Ez a 10 játékos keresi a legtöbb pénzt a magyar kluboknak mostantól - minden, amit tudni kell az MLSZ óriási módosításáról

Fiatal-szabály helyett 4 milliárd forintos produktivitási alap, pontrendszer és szorzók, akár 350 egyesület is részesülhet az MLSZ-pénzből. A csakfoci.hu bemutatja, hogyan változik a tehetségek kinevelését premizáló rendszer.
Dudás Gábor 2018. március 23., péntek 8:47
Fiatal-szabály helyett 4 milliárd forintos produktivitási alap, pontrendszer és szorzók, akár 350 egyesület is részesülhet az MLSZ-pénzből. A csakfoci.hu bemutatja, hogyan változik a tehetségek kinevelését premizáló rendszer.
Szerző: Dudás Gábor 2018. március 23., péntek 8:47

Fiatalok: Pénzügyi kényszer helyett...

Az MLSZ úgy döntött, hogy változtat az eddigi fiatal-szabályon és az új szezontól egy produktivitási alapot hoz létre 4 milliárd forinttal, amelyből a nevelőegyesületek részesülnek. Eddig valamelyest egyszerű volt a rendszer, azok az NB I-es klubok, amelyek a mostani idényben minimum 17 bajnoki mérkőzésen szerepeltettek legalább egy 1997. január 1-je után született játékost, részesedtek a jelenlegi forrásból.

Az MLSZ szerint azonban ez több problémát is felszínre hozott, mivel a fiatal játékosokra minden klubnak nagy szüksége volt, ezért jóval feljebb tudták srófolni a fizetési igényüket. Több esetben a pénzügyi kényszer felülírta a szakmai döntést, vagyis akadtak olyan klubtulajdonok, akik mindenáron elvárták, hogy a fiatal futballista pályára lépjen. A csapatok részéről felmerült a versenysemlegesség korlátozása is, valamint sok esetben a fiatal-szabályból kiöregedett játékosok pályafutása megbicsaklott, mivel előfordult, hogy a klubok csak addig játszatták őket, amíg pénzt hoztak a konyhára. Mostanra az is biztosra vált, hogy a 12 NB I-es klub közül öt egészen biztosan nem tesz már eleget a fiatal-szabálynak és további négy csapat is a határon mozog.

A mostani elosztás sokkal szofisztikáltabb és azáltal talán igazságosabb is lesz, legalábbis a nevelőegyesületek egészen biztosan jobban járnak majd. Az új rendszernek köszönhetően az árfelhajtó hatás mérséklődhet, az edző akkor állítja be a fiatalt, ha alkalmasnak tartja, jelentősen honorálják a nevelőmunkát és saját akadémiai klubmodell kialakítására ösztönözheti a klubokat, hogy minél több tehetséget neveljenek saját részre. Az sem mellékes, hogy eddig 12 NB I-es és 20 NB II-es klub részesedett a forrásból, mostantól azonban 300-350 egyesület fog.

Érdemes leszögezni pár fontos tényt: a képzési időszak a játékos 19 éves koráig tart, vagyis csak azok az egyesületek részesülnek a produktivitási alapból, akiknél 19 éves koráig játszott az adott fiatal.

Ugyanakkor a rendszer csupán 2007-ig nyúlik vissza, ami azt jelenti, egy futballista akkor termel pénzt a csapatainak, ha 2007. január 1-je után töltötte be 19. életévét. A szövetség azt a labdarúgót tekinti saját nevelésűnek, aki minimum három évet töltött annál a klubnál, ahol profiként bemutatkozott az NB I-ben vagy NB II-ben.

Súlyoznak és szoroznak

Nézzük a lényeget! A magyar játékosokat 0,25-ös szorzótól 3-as szorzóig sorolta be az MLSZ (kor, bajnokság és válogatottság alapján) és ezeket a pályán töltött percekkel szorozzák be. Honlapunk információja szerint egy ilyen pont 4 ezer forintot jelent a nevelőkluboknak.

