Vb 2022: Horvátország egyetlen kaput eltaláló lövéssel ejtette ki Brazíliát - Livakovic a 11-eseknél is csodát tett

A kevés focit bemutató horvátok nagy szerencsével kihúzták tizenegyespárbajig a negyeddöntőt, ott pedig kétszer is hibáztak a brazilok.
Csakfoci.hu 2022. december 9., péntek 18:49
Szerző: Csakfoci.hu 2022. december 9., péntek 18:49

Az első kaput eltaláló lövés a braziloké volt (az 5. percben Vinícius Junior kísérletét fogta Livakovic), de az első helyzet a horvátoké. A 13. percben előbb Kramaric rúgott el a labda mellett az ötösnél, majd Perisic találta el rosszul azt, ugyancsak kecsegtető szituációban.

Pár perccel később megint egy ügyes horvát akció futott a pályán, amelynek a végén Kramaric lőtt, de Militao blokkolni tudott. A másik oldalon Neymar próbálkozott 17-ről, de emelését simán védte a horvát kapus. A 25. percben majdnem nehéz helyzetbe került Brazília, de Danilo "naracssárgalapos" belépője Juranoviccsal szemben végül csak citromsárga lapot ért a játékvezetőnél.

A határozottan, szervezetten és a labdát valamivel többet birtokló futballozó horvát csapat az első félidőben sikerrel verte vissza az azért annyira nem vehemens brazil akciókat, miközben voltak azért veszélyes támadásai is. Maradt a 0-0 a szünetre.

Érezhették a brazilok, hogy ez a játék maximum a hosszabbításhoz lesz elég, eléggé rákapcsoltak a fordulás után. Előbb Militao beadását terelte majdnem a saját kapujába Gvardiol, de Livakovic nagyot védett lábbal a jobb alsónál. Nem sokkal később Richarlison bal oldali beadása Vinícius Juniort találta meg a kaputól hat méterre, a Real-támadó azonban a földön fekvő horvát kapusba lőtt.

Az 55. percben Richarlison passzolt Neymarhoz, aki ballal kapura is tüzelt az ötöstől, de Livakovic jobb lábbal és bravúrral hárított. Valamivel később kísértetiesen hasonló helyzet alakult ki a horvát kapunál, megint Richarlison passzolt a meginduló Neymarhoz, aki kapura lőtt, de megint nem tudott túljárni az ezúttal térddel védő horvát kapus eszén. De a két Neymar-helyzet között is bemutatott egy kisebb csodát a hálóőr, aki a 66. percben mellkassal(!) blokkolta Paquetá közeli kísérletét.

A második játékrész tehát már jobbára a brazilokról és a mezőny legjobbjáról, azaz Livakovicról szólt, akinek a 80. percben Paquetá 14 méteres, balos lövése, vagy épp a ráadásban Antony távoli kísérlete szinte csak csemege volt.

A szünet után a kaput egyébként el sem találó horvát válogatott szinte teljesen feladta a támadások lehetőségét, de így is kihúzta hosszabbításra a meccset a 2018-as vb-ezüstérmes.

Hosszabbítás:

A rövid pihenő után Pedro ollózása volt az első látványosság, de Livakovic kezébe lőtt épp. A 103. percben Petkovic a baloldalról betört a 16-oson belülre három brazil védőt is becsapva, majd jól készítette le a labdát Brozovicnak, aki 15 méterről csúnyán fölé lőtt.

Három minutummal később megtört a jég: Neymar és Lucas Paqueta szép kényszerítője után a PSG támadója került nagy helyzetbe 8 méterre a kaputól, majd kis területen még ki tudta cselezni a kapust és négy méterről a léc alá bombázott, 0-1.

Ám nagy meglepetésre nem tudta kihúzni Brazília kapott gól nélkül, a horvátok ugyanis az első kaput eltaláló lövésükből gólt szereztek a 117. percben: Orsic balról érkező lapos beadása után Petkovic lövése pattant meg Marquinhoson, ami így védhetetlenül kötött ki a jobb sarokban, 1-1.

A 120. percben a remek napot kifogó Livakovic még egy bravúrt bemutatott, így tizenegyespárbaj következett.

A tizenegyespárbaj első körében rögtön előnybe került Horvátország, miután Vlasic betalált, a japánok ellen is parádézó Livakovic pedig védte Rodrygo büntetőjét, majd ezt követően a negyedik körig mindenki betalált, ott azonban Marquinhos a jobboldoli kapufát találta el, ami megpecsételte Brazília sorsát - Horvátország jutott az elődöntőbe.

Jegyzőkönyv

Labdarúgó-világbajnokság, negyeddöntő:

Horvátország - Brazília 1–1 (0–0, 0–0, 0–1, 1–1) 11-esekkel: 4-2

Gólszerzők: Petkovic 117., ill. Neymar 105+1.

Horvátország: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, B. Sosa (Budimir, 110.) – Modric, Brozovic (Orsic, 114.), Kovacic (Majer, 106.) – Pasalic (Vlasic 72.), Kramaric (Petkovic, 72.), Perisic.

Brazília: Alisson – Militao (Alex Sandro, 106.), Thiago Silva, Marquinhos, Danilo – Casemiro, L. Paqueta (Fred, 106.), Neymar – Raphinha (Antony, 56.), Richarlison (Pedro, 84.), Vinícius Júnior (Rodrygo, 64.).

20:00: Hollandia - Argentína

Németh Hunor Vajk
Hosszú távú szerződést írt alá a dán Köbenhavnnál az U17-es magyar válogatott játékos, Németh Hunor Vajk.