Az év magyar felfedezettje: "Nehéz volt felfogni, hogy itt az életünkért harcolunk" – interjú

A Fradi elleni gólja után a fél ország megismerte a nevét, majd az NB I tulajdonosai az év felfedezettjének választották. Interjú Kiss Tamással.
Dudás Gábor 2018. január 15., hétfő 11:12
A Fradi elleni gólja után a fél ország megismerte a nevét, majd az NB I tulajdonosai az év felfedezettjének választották. Interjú Kiss Tamással.
Szerző: Dudás Gábor 2018. január 15., hétfő 11:12

"Mondhatjuk, hogy megtetszettem az edzőnek"

"Ha végigmegy a fő utcán egy focistagyerek, mind megáll a forgalom és őket nézi meg" – szól a Haladás-induló. Téged jó értelemben megnéznek, megismernek? Mennyire népszerű ma egy fiatal labdarúgó Szombathelyen?

- Aki a Fradi elleni mérkőzést és a gólomat látta, biztos megismert. Óriási dolog volt, hogy a Ferencvárost meg tudtuk verni, ráadásul az én gólommal, amivel beloptam magam a szurkolók szívébe. Nyilván a fociban kevésbé jártasak nem annyira ismernek, de úgy tapasztaltam, terjedt a hír az interneten is, és elég sok ember tudja a nevemet.

Nem mindennapi, hogy már a harmadik edzővel dolgozhattok együtt a szezonban. Hogy jellemeznéd őket?

- Mindhárom edzőnkkel elégedett voltam, igaz, Pacsi Bálinttal, aki második volt a sorban, elég keveset dolgoztam. Mészöly Gézánál kerültem fel a felnőttekhez. Bár nála még nem játszottam sokat, jó, magabiztos edzőnek tartom. Úgy érzem, Michal Hippel remek felkészülést és szezont tudunk majd produkálni, ezt támasztja alá 2017 utolsó három meccse is. Nagyon keményen indult a felkészülés, de ez kell a csapatnak, mert az erőnlétre nagy szükség van.

Mi az oka annak, hogy Michal Hippel tudott megindulni előre a Haladás?

- Az új edző mindenkinek új motivációt adott, az összes játékos bizonyítani akart neki. Ez annyi pluszt adott minden játékosnak, csapatrésznek, hogy meg tudtuk verni a Ferencvárost, a Puskás Akadémiát és a Videotont is. Nem szabad megfeledkezni a stadionról, ami szintén lökött egyet a csapaton, és a szurkolókról sem, akik tizenkettedik játékosként segítenek minket.

Michal Hipp egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott kérdésünkre, hogy "egész héten Tomiról szóltak az edzések". Ez mit takar?

- Próbálom mindig a maximumot nyújtani, mostanában többször nagyon kijött a lépés, olyan dolgok is bejöttek, ami máskor nem. Mondhatjuk, hogy megtetszettem az edzőnek, ami további pluszmunkára ösztönzött. Egyre jobban motiváltam magam, ami meglátszott a teljesítményemen is.

"Halmosinak nem kell lekiabálnia a fejemet"

Halmosi Péter többször is keményen kritizálta a fiatalokat, és azt, hogy a fiatalszabálynak köszönhetően kapnak, kaptok lehetőséget. Vele milyen a kapcsolatod? Az öltözőben is ilyen keményen kimondja a véleményét?

- Amikor kell, mindig elmondja a véleményét, de én jó kapcsolatban vagyok vele. Tudja ő is, hogy normálisan meg tudunk mindent beszélni, nem kell ehhez lekiabálnia a fejemet. E mellett mindenben próbál segíteni, úgyhogy pozitív véleménnyel vagyok róla.

És mi a helyzet Király Gáborral? Jelentős korkülönbség van köztetek, annyira, hogy még magázod is. Beszélgettél-e már vele mélyebben vagy tartod még a távolságot?

