Egy arab származású fiú francia válogatott lesz
Karim Mostafa Benzema 1987. december 19-én született algériai családba, amely a Lyon mellett található Bron kerületében telepedett le Kelet-Franciaországban. Elsősorban édesapja szigorú nevelésének köszönheti, hogy élete végül teljesen más irányt vett, mint sok társáé, aki vele együtt ezen a környéken nőtt fel. Labdarúgó-karrierjét a Bron Terraillon csapatában kezdte meg, majd 1996-ban igazolt a városi óriás Olympique Lyonhoz, ahol a felnőttcsapatban 2004-ben (17 évesen) mutatkozott be. Ugyanebben az évben debütált a francia U17-es válogatottban is, amellyel megnyerte az akkor rendezett U17-es labdarúgó Európa-bajnokságot.
Abban a csapatban szerepelt többek között Samir Nasri és Hatem Ben Arfa is. 19 éves korára már a felnőttválogatottba is meghívót kapott egy Ausztria elleni mérkőzésre, amelyen rögtön gólt is szerzett. Ekkorra már hatalmas tehetségnek számított, nemcsak hazájában, de Európa-szerte is. Nehézségekkel teli fiatalkoráról a 2022-es Aranylabda-díjátadón is megemlékezett köszönőbeszédében.
Ez volt a gyerekkori álmom. Nem volt könnyű az utam. Sok mindenen keresztülmentem én is és a családom is. Most itt állok életemben először és elégedett vagyok a munkámmal. Folytatni fogom továbbra is.
A kezdetek és az első balhék gall mezben
Szerepet kapott a 2008-as Európa-bajnokságon, amelyen két mérkőzésen lépett pályára: Románia és Olaszország ellen a csoportküzdelmek során. A franciák itt már a csoportkört sem élték túl, utolsóként estek ki. Ezután gólt szerzett többek között 2009. június 5-én a török labdarúgó-válogatott ellen a Stade de Gerland-ban, de betalált Londonban, a Wembley-stadionban is.
Ezek után sokan fényes karriert jósoltak Benzemának, hiszen tehetsége, és eredményessége is arra predesztinálta, hogy neve a legnagyobb francia labdarúgók csarnokába kerüljön. Ha csupán a klubkarrierjét nézzük, akkor teljes joggal emlegethetjük a 21. század legnagyobb klasszisai között. Főleg a Real Madriddal nyert temérdek trófea és az idei Aranylabda-díj bezsebelése után. Ugyanakkor magánélete és válogatottbeli pályafutása ezzel szinte teljesen ellentétes képet mutat a rengeteg balhé, viszály és a többéves válogatottbeli kényszerpihenő miatt.
2009-ben a francia rendőrség őrizetbe vette Franck Ribéryvel együtt, mivel azzal gyanúsították őket, hogy szexuális szolgáltatásért cserében pénzt adtak egy fiatalkorú lánynak. A két játékost kihallgatták, miután Zahia Dehar azt állította, hogy 16 éves volt, amikor szexuális kapcsolatba került velük. Mivel később kiderült, hogy a lány hazudott a koráról, a két labdarúgó megúszta az esetet.
Később, 2013-ban azt kérték számon Benzemán Franciaországban, hogy miért nem hajlandó énekelni a francia nemzeti himnuszt a mérkőzések előtt. Erre ő a következőket válaszolta:
Senki sem kényszerítheti rám, hogy énekeljem a Marseillaise-t. Nem értem, mi ezzel az egésszel a probléma.
Az algériai származású játékos ezzel a nyilatkozatával gyorsan a különböző rasszista támadások kereszttüzébe és a radikális szurkolók célkeresztjébe került.
Szintén 2013-ban történt, amikor jelentős mértékben túllépte a megengedett sebességet Madridban, ahol 213 km/órával hajtott luxusjárgányával. A vezetéssel hosszabb távon sem volt makulátlan a viszonya, 2015-ig háromszor is összetűzésbe került a hatóságokkal az ilyenforma közlekedési szokásai miatt, sőt, a Franciaországhoz tartozó Réunion szigeten karambolozott is, amit végül nem követett büntetőeljárás.
És ehhez az időszakhoz köthető az a, 2014-es eset, amikor a világbajnokság alatt arról szóltak a hírek, hogy ügynökével két újságírót inzultáltak Brazíliában, amiért kritizálni merték a játékost.
