Külföldön nem tabutéma, ha a játékvezető hibázik - a magyar bírók miért viselik el ezt?

Magyarországon nem megengedett, Angliában hiába tiltakoznak, a németek, a spanyolok, az olaszok és a franciák nyilvánosan beszélhetnek róla. Szemléletes példák arra, hogy a bírói hibák, vitatott ítéletek sem tabutémák Európában.
Dudás Gábor 2017. október 5., csütörtök 10:15
Magyarországon nem megengedett, Angliában hiába tiltakoznak, a németek, a spanyolok, az olaszok és a franciák nyilvánosan beszélhetnek róla. Szemléletes példák arra, hogy a bírói hibák, vitatott ítéletek sem tabutémák Európában.
Szerző: Dudás Gábor 2017. október 5., csütörtök 10:15

A csakfoci.hu még a múlt héten vette fel a kapcsolatot az MLSZ-szel annak kapcsán, hogy a szövetség járuljon hozzá ahhoz, hogy Magyarországon a profi játékvezetők nyilatkozhassanak, elmondhassák véleményüket a nyilvánosság előtt, és az újságírók kérdéseket tehessenek fel nekik.

Levelünkre hosszabb várakozás után kaptunk csak választ, de az együttműködés helyett inkább csak kioktató jelleggel – ennek kapcsán itt tettük közzé a választ és reakciónkat-kérdéseinket is.

A magyar szövetség eddig elég egyértelmű jelét adta tehát annak, hogy nem kíván változtatni az eddigi gyakorlaton, így a hazai média képviselői is hiába várnak arra, hogy egy-egy profi NB I-es bírót megkérdezhessenek az aktuális mérkőzések és ítéletek kapcsán - ahogy azt például külföldi élbajnokságokban szokás.

Alábbi cikkünkben mindössze az elmúlt pár év kiemelt visszhangot kapott eseményeit gyűjtöttük össze, az európai TOP-bajnokságokat és két fontosabb tengerentúli példát is figyelembe véve.

Németország: "Azt hittem, volt kontakt a játékosok között, pedig úgy néz ki, hogy nem"

A Bundesligában elég a hétvégéig visszatekintenünk, hogy játékvezetői reakciót találjunk. Christian Dinger ráadásul a meccset közvetítő televízióban, a ZDF-en mondta el ítéletéről a véleményét, nem sokkal a lefújás után. A Mönchengladbach-Hannover 96  (2-1) meccs a 93. percben dőlt el, egy 11-essel. A játékvezető a büntető megítélése után jelezte, hogy videón is megnézné az esetet. Mint kiderült, Wolfgang Stark, korábbi FIFA-játékvezető szólt a fülére, hogy a döntés véglegesítése előtt nézze vissza a történteket. Közel 2 percig állt a játék, majd Dinger megerősítette az ítéletét. A lefújás után pedig odaállt a kamerák elé, és kommentálta is, ami történt.

- Számomra egyértelmű volt, hogy szabálytalanság történt és tizenegyest kell ítélnem, de elbizonytalanodtam egy kicsit, amikor a fülemre szóltak - idézik a bíró lefújás utáni mondandóját. - Minden lehetséges kameraállásból visszanéztem a történteket, örülök, hogy jelzett a videóbíró, mert így száz százalékig biztos lehetek a döntésemben.

Németországban mindez aligha szokványos, a korábbi időszakban akár 2-3 fordulónként akadt rá példa, hogy a játékvezető a közvetítés után a televízióban beszéljen az ítéletéről. Így tett például 2016 áprilisában Tobias Stieler játékvezető is, bocsánatot kérve azért, hogy 11-est ítélt Arturo Vidal műesését követően (az FTC jelenlegi játékosa, Janek Sternberg volt akkor a szenvedő fél egyébként), a bajorok és a Werder Bremen kupaelődöntőjén.

- Sajnálom. Túl gyorsan történt minden, de jól láttam a szituációt. Azt hittem, volt kontakt a játékosok között, pedig úgy néz ki, hogy nem... - nyilatkozta az ARD-nek a bíró, aki a meccs után a riporterekkel együtt nézte meg élő televíziós adásban a szituáció felvételét.

