A foci alapvető szabályából is megbukott a Svájc-Magyarország meccs bírója

Egy olasz játékvezető kezébe került az irányítás szombaton, a sporinak akadtak bőven emlékezetes meccsei a múltban. Pár éve például eltiltották, olyan rosszul vezetett a Serie A-ban, idén viszont az év bírója lett.
Budai László 2017. október 2., hétfő 14:37
Szerző: Budai László 2017. október 2., hétfő 14:37

A civilben fodrászszalon-tulajdonosként dolgozó, 45 éves Paolo Tagliaventóra bízta a Svájc-Magyarország világbajnoki selejtező játékvezetését az UEFA.  Alessandro Giallatini, Filippo Meli (asszisztensek) és Marco Guida (negyedik bíró) segíti majd a játékvezető munkáját Bázelben (szombat, 20:45).

10-szeres pénzt fizet a magyar győzelem Svájcban - nyerj itt!

Az olasz bíró rutinos, sokat látott sípmesternek számít, 2004 óta vezet hazája élvonalában, 2007 óta pedig a nemzetközi keret tagja. Pályafutása során a BL-ben, illetve az EL-ben fújt többek között az Atléticónak, az Arsenalnak, a Herthának, a Chelsea-nek, a Manchester Unitednek, a Dortmundnak és a Real Madridnak is, legutóbb pedig a Bayern-Anderlecht (3-0) Bajnokok Ligája-csoportmeccsen vezetett szeptember 12-én.

Hazájában igen ellentétes a megítélése, íme néhány epizód hazai karrierjéből.

Mourinho bilincsben

Egy már-már legendássá lett mozdulat is az olasz bíróhoz köthető. José Mourinho még az Internazionale edzőjeként akadt ki 2010-ben Tagliaventóra, aki a Sampdoria elleni bajnokijukon Walter Samuelt és Ivan Cordobát percek alatt kiszórta, majd Samuel Eto'o-nak is egy, a portugál szerint jogtalan sárgát adott. Ekkor mutatta meg „bilincsbe zárt” kezeit Mouronho, jelezvén, mit gondol a bíráskodásról. Az olasz játékvezetők erre egyébként annyira megsértődtek, hogy sztrájkot helyeztek kilátásba, ha nem büntetik meg keményen az Inter edzőjét. Megtették: a játékvezetőt verbálisan is sértegető Mourinhót három meccsre eltiltották és 40 ezer eurós bírságot is kiszabtak rá.

Ő a legjobb bíró, de eldöntötte a derbit

Tagliavento 2011 márciusában vezethette először a római derbit. Az AS Roma még vezetett 1-0-ra a szünetben, de nem sokkal a fordulás után a Farkasok dán védője, Simon Kjaer kapott egy véleményes piros lapot, ami után a maga javára fordította a meccset a Lazio. Daniele De Rossi furcsa véleményt mondott akkor a bíróról.

Tagliavento a legjobb játékvezető Olaszországban, de azután ami történt, azt kell, hogy mondjam, hogy nem hozott jó döntést. Ezután a rablás után inkább nem is mondanék semmit…

A kiállítás 2:09-től

Egy Milan-Juve, két meg nem adott gól

2012 februárjában ismét rá irányult a figyelem Olaszországban, miután nem adta meg az AC Milan szabályos gólját a Juventus ellen, majd a szünet után a torinóiaktól is elvettek egy találatot les címén. Az első félidőben, 1-0-s milánói vezetésnél Sulley Muntari fejesét Gianluigi Buffon vagy fél méterrel a gólvonalon túlról ütötte ki, és a játékvezető elsőre mintha középre is mutatott volna, de a vonalban álló partjelzője állítólag azt mondta a fülére rádión, hogy "biztos vagyok benne, hogy nem volt bent".

Ugyancsak ez az asszisztens volt az, aki a második félidőben lest intett Alessandro Matri találatánál, pedig a csatár nem állt előrébb a védőknél.

Eltiltás után díjat kapott

A játékvezető ellentmondásos megítélését mi sem jellemzi jobban, mint hogy pár éven belül megjárta a poklot és a mennyet is bíróként. 2013 tavaszán egy hónapra eltiltották munkájától, miután rengeteg panasz érkezett rá a Fiorentina-Milan rangadó (2-2) után (két véleményes 11-est is befújt a firenzeieknek, majd a hajrában nem adott meg egy egyértelműnek tűnő büntetőt a vendégeknek), és a szövetség jobbnak látta, ha pihenteti a bírót.

Ugyanezt a bíró aztán idén tavasszal már a csúcsra emelték: Tagliavento kapta meg a Sportitalia díját, mint a 2016/2017-es idény legjobb olasz játékvezetője.

Hazaadás vagy mégsem?

A nyárra is maradt egy érdekes sztori / ítélet a bíró kapcsán. A júniusi Skócia-Anglia vb-selejtező első félidejében elfelejtette közvetett szabadrúgást ítélni, amikor a vendégek kapusa, Joe Hart nemes egyszerűséggel megfogott egy hazaadást, aminek a tilalma ugye 1992 óta a labdarúgás alapvető szabályai közé tartozik.