Vb-döntő: Argentína a világbajnok, Messi a csúcsra ért! - 11-esekkel dőlt el minden idők egyik legjobb fináléja

Argentína nyerte a 22. labdarúgó-világbajnokság katari döntőjét vasárnap, miután Messi duplájával és Di María gólja után, 11-esekkel legyőzte Franciaországot. Mbappé triplájával 0-2 és 2-3 után is felállt a címvédő, de a büntetőket a dél-amerikaiak hibátlanul lőtték.
Dudás Gábor 2022. december 18., vasárnap 18:55
Szerző: Dudás Gábor 2022. december 18., vasárnap 18:55

Argentína kezdett aktívabban és veszélyesebben, a franciák jobbára védekezésre kényszerültek. Nagy helyzet azért így sem alakult ki a francia kapu előtt, a másik oldalon pedig a 14. percben volt először dolga Martínez kapusnak, amikor kivetődve megkaparintotta a labdát Mbappé elől.

A 17. percben a kezdőbe kerülő Di María akár vezetést is szerezhetett volna csapatának, de 15 méterről, kecsegtető helyzetben rosszul találta el a labdát.

A 23. percben aztán jött a nem is annyira meglepő argentin vezető gól: a sikeresen elvégzett Messi-büntető előtt Angel Di María csúnyán átverte a Barcelonában futballozó Ousmane Dembélét, aki aztán nem túl okosan, hátulról lökte fel ellenfelét. A döntőt vezető lengyel Szymon Marciniak teljesen jogosan adott 11-est.

Szűk negyedórával később pedig elszállni látszottak Franciaországi címvédési reményei. A 36. percben ugyanis Di María maga is betalált, a 36. percben egy eladott labdát követő ragyogó argentin kontrát fejezett be higgadtan (2-0).

Az első félidő után teljesen megérdemelten vezetett Argentína 2-0-ra a kaput el sem találó franciák ellen.

A második félidő is argentin lehetőséggel kezdődött: Di María keresztlabdája után De Paul lőtt kapásból, de Lloris könnyedén védett.

Messiék szép lassan visszább vettek a tempóból, de így is a kezükben tartották a meccset. A 63. percben Mac Allister elől mentett nagyot Lloris, egy perccel később pedig lejött a pályáról a mezőny addigi legjobbja, Di María a pályáról.

A 71. percben először adott igazi életjelet magáról a franciák csillaga, Mbappé, aki 16 méterről tűzött kapura egy elé csorgó labdát, de célt tévesztett. A másik oldalon, nem sokkal később Enzo Fernandez már kaput talált, de igazából csak feladta a labdát a francia kapusnak.

A 80. percben aztán szinte a semmiből kapott esélyt Franciaország a szépítésre. Otamendi buktatta a csereként beállt Kolo Muanit, a jogosan megítélt büntetőt pedig Mbappé úgy váltotta gólra, hogy Martínez kapus kis híján védeni tudott (2-1). És ezzel még nem volt vége! Két perccel később egy másik csereember, Coman vette el a labdát Messitől, majd az akció végén Mbappé kapásból zúdította a bal alsóba saját és csapata második gólját (2-2)! A sírból jöttek vissza a franciák!

A második játékrész ráadásában a franciák akár fordíthattak is volna, de Rabiot lábában benne maradt a gól, a másik oldalon pedig Messi mehetett volna a mennybe a 97. percben, de Lloris nagyot védett a 19 méteres kísérleténél.  Jöhetett a hosszabbítás!

Hosszabbítás

A kétszer 15 perces ráadás első felében inkább a küzdelem dominált, de a hosszabbítás hosszabbításában eldönthette volna a meccset Argentína, illetve cserecsatára, Lautaro Martínez - ha nincs két nagy védőbravúr a franciáknál. A 105. percben Messi remek passza után az Inter támadója tíz méterről lőtt, Upamecano hatalmasat blokkolt (Lloris már verve volt), majd a kipattanó után Montiel jobbal, 23 méterről és gyönyörű mozdulttal alighanem a jobb felsőbe talált volna, ha nincs az ötösön a labdát a kapu fölé csúsztató Varane.