Hogy pontosan hogyan is fest e téren a németországi helyzet, arról a csütörtöki nap folyamán exkluzív anyaggal jelentkezik majd a csakfoci.hu!

Spanyolország: "Nem láttam mi történt, a segítőm is takarásban volt"

A spanyol Alejandro Hernadez Hernandez júniusban nyilvánosan is elismerte nagy hibáját és bocsánatot két a Barcelonától, amiért a katalánok Betis elleni, még korábban lejátszott bajnokiján egy nyilvánvaló góltól megfosztotta – alapvonali segítőjével együtt – a katalánokat. Aleix Vidal megpattanó beadása közel egy méterrel túljutott a sevillai csapat gólvonalán, de a bíró nem ítélt gólt, így könnyen elképzelhető, hogy két ponttól fosztotta meg a Barcelonát, amely a 90. percben egyenlített akkor.

- Elég egyértelmű volt a helyzet, de hozzá kell tenni, hogy hárman is köztem és a labda között álltak, így nem láthattam tisztán, mi történt. Megértem az emberek dühét is, de egyszerűen nem láthattam mi történt, túl gyorsan történt minden, és a segítőm is takarásban volt. Erre a meccsre elég rossz szájízzel gondolhatok vissza, és az ilyen hibák benned maradnak – fogalmazott nyilvánosan a Movistar+ futballra szakosodott TV-műsorának a spanyol bíró.

 

Olaszország: "A védő lába a 16-oson kívül volt, ez megtévesztett”

2016 áprilisában, a Bajnokok Ligájában is "nyilvános beismerő vallomást" tett egy játékvezető, miután egy teljesen egyértelmű 11-est felejtett el befújni kezezésért a Barcelonának – csak szabadrúgást adott –, ezzel a katalán csapat búcsúzott a sorozattól az Atlético elleni, madridi visszavágón. Az olasz Nicola Rizzoli – nem mellesleg napjaink egyik legismertebb és legjobb bírója –  a RAI-nak beszélt az esetről, hozzátéve, hogy sokat segített volna például, ha már a rendelkezésére áll a videóbíró.

- Sajnos a védő lába a 16-oson kívül volt, és ez megtévesztett. Egy ilyen hiba nem fordulhatott volna elő a megfelelő technikai segítséggel. Szerintem a 93. percig jó munkát végeztem a pályán – mondta a rendkívül nézett olasz TV-csatornának Rizzoli.

 

Franciaország: "A játékvezető is egyetértett abban, hogy elsietett ítéleteket hozott"

Franciaországban még arra is akad példa, hogy a játékvezetői bizottság kommentált egy játékvezetői döntést. Mario Balotelli két sárga lapját követően eltiltást kapott a francia szövetségtől a Nice és a Lille tavaly őszi bajnokiját követően, de miután a csatár klubja fellebbezett és megnézték a felvételt, eltörölték a büntetését. A játékvezetőket felügyelő grémium kommentálta is az egész folyamatot.

- Olivier Thual is megnézte a felvételeket és egyetértett abban, hogy elsietett ítéleteket hozott a sárga lapokkal, nem kellett volna kiosztania azokat. Ezt a fegyelmi bizottság előtt, rögzítve is elismeri, ha ezt a bizottság elfogadja, megteszik a szükséges lépéseket – mondta a francia játékvezetők technikai igazgatója, Pascal Garibia a L'Equipe c. lapnak, közvetve és nyilvánosan vállalva a bírói hibát.

Európán kívül is ez a szokás

Ahogy a fenti esetek mutatják, a TOP-bajnokságok közül Németországban, Olaszországban, Spanyolországban és Franciaországban nem jelent különösebb problémát kommentálni a nagy vitát kiváltó eseteket, a feltörekvő futballpiacokon pedig már eleve így alakítják a "játékszabályokat".

Az Egyesült Államokban, illetve Kanadában, azaz az MLS-ben hagyománya van a nyilvános vitáknak és beszélgetéseknek, ha egy-egy kétes ítélet születik, ott ebben a bírók, a szövetségi vezetők, a klubok, sőt, még a szurkolók is részt vehetnek – állandó médiafigyelem mellett. Például a 2015 júliusi Montreal-Toronto bajnokin végigkövettték a bíró, az ír Alan Kelly napját és meccsét, méghozzá úgy, hogy bent volt vele az öltözőben is hazája egyik lapjának forgatócsoportja.

