Válogatott: Ilyen gyenge ellenfelekkel szemben még senki nem kezdett úgy, mint Leekens - kapitányrajtok

A 2000-es évektől kezdve két kapitány rajtolt olyan rosszul, mint a belga szakember. Ők azonban komolyabb ellenfelekkel szemben maradtak alul. Lothar Matthaus a pozitív példa.
Budai László 2018. március 28., szerda 9:08
A 2000-es évektől kezdve két kapitány rajtolt olyan rosszul, mint a belga szakember. Ők azonban komolyabb ellenfelekkel szemben maradtak alul. Lothar Matthaus a pozitív példa.
Szerző: Budai László 2018. március 28., szerda 9:08

A magyar válogatott Kazahsztán után Skóciától is vereséget szenvedett hazai pályán, így Georges Leekens két vereséggel kezdte a mieinknél kapitány karrierjét. A 2000-es évektől kezdve kétszer fordult elő, hogy a válogatottat irányító edző ilyen rosszul indítson.

Volt már ilyen, de másképp

Gellei Imre szintén rosszul kezdett kapitányként. Első mérkőzésén rögtön vb-selejtezőn fogadtuk a románokat, és hazai pályán 2-0-s vereséget szenvedtünk a nagy riválistól. Ezt követően egy ennél is komolyabb feladat várt a nemzeti tizenegyre, ugyanis az olaszokhoz kellett mennie, és bár az eredmény szoros lett, Del Piero találatával nyertek a hazaiak (1-0).

Ami más ebben a két vereségben, hogy jóval nehezebb ellenfelektől szenvedte el ezeket a csapat, igaz, tétmérkőzésen. Ami még eltérő, hogy egyszer idegenben kellett játszanunk, ráadásul Olaszországban.

Gelleihez hasonlóan az egyébként a válogatottnál igen jó százalékos mutatóval rendelkező Egervári Sándornak sem ment könnyen kinevezése után. Igaz, ő sem kazah vagy skót erősségű csapatokkal találkozott.

Első meccsén a Wembley-stadionba utazott, ahol Jagielka öngóljával még vezettek is Geráék, Gerrard azonban gyorsan fordított a hazaiaknak (2-1). Ezt követően jött egy idegenbeli tétmeccs, Svédországban 2-0-ra kaptak ki a mieink.

Itt is elmondható, hogy az ellenfelek jóval nehezebbek voltak, ráadásul mindkét találkozót idegenben rendezték meg.

Korábban egyébként még Csank János (Horvátország 1-4, Ausztria 0-2), Garami József (Skócia 0-2, Lengyelország 2-3), valamint Puskás Ferenc (Svédország 0-2, Oroszország 0-3) volt, aki nehezen rázódott bele a kapitányi szerepbe.

Az ellenpélda

Érdekesség, hogy az elmúlt 18 évben mindössze egyetlen kapitánynak sikerült az ellenkezője: azaz, hogy két győzelemmel startoljon. Lothar Matthaus volt az, akivel előbb Cipruson vertük az örményeket (2-0), majd a letteket is legyőztük (2-1).

Tény, hogy nem a legerősebb ellenfelek voltak, akkor azonban sikerült hozni a kötelezőt. Mindkettő barátságos mérkőzés volt.

Két veretlen meccs azért többeknek is összejött. Például Erwin Koemannak, akivel 3-2-re vertük a görögöket, majd 1-1-et játszottunk a horvátokkal. Két erősebbnek számító ellenféllel szemben sikerült jól bemutatkozni – mindkét barátságos meccs hazai pályán volt.

A közelmúltban is volt pozitív példa. Emlékezetes például, hogy Dárdai Pálnak Bukarestben, Eb-selejtezőn kellett nyitnia, és 1-1-es döntetlennel, hosszú idő után elfogadható eredménnyel tért haza vele a csapat Romániából. Majd néhány nappal később szintén tétmeccsre ment idegenben, Feröer-szigeteket pedig, ha nem is könnyen, de legyűrtük (0-1).

Az őt váltó Bernd Storck is két pontszerzéssel kezdte el elfogadtatni magát. A románok ellen hazai pályán ikszelt (0-0), majd Észak-Írországban másodpercekre volt a sikertől, de Lafferty a 93. percben egyenlített (1-1).

A 2000-es évek magyar kapitányainak első két meccse

Gellei Imre - 2 vereség

Magyarország-Románia 0-2, vb-selejtező

Olaszország-Magyarország 1-0, vb-selejtező

Lothar Matthaus - 2 győzelem

Magyarország-Örményország 2-0 (Cipruson), barátságos m.

Magyarország-Lettország, 2-1 (Cipruson), barátságos m.

Bozsik Péter - 1 győzelem, 1 vereség

Magyarország – Új-Zéland 2-0, barátságos m.

Anglia-Magyarország 3-1, barátságos m.

Várhidi Péter - 1 győzelem, 1 vereség

Magyarország-Kanada 1-0, barátságos m.

Ciprus-Magyarország 2-1, barátságos m.

Erwin Koeman - 1 győzelem, 1 döntetlen

Magyarország-Görögország 3-2, barátságos m.

Magyarország-Horvátország 1-1, barátságos m.

Egervári Sándor - 2 vereség

Anglia-Magyarország 2-1, barátságos m.

Svédország-Magyarország 2-0, Eb-selejtező

Csábi József - 1 győzelem

Magyarország-Andorra 2-0, vb-selejtező

Pintér Attila - 1 döntetlen, 1 vereség

Magyarország-Finnország 1-2, barátságos m.

Magyarország-Dánia 2-2, barátságos m.

Dárdai Pál - 1 győzelem, 1 döntetlen

Románia-Magyarország 1-1, Eb-selejtező

Feröer-szigetek - Magyarország 0-1, Eb-selejtező

Bernd Storck - 2 döntetlen

Magyarország-Románia 0-0, Eb-selejtező

Észak-Írország – Magyarország 1-1, Eb-selejtező

Szélesi Zoltán - 1 győzelem, 1 vereség

Luxemburg-Magyarország 2-1, barátságos m.

Magyarország-Costa Rica 1-0, barátságos m.

Georges Leekens - 2 vereség

Magyarország-Kazahsztán 2-3, barátságos m.

Magyarország-Skócia 0-1, barátságos m.

Neked ajánljuk
Átigazolások
DVSC
El Maestro a téli erősítésekről
"Az a legfontosabb, ha új játékosok jönnek, akkor minél hamarabb érkezzenek, hogy az edzőtáborban már a teljes kerettel tudjunk készülni" - azt viszont nem árulta el, hány érkező lehet és milyen posztokra. (M4)
Ferencváros
Távozhat a legrégebbi légiós
Horvát sajtóhírek szerint újra a Dinamo Zagreb célkeresztjébe került Eldar Civic, akinek a nyáron lejár a szerződése a Fradinál.
Honvéd
Új sportigazgató jöhet
Sajtóinformációk szerint a Diósgyőrtől november elején távozó sportigazgató, Dr. Bajúsz Endre is jelölt lehet Kispesten, Fórizs Sándor azonban maradhat a Honvéd kötelékében.
Tovább az összes átigazoláshoz