Foci Eb: Hatgólos dráma és tizenegyespárbaj után Svájc kiütötte a franciákat - videó

A svájciak a rendes játékidőben könnyedén vezethettek volna 2-0-ra, helyette viszont a franciák tettek szert kétgólos előnyre, ám innen is felálltak Seferovicék. Svájc végül tizenegyespárbajban jutott tovább a negyeddöntőbe.
Nyikes Zoltán 2021. június 28., hétfő 23:48
Szerző: Nyikes Zoltán 2021. június 28., hétfő 23:48

A végső Eb-győzelem egyik nagy esélyesének kikiáltott Franciaország a csoportharmadikként továbbjutott Svájc ellen lépett pályára a hétfői második nyolcaddöntőn.

Az első játékrészben egyenrangú ellenfele volt Svájc a rengeteg világsztárt felvonultató kékmezeseknek, sőt Deschamps csapata nem is tudott kidolgozni igazán nagy helyzetet és kaput eltaláló lövés nélkül hozta le az első negyvenöt percet. Nem úgy a svájciak, akik óriási meglepetésre a 15. percben megszerezték a vezetést, miután Zuber beadását Seferovic bólintotta a jobb alsóba, 0-1.

A szünetben a védő Lenglet helyére egy támadó szellemű szélső, Kingsley Coman érkezett, ám nem neki sikerült felráznia a csapatot, hanem Hugo Llorisnak, aki a VAR közbenjárásával megítélt tizenegyest védte - Rodriguez a jobb alsóba helyezett, a Tottenham kapusa pedig jól érezte az irányt és szépen hárított. Jól láthatóan a francia sztárokat felpaprikázta, hogy kis híján kétgólos hátrányba kerültek, és ezt követően négy perc alatt sikerült is fordítaniuk. Előbb az 57. percben Mbappé passzát ugyan nem vette át tökéletesen Benzema, de még így is el tudta pöccinteni a labdát Sommer mellett, majd az 59. minutumban ismét a Real Madrid sztárja volt eredményes, miután egy lépésről kellett csak befejelnie a labdát az üres kapuba, 2-1.

A 75. percben sokan úgy gondolhatták, hogy Pogba végérvényesen eldöntötte a továbbjutás sorsát, amikor bődületesen nagy gólt ragasztott 22 méterről a bal felsőbe, de Svájc nem adta fel és Seferovic második fejes góljával szépíteni tudott. A svájci szurkolók öt perccel később újfent talpra ugorhattak, de az örömük nem tartott sokáig, mert Gavranovic lesről talált be, így jogosan érvénytelenítették a gólt.

A kilencven perc azonban nem telt el érvényes Gavranovic-gól nélkül, a csereként beállt támadó ugyanis egy szép csellel leültette Kimpembét, majd 15 méterről kilőtte a jobb alsót, ezzel akárcsak a hétfői első nyolcaddöntőn a horvátok, úgy a svájciak is 1-3-ról jöttek vissza a meccsbe és mentették hosszabbításra a találkozót - úgy, hogy Coman még a 94. percben a felső lécre lőtt.

A kétszer tizenöt perces hosszabbítás is lüktető játékot hozott, mindkét együttes részéről maradt a támadó felfogás, de a franciák előtt adódtak nagyobb lehetőségek: a 96. percben Pavard közeli lövését védte bravúrral Sommer, majd a finoman szólva sem jó formában játszó Kylian Mbappé rontott hatalmas ziccert a 111. minutumban. A hosszabbítás végén Giroud fejese nem ment el eléggé szélre, így Sommer fogta a labdát, Xhaka szabadrúgása ígéretes helyről pedig jócskán fölé ment - következhetett a tizenegyespárbaj.

Ott pedig az első négy körben mindenki berúgta a saját tizenegyesét, az ötödik körben Mbappé lövését viszont fogta Sommer, így hatalmas meglepetésre Svájc jutott a negyeddöntőbe, a világbajnok franciák pedig búcsúztak.

Európa-bajnokság, nyolcaddöntő

Franciaország–Svájc 3-3 (Benzema 57., 59., Pogba 75.,ill. Seferovic 15., 81.) - tizenegyespárbaj után 4-5

Franciaország: Lloris – Varane, Lenglet (Coman, 46., Thuram 111.), Kimpembe – Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (Sissoko, 88.) – Benzema (Giroud, 94.), Mbappé.

Svájc: Sommer – Elvedi, Akanji, R. Rodríguez (Mehmedi, 87.) – Widmer (Mbabu, 73.), Freuler, G. Xhaka, Zuber (Fassnacht, 79.) – Shaqiri (Gavranovic, 73.) – Seferovic (Schär, 97.), Embolo (Vargas, 79.).

A meccs összefoglalója

Foci Eb: Őrült 120 perc után, nyolcgólos meccsen verték a spanyolok a horvátokat - videó
A rendes játékidő 84. percében még két góllal vezettek a spanyolok, de egy drámai hajrát követően Horvátország hosszabbításra mentette a meccset, ott azonban csak Luis Enrique csapata tudott gólokat lőni.