)
A szerb védő, Stefan Mitrovic letépte a lobogót, erre a két válogatott játékosai között közelharc kezdődött, majd ebbe a szurkolók is belekeveredtek. Az albán labdarúgók összecsaptak a nézőkkel, előkerültek a műanyag székek, de volt földön rugdosás, majd a cserejátékosok, az edzői stáb tagjai, a rendezők és kutyás rendőrök is a pályára kerültek, teljes lett a káosz.
A nézők elkezdték a nézőtérről dobálni az albán válogatottat, mire a vendégjátékosok sietve elhagyták a pályát, de lefelé menet, még mielőtt eltűntek volna az alagútban, a szerb keménymag több tagja is rájuk rontott, őket a rohamrendőrök gyűrték le végül. Négy albán focista kisebb sérüléseket is elszenvedett.
A meccset végül a 41. percben lefújta az angol játékvezető, Martin Atkinson. Az UEFA először 3-0-val Szerbiának adta a győzelmet, de rögtön le is vont a válogatottól 3 pontot. Mindkét fél megtámadta a döntést a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon (CAS), amely aztán 3-0-val már az albánoknak adta a három pontot, illetve a két szövetséget sújtó 100-100 ezer eurós büntetést is helybenhagyta.
A két csapat aztán 2015-ben, Albániában találkozott még (a szerb szurkolók nem utazhattak el ide), ott Szerbia 2-0-ra győzött, köszönhetően két, a hosszabbításban szerzett gólnak, de az eredmény ellenére Albánia automatikusan kvalifikálta magát a 2016-os kontinenstornára, míg Szerbia még a rájátszásba jutásról is lemaradt.
Azóta egyszer sem futottak össze egymással a csapatok, a hosszú kihagyás azonban jövőre véget ér majd. A selejtező mérkőzéseket 2025 márciusában, júniusában, szeptemberében, októberében és novemberében játsszák majd le.