A második félidőt Messi veszélyes lövése vezette fel, Lloris a jobb alsónál védett egy gyors vetődéssel. A 108. percben aztán már nem volt, aki mentsen! Lautaro Martínez kapott megint nagy labdát Messitől, jobbról leadott lövését kiütötte Lloris, de a kipattanót Messi már a hálóba juttatta - Koundé már csak a gólvonalon túlről tudott menteni (3-2).

Aki viszont azt hitte, hogy itt eldőlt, az tévedett. A 117. percben Mbappé megint 11-est lőhetett, miután a játékvezető szerint a kiforduló és könyökkel blokkoló Montiel kezezett. A büntetőt az immáron mesterhármasig jut támadó magabiztosan lőtte a kapu jobb oldalába (3-3).

Sőt, a 120. percben akár nyerhettek is volna a franciák, de Kolo Mouani nem érte el a kapu torkában Mbappé pazar beadását. De a 123. percre is maradt az őrült izgalmakból! Előbb Kolo Muani ziccerét védte óriási spárgával Martínez, majd Lautaro Martínez mutatta meg - ezúttal fejjel - hogy mennyire nincs (góllövő) formában.

A döntés így a 11-es párbajra maradt.

Büntetők

Az első körben Mbappé megint nem hibázott (Martínez beleért azért), Messi pedig nagyon higgadtan gurított a kapuba. Aztán jött Coman és Martínez védése, lépéselőnybe kerültek az argentinok, pláne úgy, hogy Dybala is higgadt maradt.

Tchouameni viszont célt tévesztett, a kaput sem találta el, Lloris pedig hiába ért bele Paredes 11-esébe, védeni nem tudott.

Kolo Muani lába aztán nem remegett már meg, de Montielé sem, belőtte a mindent eldöntő büntetőt!

Argentína 1986 óta először - és összességében harmadszor - lett világbajnok, az utolsó vb-meccsén pályára lépő Lionel Messi ezzel elérte az utolsó és alighanem legnagyobb célját, ami korszakos pályafutásából még hiányzott!

Videó: A pillanat, amire Messi egész életében várt - Agüeróval vette át Argentína a vb-trófeát
A felejthetetlen világbajnoki döntő után Argentínát koronázták meg - a FIFA hivatalos díjátadójának felvétele és egy megható gesztus Messiéktől.

Labdarúgó-világbajnokság 2022, döntő:

ARGENTÍNA - FRANCIAORSZÁG 3-3 (Messi 23., 108. - az elsőt 11-esből, Di María 36., ill. Mbappé 80., 82., 117. - az elsőt és a harmadikat 11-esből) - 11-esekkel: 4-2

Argentína: E. Martinez - C. Romero, Otamendi, Molina (Montiel, a hosszabbítás előtti szünetben), Tagliafico (Dybala, 121.) - De Paul (Paredes, 102.), Mac Allister (Pezzella, 116.), E. Fernandez, Di María (Acuna, 64.) - Messi, J. Álvarez (L. Martinez, 102.)

Franciaország: Lloris - Koundé, Varane (Konaté, 113.), Upamecano, T. Hernandez (Camavinga, 71.) - Tchouameni, Rabiot (Fofana, 96.) - Griezmann (Coman, 71.) - Mbappé, O. Dembélé (Kolo Muani, 41.) - Giroud (M. Thuram, 41.)

A szombati bronzmeccsen:

Horvátország - Marokkó 2-1

Vb 2022: Messi négy év múlva is ott lehet a világbajnokságon - minden fontos hír itt!
November 20. és december 18. között rendezték meg Katar öt városában a 22. világbajnokságot. Honlapunk a torna ideje alatt és után is minden fontos eseményről, folyamatosan frissülő cikkben számol be!