Jöhet az olasz klubfoci áttörése - Allegri és társai a legjobbak Európában

2017-ben az európai topbajnokságok többségét újfent olasz edzők irányította csapatok nyerték meg. Ők annak az olasz futballfilozófiának a követői, amely a világ egyik legsikeresebb játékelméleteként a nemzetközi labdarúgás fejlődésében felbecsülhetetlen szerepet, egyedülálló szakmai értéket képvisel közel egy évszázad óta.
Privacsek András 2017. december 13., szerda 17:32
2017-ben az európai topbajnokságok többségét újfent olasz edzők irányította csapatok nyerték meg. Ők annak az olasz futballfilozófiának a követői, amely a világ egyik legsikeresebb játékelméleteként a nemzetközi labdarúgás fejlődésében felbecsülhetetlen szerepet, egyedülálló szakmai értéket képvisel közel egy évszázad óta.
Szerző: Privacsek András 2017. december 13., szerda 17:32

A Calcio titka című könyv a taktikájukról méltán híres olasz szakvezetők hitvallását, sikerre vezető módszereit és az általuk irányított csapatok, valamint a legnagyobb klubok filozófiáját mutatja be számos ábra és fotó segítségével - teljes képet adva a futballszakma magasiskolájáról.

A könyv szerzője, Kéri András Dániel 12 éve tudósít és elemez Olaszországból, az itáliai foci szakértője, aki az olasz futball aktuális kérdéseire válaszolt honlapunknak.

Miért van az a kettősség, hogy az olasz edzők a legsikeresebbek, legkeresettebbek Európában, ugyanakkor az olasz klubfocit évek óta csak a Juventus jelenti?

 - Az elmúlt években a Juventus mellé nem tudtak felnőni és nemzetközi szinten is versenyképessé válni más olasz klubok és még a bajnoki címért rendre harcba szálló Napoli és Roma is törékenynek mutatkoznak évről - évre az európai porondon. Ennek szakmai és gazdasági okai is vannak. A legnagyobb problémája az olasz futballnak, hogy egy adott évben egy-egy kiugró nemzetközi eredményt felmutató olasz együttes európai előmenetele (lásd Juventus) nem az olasz labdarúgás vagy az Olasz Labdarúgó Szövetség világos, hosszútávú stratégiájának köszönhető, hanem egy sajátos klubmodellt követő, az adott klubra jellemző politika következménye. Ebből következik az, hogy jelen pillanatban az olasz kluboknak nincs igazi “gazdája”, bizonyos szempontból magukra vannak utalva, és az olasz együttesek nemzetközi előmenetelét esetlegesség jellemzi. Azért sem lehettek kellően versenyképesek Európában mert a Szövetség részéről nincs egy követendő példa és központi szervezeti modell, mint iránymutató, amelyet az olasz futball szervezeti szinten fel tudott volna mutatni.

Hozhat-e az idei szezon áttörést az olasz csapatok számára? A Roma és a Juve a BL-ben, a Milan, az Atalanta, és a Lazio pedig az EL-ben jutott tovább magabiztosan.

 - Massimiliano Allegri szakmai felkészültsége mellett kiemelendő a feltörekvő Simone Inzaghi és Eusebio Di Francesco szakmai hitvallása és taktikai érzéke, miközben Gasperini dicséretes szakmai munkát folytat Bergamóban és nemzetközi terepen is láthatjuk ennek pozitív hatásait. Emellett bízom benne, hogy a Milan akár Gattuso kinevezésével is sikeres tud lenni Európában. Az Európa Ligában több olasz együttes is eljuthat a torna végső fázisába, de ezek függetlenek a Szövetség elmúlt évekbeli munkájától.

Miért jutott ilyen mélyre az olasz válogatott, hogy 60 év után nem kvalifikálta magát a vb-re?

 - A kétezres évek első felében befejeződött az a hatékony szakmai munka, amit az olasz utánpótlásképzés fel tudott mutatni a nemzetközi szinten kiemelkedően teljesítő játékosok sorozatos kinevelésével. Egyre kevesebb tehetséges fiatal kerül ki az utánpótlásból és már nincsenek nemzetközi sztárok közöttük. Ennek ellenére az igazán súlyos, bukást befolyásoló tényező elsősorban nem ebben keresendő, hanem az időközben távozott Ventura és Tavecchio hibás döntéseiben. Bár válságban van az olasz futball, de még a mai játékoskeret is bőven elégséges lenne arra, hogy megfelelő szakmai munkával egy edzői stáb kivezesse ezt az együttest egy világversenyre. Ventura ott hibázott, hogy egy teljes éven át nem volt képes építenie együttesének játékát és ennek következményeként a játék több fázisában nem volt szervezett a válogatott.

Mennyi idő kell, mire az olasz válogatott újra régi fényében csillog majd? Mi a legfontosabb teendő?

 - Az olasz labdarúgás legfontosabb feladata egy világos alapokra épülő nemzeti futballt fejlesztő stratégia megalkotása, amely jelen pillanatban hiányzik és előrevetíti lemaradását történelmi európai versenytársaival szemben. Olyan, amely felszínre hozza a legtehetségesebb fiatal labdarúgók és szakvezetők erényeit, és nem zárja el őket egy sikeres pályafutás lehetőségétől. Az olasz futball legnagyobb gondja, hogy még jelen pillanatban sem lehet látni egy hosszútávú, 5-15 éves futballfejlesztő nemzeti stratégiát és annak esetleges pozitív hatásait. Az olasz futballt behálózó szervezetek szereplőinek tisztázniuk kellene, hogy az olasz foci hogyan tud felállni ezekből a problémákból, és ehhez milyen strukturális változásra van szüksége. Tavecchio lemondásával e folyamat legalább már elindult.

Neked ajánljuk
Átigazolások
Fehérvár FC
Szabó Levente
A csakfoci.hu úgy tudja, hogy Szabó Leventét a DVTK és az Újpest is meg akarja szerezni, de az sem kizárt, hogy a Vidi is számítana rá a következő szezonban.
Puskás Akadémia
Batik, Corbu, Slagveer
Honlapunk úgy értesült, hogy Batik Bence szerződését nem hosszabbítják meg a Puskásnál, a 30 éves játékos jelenleg a Vasassal tárgyal. Sajtóhírek szerint Corbut a Lecce vinné.
Fehérvár FC
Tristan Máni Orrason
A Breidablik 17 éves játékosát, Tristan Máni Orrasont teszteli a Fehérvár ezen a héten. A támadó középpályás mindkét szélen és csatárként is bevethető. (fotbolti.net)
Tovább az összes átigazoláshoz