Fotó: twitter.com/Argentina

Vb 2022: Hollandia a 101. percben kiharcolta a hosszabbítást, de a tizenegyespárbajban elvérzett Messiék ellen - videók

Lionel Messi egy parádés gólpasszt és egy gólt is összehozott a rendes játékidőben, Hollandia azonban visszajött kétgólos hátrányból, a tizenegyespárbajban viszont Emiliano Martínez volt a hős.
Nyikes Zoltán 2022. december 9., péntek 22:56
Szerző: Nyikes Zoltán 2022. december 9., péntek 22:56

Az első negyeddöntős játéknap második mérkőzésén Hollandia és Argentína nézett farkasszemet. A holland csapat legutóbb a tavalyi Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében szenvedett vereséget: Budapesten, a Puskás Arénában 2-0-ra kapott ki Csehország legjobbjaitól, azóta 19 mérkőzést vívott meg veretlenül, közte a teljes vb-kvalifikációs sorozatot, s eddig a katari tornán sem talált legyőzőre. Argentína meglepetésre a Szaúd-Arábia elleni vereséggel kezdte a vb-t, ám ezt követően zsinórban három győzelmet jegyzett, így mindenképp szoros találkozóra volt kilátás.

1. félidő

Szorosnak szoros volt, de látványosnak és izgalmasnak jellemezni finoman szólva is túlzás lett volna az első játékrészt, ahol egészen a 25. percig kellett várni, hogy valami említésre méltó dolog történjen. Ekkor Bergwijn került jó lövőhelyzetbe Depay passzát követően, de kísérlete már felejthetőre sikerült.

Aztán a semmiből a 35. percben megszerezték a vezetést az argentinok: Messi remek kiugratása után Molina 8 méterről a jobb alsóba lőtt Van Dijk szorításában, 0-1.

Öt perccel később is a hétszeres aranylabdás klasszis villant meg, Messi kapott labdát 15 méterre, háttal a kapunak, majd addig forgott, amíg lövőhelyzetbe került, de kísérlete épp középre ment.

2. félidő

A fordulást követően sem tudott magasabb fokozatba kapcsolni Hollandia, még csak helyzetecskéig sem jutott el, így nem igazán volt benne a levegőben az egyenlítés.

Az argentinok elsősorban Messi révén veszélyeztettek, a 63. percben a PSG világsztárja 19 méterről lőhetett szabadrúgást, a bal felsőba tartó kísérlet alig ment fölé. Nem sokkal később pedig hatalmas lépést tett a legjobb négybe jutásért Argentína: Dumfries rúgta fel a 16-oson belül, a balszélen Acunát, a megítélt büntetőt pedig Messi a bal sarokba helyezte, Noppert kapus középen maradt, 0-2.

A hajrá azonban csak izgalmasra sikeredett, a 83. percben ugyanis Berghuis jobbszélről érkező beadását Weghorst csúsztatta a jobb alsóba 11 méterről, 1-2.

Ettől pedig kedvet kaptak a hollandok és két perccel később Berghuis bombájától rezgett a háló, de csak oldalról. A tízperces hosszabbítás harmadik percében is nagy lehetőség adódott Hollandia előtt az egyenlítésre, Berghuis 19 méterről, szemben a kapuval a sorfalba lőtt egy szabadrúgást.

A dráma pedig itt sem maradt el, a 110. percben 19 méterről végezhetett el szabadrúgást Hollandia, mindenki nagy meglepetésére azonban Koopmeiners nem lőtt, hanem passzolt a sorfal mellett helyezkedő Weghorsthoz, aki védője szorításában kapura fordult és 9 méterről a bal alsóba lőtt, 2-2 - elképesztő variáció után egyenlített az Oranje.

Hosszabbítás

A kétszer tizenöt perces hosszabbításban óvatosra vette a figurát mindkét együttes, a 104. percben emelkedhetett meg leginkább a szurkolók pulzusa, amikor Messi nyesett be egy szabadrúgást a 16-oson belülre, a kapu előtt pedig centikkel maradt le a labdáról Otamendi.

A 114. percben ennél is nagyobb lehetőség következett, a csereként beállt Di María tört be a 16-oson belülre két védő között, majd centerezése után Lautaro Martínez lőtt 10 méterről, de a kapu előtt álló Van Dijk nagyot mentett. Két minutummal később Enzo Fernandez megpattanó lövése centikkel ment el a léc fölött, majd egy szöglet után Pezzella fejelt fölé - az utolsó hat percet megnyomták az argentinok.

A 119. percben Lautaro Martínez még megkínálta Noppertet egy 16-oson kívüli lövéssel, a holland kapus azonban a helyén volt, akárcsak Di María kapura tartó szögleténél. A 121. percben Enzo Fernandez a jobboldali kapufát találta el 22 méterről, de ezt is megúszták a hollandok, így következhetett a tizenegyespárbaj.

Ott rögtön kettőt, Van Dijk és Berghuis tizenegyesét is védte Emiliano Martínez, míg az argentinok közül a negyedik körben Enzo Fernández hibázott először, így végül az ötödik körben dőlt el a párbaj, miután Lautaro Martínez értékesítette a sajátját.

Jegyzőkönyv

Világbajnokság, negyeddöntő

Hollandia-Argentína 2-2 (Weghorst 83., 101., ill. Molina 35., Messi 73. - 11-esből) - 11-esekkel 3-4

Hollandia: Noppert – Dumfries, Van Dijk, Timber, Aké, Blind (L. de Jong, 64.) – Gakpo (Lang, 113.), De Roon (Koopmeiners, 46.), F. de Jong, Bergwijn (Berghuis, 46.) – Depay (Weghorst, 78.).

Argentína: E. Martínez – Acuna (Tagliafico, 78.), Romero (Pezzella, 78.), Otamendi, Li. Martínez (Di María, 112.), Molina (Montiel, 106.) – Mac Allister, De Paul (Paredes, 67.), Enzo Fernández – Messi, J. Álvarez (La. Martínez, 82.).