- Annyira még nem merek közvetlen lenni vele, mélyebb beszélgetésbe még nem is elegyedtünk. Igaz, hogy magázom, amíg a 18. életévemet be nem töltöm, de ez így természetes. Ő már rengeteg mindent elért a karrierje során, ami mindenki előtt, így előttem is példa lehet. Azért küzdök, hogy hasonló utat járhassak be, mint kapusunk.

Ezek szerint az ő "pályaíve" a minta számodra? A Haladásban alapemberré válni, bemutatkozni a válogatottban, külföldön is bizonyítani, a pályafutás vége felé pedig visszatérni Szombathelyre?

- Ez csodás karrier lenne. Én is letenném a névjegyemet Magyarországon, majd külföldön is szeretnék bizonyítani, a végén pedig visszatérnék a Haladásba. Persze ez még nagyon messze van, rengeteget kell dolgoznom érte.

"Túlzásnak nem érzem, hogy az év felfedezettje lettem"

A csakfoci.hu-n az NB I-es tulajdonosok megválasztottak a 2017-es év felfedezettjének. Te voltál az első 2000-es születésű játékos az NB I-ben, mégis a Fradi elleni gól hozta meg az igazi ismertséget. Ezek alapján nem érzed-e túlzásnak, hogy máris az év felfedezettje lettél?

- Természetesen olvastam a hírt, nagyon örültem is neki, és ez plusz motivációt adott a további munkához. Túlzásnak nem érzem, az viszont biztos, hogy meglepődtem rajta. A debreceni Varga Kevint és csapattársamat, Tóth Mátét is kiemelném, ők is megkaphatják majd ezt a díjat, nagyon szép jövő előtt állnak.

Az, hogy a tulajdonosok közül a legtöbben rád szavaztak, azt is jelenti, hogy felhívtad magadra az ő figyelmüket is. Keresnek ők is? El tudnád-e képzelni magad más csapatban az élvonalban?

- Nem, a tervem az, hogy a Haladásban letegyem a névjegyemet, utána pedig külföldre igazoljak. Nem tudom elképzelni, hogy fiatalon Magyarországon belül váltsak. Az első célom, hogy külföldre igazoljak, viszont ha később úgy alakulna, hogy hazaigazolok, az első biztosan a Haladás lenne.

A tehetséges fiatalokat mindig kiemelt figyelem övezi a magyar fociban. Érzel-e nyomást, terhet, amikor arról hallasz, hogy te lettél az év felfedezettje, vagy többen benned látják a jövőt?

- Szinte átcsöppentem az U19-es bajnokságból az NB I-be, és eleinte nehéz volt felfogni, hogy itt minden mérkőzésen az életünkért, a megélhetésért harcolunk. Először furcsa volt, hogy gyakorlatilag azért küzdünk, hogy mindenki tudjon a családjának pénzt hazavinni. Természetesen itt már nagyobb terhet éreztem, mint az U19-ben. Az elején nagyon izgultam, próbáltam eleinte a „tutit” játszani, nehogy hibázzak, és rajtam menjen el a meccs. Még nem játszottam olyan sok bajnokit, de már most érzem magamon, hogy kezdtem ezt levetkőzni. Ez a díj nem rakott rám akkora terhet, ugyanúgy edzek, készülök, ahogy eddig.

Több szépen induló karrier megfeneklett az elmúlt években. Mit teszel azért, hogy veled ne ez történjen, és kik segítenek neked ebben?

- Sok utánpótlásedzőm volt, akiknek rengeteget köszönhetek, de legfőképpen édesapámat emelném ki. Folyamatosan plusz munkára ösztönöz, ott van a mérkőzéseken, mondja a kritikáit, min javítsak, mik a gyengeségeim. Én is megpróbálom hozzátenni a magamét, plusz edzéseket, konditermi munkát végzek, ami a fejlődésemet szolgálja.