Íme, a szorzók:

NB III - U19-es játékos: 0,25-ös szorzó

NB II - 23 éves korig: 0,5

NB II - U21, U20, U19-es játékos: 0,75, 1, 1,25

NB I - 25 éves korig: 1

NB I - U21-es, U20-as, U19-es játékos: 1,5, 2,0, 2,5

U17-es, U19-es, U21-es válogatott: 1, 1,5, 2

Kiemelt külföldi bajnokságok, TOP 5 bajnokságok II. osztálya: 2,0

Bajnokok Ligája, Európa Liga: 2,5

TOP 5 bajnokság: 3,0

Felnőtt A-válogatott: 3,0

Saját nevelés extra szorzó (NB I, NB II): 1,2

 

Gulácsi, Kádár és a Honvéd-tehetség is nagy pénzt hozhat

Mindent összevetve, jelenleg Gulácsi Péter ilyen szempontból a legértékesebb játékos, aki eddig 10 350 pontot termelt ebben a szezonban az MTK-nak, mint nevelőklubnak, ami mintegy 41 millió forintot jelent.

Az NB I-es játékosok közül a Honvéd fiatalja, Bánó-Szabó Bence áll a legjobban, jelenleg 4 101 ponttal, ezzel több mint 16 millió forintot "gyűjtött", melynek fő kedvezményezettje a Honvéd. A klubok számára azok a saját nevelésű U19-es játékosok lesznek a legértékesebbek, akik az első csapatban szerepelnek, egy ilyen labdarúgó megközelítőleg 1 millió forintot ér meccsenként a nevelő klubjának vagy klubjainak.

A rendszer sajátosságának köszönhetően természetesen előállnak majd olyan helyzetek, amikor egy adott csapat az ellenlábasnak gyűjt pénzt, például Thomas Doll ahányszor berakja a Ferencvárosba Botka Endrét, minden alkalommal a Honvéd (valamint a Goldball FC) gazdagodik.

A 10 legproduktívabb játékos a 2017/18-as (még nem lezárt) idényben:

1. Gulácsi Péter (Kedvezményezett: MTK)

2. Kádár Tamás (Kedvezményezett: Zalaegerszeg)

3. Korcsmár Zsolt (Fő kedvezményezett: Újpest)

4. Korhut Mihály (Fő kedvezményezett: DVSC)

5. Bese Barnabás (Fő kedvezményezett: MTK)

6. Bánó-Szabó Bence (Fő kedvezményezett: Honvéd)

7. Gyurcsó Ádám (Fő kedvezményezett: Videoton)

8. Kiss Bence (Fő kedvezményezett: Haladás)

9. Tóth Máté (Fő kedvezményezett: Haladás)

10. Lang Ádám (Fő kedvezményezett: Veszprém)

A rendszernek nyilván lesznek nyertesei és akadhatnak olyan klubok, amelyek az új elosztással esetleg rosszabbul járnak. Az szinte biztos, hogy a nevelésben élen álló klubok, az MTK vagy éppen a Honvéd, jobban jár majd, mint a korábbi fiatal-szabállyal.

PRIVACSEK ANDRÁS

Neked ajánljuk
Átigazolások
Barcelona
Yaakobishvili Áron
A Barcelona 18 éves magyar kapusa nem volt tagja az ifi BL-ben a csapat Dortmund elleni keretének. A spanyol sajtó tudni véli az okát.
Fradi
Őket utasította vissza Naby Keita
Naby Keita többek között az angol második ligás Sunderland és néhány török csapat ajánlatát is visszautasította, mielőtt elfogadta volna az FTC megkeresését - írja külföldi lapokra hivatkozva az Üllői129.
Németországban válthat
Dárdai Palkó
Egy meg nem nevezett német másodosztályú klub érdeklődhet komolyan a Hertha magyar válogatott támadója, Dárdai Palkó iránt. (NSO)
Tovább az összes átigazoláshoz