Az m4sport.hu Kettő:Egy podcastjának legújabb adásában Máté Csabával, a Ferencváros és a DVSC korábbi szakvezetőjével készült interjú, amiben szóba kerültek az utóbbi hetek sorozatos edzőváltásai az NB I-ben, illetve az edzői munka lélektana, felelőssége is.
– Alapvetően azt szeretem, ha hagyják az edzőket dolgozni, s saját tapasztalatomból tudom, hogy nem kellemes dolog, ha elbocsátanak valakit. Ugyanakkor nagyon jó dolog, ha a vezetőségen látszik, hogy minden más módszerrel keresi a megoldást, erre remek példa a Győr, amelynél hagyták Borbély Balázst dolgozni és ennek meg is lett az eredménye, szinte biztosan a negyedik helyen végeznek – kezdte Máté Csaba.
Az újpesti Grzelak-Krznar váltásról
–Vajon mi történt volna, ha az Újpest az utolsó meccseket megnyeri? Általában vereség után szokták elküldeni az edzőt, de nekem is furcsa ez az időzítés, én arra számítottam, hogy a szezon végét megvárják és utána jön csak új edző. Nem egyszerű ez neki sem, de legalább több időt kap arra, hogy megismerje a keretet, így a jövő évi keretkialakításban nagyobb szerepe lehet. Beugró edzőt alkalmazni nem lett volna jó, elképzelhető, hogy most tudtak megegyezni, ezért ez az időzítés.
Máté kiemelte, az ősz jól sikerült Újpesten, de egy olyan léptékű átszervezés esetébe türelmet kell adni az edzőnek és a játékosoknak. Ezzel együtt teljesen váratlan az a mértékű visszaesés, amit a lila-fehérek produkáltak.
– A visszaesés látványos, figyelemre méltó, hogy a tavaszi tabellán utolsó helyen állnak. De könnyű kifogás mindent az edzőre kenni, a játékosoknak is át kell gondolni, mit kell másképp csinálni – hangsúlyozta Máté Csaba.
A Márton Gábor-Mihalecz István cseréről
– Megmondom őszintén, engem is meglepett a váltás. Bármelyik csapat elmegy Paksra, benne van a pakliban, hogy kikaphat, ezért is ért váratlanul. Arra viszont figyeltek, hogy olyan embert hozzanak Márton helyére, aki ismeri a közeget, mert kísérletezgetésnek már nincs helye. A ZTE rengeteg pontot vesztett az utolsó tíz percben, a cserék valahogy nem tudtak lendíteni a játékon, sok meccset engedtek ki a kezükből a végén – magyarázta Máté Csaba, aki nem érzett eddig sem negatív hangulatot a csapat körül, s több játékos berobbant ebben a szezonban az NB I-be.
Tímár helyett Szabó, Pető helyett Tímár
– Szerintem borzasztó nehéz lehet az, hogy az egyik pillanatban az egyik öltözőben vagy, a következő pillanatban a másikban. Azt azért tudni kell, hogy Krisztián ezer szállal kötődik a Vidihez, ott is lakik Székesfehérváron. Ez inkább érzelmi döntés volt, nem annyira megfontolt. Őt is azért megviselte, hogy Nyíregyházán elbúcsúztak tőle, azt is fel kell dolgozni, és a következő héten oda kell állni egy csapat elé, motiválni őket, ez nem lehet egyszerű. Ha más csapat hívta volna a Krisztiánt, nem vagyok biztos benne, hogy belevágott volna – mondta Máté, majd rátért Szabó István szerepére is Nyíregyházán. – Pista mindig is a stabilitást tartotta szem előtt, jó hatással van az öltözőre. Engem a kecskeméti elbocsátása meglepett, óriási sikert ért el azzal a klubbal. Láthatóan kipihente magát, kivárta a lehetőséget, s eddig ugye sikeresnek mondható, hiszen hét pontot szerzett a csapattal.
Az edzőbuktatásokról
Külön téma volt az edzőbuktatónak nevezett meccsek kérdése, Máté szerint a jelenség abszolút létezik.
– Szerintem létezik az edzőbuktatás, de ha van ilyen, ebben azért legtöbbször partnerek a vezetők is. Színt kell vallani néha, olyan is előfordult, hogy az edző pártját fogták egy konfliktus esetén, de van olyan, hogy a játékosok pártjára állnak a vezetők – jelentette ki a szakember. – Azért ez ritkább eset, inkább kivételnek mondanám, amikor a futballisták úgy vannak egy edzővel, hogy tényleg elegük van belőle. Azért azt látni kell, hogy ők is kiviszik minden héten a saját arcukat a pályára, nekik sem egyszerű az, ha sorozatos kudarcok vannak, ez őket is megviseli. Én azt gondolom, hogy ez egy közös buli.
Szóba került, hogy mekkora a vezetőedzők felelőssége a csapat szereplésében, Máté Csaba nem értett egyet a Révész Attila által korábban belőtt húsz százalékkal, szerinte ennél azért több.
– Amikor valakinek az aktuális edzőjéről kell beszélnie, akkor nagyon szépeket tud mondani. Senki nem mond negatívumot, ezért buta kérdések ezek egyébként. Amikor elmennek, akkor bátrabbak már a játékosok. Néha sokkal könnyebben mondják, hogy ez az edző hibája, mert azzal leveszik kicsit a felelősséget is magukról, de ez igaz akkor is, amikor jól megy a szekér. Akkor sem kell mindenre azt gondolni, hogy csak az edzőn múlik, mert a játékosok vannak a pályán és tényleg apróságokon múlnak a dolgok – magyarázta Máté, bölcsen hozzátéve, hogy a „sikernek sok gazdája van, a kudarcnál meg ott állsz egyedül”.