Ausztráliában például ugyanazt az elvet követik, mint Németországban: a játékvezetők rögtön az élvonalbeli meccsek után nyilatkozhatnak a médiának, akár élő közvetítésben is, ahol a riporterek a vitatott esetekről, ítéletekről is kérdezhetik őket. Ebben egyezett meg a liga vezetősége és a találkozókat közvetítő Fox Sports ugyanis.

 

Angliában már a bíróknak sem tetszik, ami itthon is zajlik

A szigetország szövetségének és bírói testületének - részletek lejjebb - szigora ellenére az FA úgy döntött februárban, hogy nyilvánosságra hozza az Arsenal-Burnley bajnoki bírói jelentését, miután Arséne Wenger, az Ágyúsok menedzsere négy meccsre szóló eltiltást kapott a negyedik játékvezető megsértése és meglökése miatt. Anthony Taylor így írta le az esetet:

"Miután büntetőt ítélt a játékvezető a csapata ellen, a mérkőzés 92. percében, Wenger úr elhagyta a számára kijelölt technikai zónát, hogy elmondhassa nekem, nem ért egyet az ítélettel. Mielőtt bármit is mondott volna, jeleztem neki, hogy „gondolja át alaposan, mielőtt bármit is mond nekem”, ő erre azzal válaszolt, hogy „tisztességtelen vagyok”. Ezt én úgy értelmeztem, hogy a menedzser megkérdőjelezte az én és a játékvezető, John Moss pártatlanságát és tisztességét, és jeleztem Wenger úr felé, hogy ez a kijelentése elfogadhatatlan, erre úgy válaszolt, hogy „b*jak meg”, ezt pedig még egyszer elismételte. Miután a Burnley elvégezte a büntetőt és mielőtt a játék folytatódhatott volna, informáltam a bírót a történtekről, és arról, mit Wenger úr mondott, erre ő azonnal elküldte a technikai zónából az edzőt” – fogalmazott a negyedik bíró a nyilvánosságra került jelentésében.

Magyarországhoz hasonlóan egyébként a Premier League-ben sem nyilatkozhatnak az ítéleteik kapcsán a bírók, szigorúan tiltja ezt a helyi profi játékvezetők testülete (a 2001-ben létrehozott PGMOL) és annak feje, Puhl Sándor helyi megfelelője, Mike Riley. Bár sokan – többek között három korábbi kiváló spori, Graham Poll, Keith Hackett és Mark Halsey – próbáltak már hatni a bírói grémiumra ez ügyben, a nyilvánosságot is felhasználva, az angol testület – a magyarhoz hasonlóan hajthatatlannak bizonyult ezidáig.

"A játék nem létezhet játékvezetők nélkül, de a bírók mégis különálló szigetet képeznek a sportágon belül. Soha nem lehet hallani, hogy egy-egy bíró megvédhetné magát nyilvánosan, vagy akár kísérletet tehessen arra, hogy elmagyarázza ítéletét. A játékvezetői testület egyirányú utcát hozott létre, csak a saját érdekeit figyelembe véve azzal, hogy a bíróknak nem engedélyez semmiféle kapcsolatot a médiával" - írta az angliai helyzet kapcsán 2016-ban a tekintélyes The Guardian. Ismerős?

Neked ajánljuk
Átigazolások
Barcelona
Yaakobishvili Áron
A Barcelona 18 éves magyar kapusa nem volt tagja az ifi BL-ben a csapat Dortmund elleni keretének. A spanyol sajtó tudni véli az okát.
Fradi
Őket utasította vissza Naby Keita
Naby Keita többek között az angol második ligás Sunderland és néhány török csapat ajánlatát is visszautasította, mielőtt elfogadta volna az FTC megkeresését - írja külföldi lapokra hivatkozva az Üllői129.
Németországban válthat
Dárdai Palkó
Egy meg nem nevezett német másodosztályú klub érdeklődhet komolyan a Hertha magyar válogatott támadója, Dárdai Palkó iránt. (NSO)
Tovább az összes átigazoláshoz