Szexvideós botrány és hosszúra nyúló kényszerszünet francia mezben
A csatár talán legismertebb és legnagyobb visszhangot kiváltó balhéja 2015-ben kezdődött, amikor az 52-szeres francia válogatott Mathieu Valbuena panaszt tett, amikor egy ismeretlen felhívta, és közölte vele, birtokában van róla egy kompromittáló szexvideó. A név nélküli fenyegető azt állította, nyilvánosságra hozza a felvételt, kivéve, ha a játékos hajlandó 150 ezer eurót fizetni neki. A Benzema ellen felhozott vádak szerint, a zsaroló Benzema egyik gyerekkori barátja volt, aki rávette, hogy közvetítőként vegye rá Valbuenát a fizetésre. Emiatt az év novemberében őrizetbe vették, viszont a kihallgatást követően szabadon engedték. Az ügy következménye az lett, hogy Noël Le Graët, a Francia Labdarúgó Szövetség elnökének a hivatalos bejelentése után határozatlan időre eltiltották a válogatottbeli szerepléstől.
Benzema nem kap meghívót és nem fog szerepelni júniusban az Európa-bajnokságon sem. Azt kell mondanom, ez az eset igazán sajnálatos és szívszorító számunkra” – nyilatkozta Le Graët a 2016-os, Franciaországban rendezett Eb előtt.
Didier Deschamps, a francia válogatott akkori és jelenlegi szövetségi kapitánya egyetértett az elnökkel. A L'Équipe-nek adott interjújában, mikor arról kérdezték, hogy Benzema bekerülhet-e a csapatba az Eb-n, azt válaszolta, hogy ez egyelőre lehetetlen. Az edző némi együttérzését fejezte ki a támadó iránt, mondván:
Benzema hibázott, ez nyilvánvaló. Nem mérte fel, milyen helyzetbe került.
Mindazonáltal rendületlenül támogatta Valbuenát, akit áldozatként nevezett meg az ügyben. Valószínűleg itt romlott meg először a játékos és a kapitány kapcsolata és ez a botrány volt az ok, amiért a Real Madrid sztárját nagyjából 6 éven keresztül nem lehetett címeres mezben látni, annak ellenére sem, hogy klubjában kisebb-nagyobb hullámvölgyeket leszámítva pazar formában futballozott és számos fontos címet bezsebelt (a vonatkozó időszakban többek között három bajnoki címet és négy BL-győzelmet).
Visszatérés és feszültséggel teli búcsú
A 2021-ben rendezett, a Covid-járvány miatt elhalasztott 2020-as Eb előtt hatalmas port kavart Deschamps döntése, mely szerint a kihirdetett végső keretben Karim Benzema neve is szerepelt. Az akkor 33 éves játékost 2015 óta teljes mértékben mellőzték.
Azzal együtt döntött így, hogy Benzema 2016-ban még úgy nyilatkozott, hogy a szövetségi kapitány “meghajolt Franciaország egy rasszista része előtt”, amikor kihagyta őt az akkori Eb-re készülő csapatból. Erre aztán a szakvezető is reagált, és azt mondta, soha nem felejti el a játékos kijelentését.
Ilyen előzmények után, a francia válogatott kapui mégiscsak újra kitárultak - a közben egy világbajnoki elsőségről is lemaradó - Benzema előtt, aki ugyan a Portugália elleni csoportmeccsen és a Svájc elleni nyolcaddöntőben is duplázott, ám az utóbbi találkozó így is a meglepően korai búcsút jelentette a franciák számára.
A mostani vb előtt Benzema kálváriája egy nappal a vb-kezdés előtt kezdődött, akkor hozták nyilvánosságra a hírt: Benzema sérülés miatt kihagyja a tornát. Benzema láthatóan rosszul viselte a távolmaradást a katari eseményektől, főleg annak fényében, hogy a hírek szerint ő maradt volna a társaival, hátha felépül a döntőre (sőt, arról is lehetett olvasni, hogy nem is volt olyan súlyos a sérülése), de Deschamps nem számított rá.
A játékos az Instagramon közzétett posztjában aztán a "Nem érdekel" üzenettel ellátott fotót posztolt a döntőt megelőző napon, és később kiderült, még Emmanuel Macron francia elnök meghívását is visszautasította, hogy tartson vele Dohába, a fináléra. A minden kérdés végére pontot tevő mérkőzés másnapján pedig hivatalosan is bejelentette: visszavonul a válogatottól és ezentúl csak klubcsapatára szeretne koncentrálni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon