Doppingbotrány: "Simán benne van", hogy kizárják az oroszokat a saját vb-jükről

Az Antidopping Csoport vezetője szerint felmerülhet ennek is a lehetősége.
Dudás Gábor 2017. július 4., kedd 20:24
Az Antidopping Csoport vezetője szerint felmerülhet ennek is a lehetősége.
Szerző: Dudás Gábor 2017. július 4., kedd 20:24

Dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője a Sport TV "Mai helyzet" című műsorában elmondta, hogy a doppingbotrányok miatt komolyan felmerült, hogy Oroszországot kizárják az 2018-as oroszországi vb-ről. Bár azért hozzátette, szerinte nem reális ez az elképzelés. A labdarúgás doppinghelyzetéről is beszélt.

"NAGYON ÉRDEKES DÖNTÉS LENNE"

A Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetőjét nem lepte meg a hír, hogy a 2014-es vb-n szereplő orosz válogatott játékosai doppinggyanúba keveredtek. Hozzátette, az UEFA nagyon komoly programot csinál, saját speciális csapattal dolgozik, amelynek a magyar szakember is tagja orvosszakértőként.

- Azt gondolják a saját sportágukról, hogy kifejezetten doppingérzékeny, de ezt a pozitív eredmények nem mutatják, de azért az UEFA mégis így gondolkodik, mindig keresik a bizonyítékokat. Egyelőre kevés sikerrel, nyilván ennek is megvan az oka, át kell gondolniuk nekik is, hogy hogyan tovább, de ez az ügy ad most neki egy löketet.”

Dr. Tiszeker Ágnes elmondta, nem új esetről van szó, ez a McLaren-jelentés nyomozati szakasza, ami lekerült az érintett sportszövetséghez. Oroszország rendezi 2018-ban a labdarúgó világbajnokságot, így felvetődődik az a kérdés, mi lehet a szankció. Kizárják a házigazdát?

Ez benne van, ez komolyan felmerült pár hónappal ezelőtt, hogy ez egy javaslat legyen az illetékes szervezetek felé, hogy Oroszország megrendezheti a vb-t, de ne induljon rajta az orosz válogatott. Nem gondolom, hogy reális, de benne van a pakliban. Meglátjuk, hogy mi fog kiderülni, azért ha itt sok játékosról kiderül, az pech, akkor simán benne van, hogy kizárják az orosz válogatottat.

Nagyon érdekes döntés lenne, meglátjuk, hogy mi történik – fogalmazott a MACS vezetője.

A 2016-os olimpia kapcsán nem volt igazán hangos ellenkezés, és Tiszeker szerint ez azért volt, mert a 2018-as vb rendezési jogát nem akarták elveszíteni.

- A WADA szabálya azt mondja, hogy a "non compliant", nem megfelelő ország, a leminősített ország, márpedig Oroszország pillanatnyilag leminősített országnak számít, az orosz doppingellenőrzés fel van függesztve, a moszkvai WADA akkreditált doppingellenőrző labornak teljes egészében megszüntették az akkreditációját. (…) "Non compliant" ország nem rendezhet nemzetközi eseményt, és sportolói nem indulhatnak nemzetközi eseményen. Sok versenyt elvettek egyébként, elsősorban atlétikában, sok nemzetközi versenyt, világbajnokságot, világkupát. Hát biztos, hogy a 2018-as vb-t nem szeretnék elveszíteni. Szerintem nincs realitása, hogy elvegyék, mert már nem nagyon van kit kijelölni, hogy beugorjon és megrendezze. Nehezen tudom elképzelni, de komolyan felmerült öltet szintjén, hogy ezt a lépést meglépik. Hát meglátjuk.

Olvastad már?
Egy egész csapat doppingolhatott a 2014-es vébén
A gyanú szerint az orosz válogatott teljes kerete tiltott teljesítményfokozókat használhatott.
Elolvasom

TÉNYLEG KEVESEN DOPPINGOLNAK A FOCIBAN?

Felvetődik a kérdés, elhihetjük-e hogy fociban nincs dopping, azért van kevés ilyen eset a sportágban?

- Nem, ezt is mondja az UEFA.

Nagyon fáj az UEFA-nak, hogy több tízezer mintavételből, aminek brutális költségvetése van, nagyon kevés pozitív eredmény van. Nagyon sok pénzt költenek saját forrásból doppingellenőrzésekre, ezt úgy értem, hogy a szokás az, hogy a nemzetközi szövetségek ráterheli a rendező országokra, az egyes nemzeti sportszövetségekre az ellenőrzések költségeit. Itt nem erről van szó, ők tényleg saját elkülönített forrásból rengeteg ellenőrzést végeznek, nagyon kevés pozitív eredménnyel. Ezzel együtt én azt gondolom, hogy van a fociban doppingolás, de nem jut el a pozitív esetig.

Az analitika nehéz helyzetben van, a foci pont egy olyan sportág, ahova nem kell töménytelen mennyiségű szteroid. Szegény súlyemelésnek és erősportágaknak ez a hátulütője, hogy oda tényleg olyan mennyiségű szteroid kell, amit könnyű kimutatni. De a fociban nem kell nagyon sok szteroid, azért elő-előfordul, de nem kell igazán nagy mennyiség, nem kell sokáig szedni, nem kell fenntartó adagokat szedni, meg kell erősödni, de utána abba lehet hagyni. Nagyon jellegzetesnek gondolják a szakértők a kis dózisban adott eritropoetint, ami a szervezet állóképességét, oxigenizációját erősíti, és dobja meg, de nem kell sok belőle. Ahhoz, hogy a regenerációt felgyorsítsuk, és azt gondolom, hogy itt van az ok, ami miatt a foci doppingérzékeny. A mai játékosok egy bizonyos szint felett nagyon is gladiátorként működnek. Ki kell menni a pályára, és folyamatosan hozni kell azt a fantasztikus eredményt, ott azért majdnem maximális vagy szubmaximális szívfrekvenciával futni kilencven percet, ez egy nagyon komoly megterhelés. Ennek a regenerációját felgyorsítani, az egy nagyon kívánatos folyamat, és ebbe bele lehet avatkozni - tette hozzá.

Neked ajánljuk
Átigazolások
Honvéd
Új sportigazgató jöhet
Sajtóinformációk szerint a Diósgyőrtől november elején távozó sportigazgató, Dr. Bajúsz Endre is jelölt lehet Kispesten, Fórizs Sándor azonban maradhat a Honvéd kötelékében.
Kisvárda
Újabb fiatal lett profi
A Várda LA U17-es csapatának játékosa, Roman Jazsik is aláírhatta profi szerződését - jelentette be a klub.
DVSC
A Lokié lesz a magyar gólvágó?
Felmerült a sajtóban a magyar gólgyáros klubváltásának lehetősége - így áll a történet.
Tovább az összes átigazoláshoz