"A jelen állás szerint maradok a Haladásban"

A korosztályodból több játékos is az első adandó alkalommal kimegy külföldre, akár már 14-15-16 évesen. Most neked is volt megkeresésed, Ukrajnából és Törökországból érdeklődtek, de nem akartál mindenáron váltani. Miért?

- Amikor egy-két éve többen külföldre igazoltak a korosztályomból, nekem is tetszett az ötlet, és az az út, amit például Szoboszlai Dominik vagy Szerető Krisztofer is választott. Gondolkoztam ezen én is, de nem adódott olyan lehetőségem, amire igent mondtam volna, és egyelőre jó döntésnek érzem, hogy itthon maradtam. Már az NB I-ben is játszottam pár meccset, lőttem gólokat, jó úton érzem a karrieremet. E mellett nem mondtam le semmiről, ha sok plusz munkát végzek, és az Isten is úgy akarja, még mindig távozhatok külföldre.

Ezt akár a mostani télen is elképzelhetőnek tartod?

- Minden nap más, sosem tudhatom, mit hoz a holnap, de jelen állás szerint maradok a Haladásban.

Az úgynevezett fiatalszabályról megoszlanak a vélemények. Téged is megtalálnak azzal, hogy csak azért játszol, mert pénzt kap érte a klub?

- Egyelőre nem, hiszen még nincs is olyan sok mérkőzésem, ami miatt megtalálhatnának, illetve nem is olvasom túl gyakran a kommenteket. Nem szabad foglalkoznom ezzel, de véleményem szerint van előnye és hátránya is a fiatalszabálynak. Nyilván a fiatalok jelentik a jövőt, de egyelőre még nem ők fogják megnyerni a fontos meccseket.

Válogatott, Barcelona

A válogatottnál új szövetségi kapitányt neveztek ki ősszel, mindenki tiszta lappal indul, és elképzelhető, hogy fiatalításra is sor kerül majd. Látsz-e arra esélyt, hogy ha így folytatod, már 2018-ben meghívót kapj George Leekenstől – akár egy összetartásra?

- Persze, azért dolgozom, hogy a válogatottba is bekerüljek, de van még időm bőven. Nem mondtam le semmiről, így arról sem, hogy akár már idén bekerüljek a nemzeti tizenegybe, de ehhez még rengeteg munkára van szükség.

Nem szombathelyi vagy, a győri akadémia közelebb lett volna. Miért választottad mégis az Illés Akadémiát, és mit adott ez neked? Javasolnád az akadémiai rendszert más fiataloknak is?

- Téten kezdtem a karrieremet, ahonnan Gyirmótra igazoltam. Ott már személyesen engem keresett meg az Illés Akadémia, mindent biztosítottak. Átbeszéltem a szülőkkel, és a váltás mellett döntöttünk. Megérte, lassan már hét éve itt vagyok. Nagyon családias a kollégium, minden adott a fejlődéshez, és úgy néz ki egyelőre, bevált, hogy a győri helyett a szombathelyi akadémiát választottam. A belga Double Pass is járt itt, és kimutatták, hogy ez a második legjobb akadémia, szóval csak ajánlani tudom minden hasonló korú srácnak.

Öt vagy tíz év múlva hol képzeled el magad?

- A spanyol bajnokság az ideálom, e mellett még a hollanddal szimpatizálok. A spanyol ligában nagyon tetszik, hogy a játszós focit preferálják, és nekem ez fekszik. A Barcelona a kedvenc csapatom, az a legnagyobb vágyam, hogy ott játszhassak, de ez óriási terv lenne, még hosszú addig az út.

Sokan mondják, hogy területi alapon a magyar labdarúgás számára is fontos lenne a Haladás bennmaradása, hiszen a környéken egyáltalán nincs NB I-es gárda. Ez részben a 12 csapatos élvonalnak is köszönhető, mennyire tetszik neked ez a szisztéma?

- A fiatalok számára nem előnyös a 12 csapatos NB I, hiszen itt mindenki a pontokért, a bennmaradásért küzd. Egy 16 együttest felvonultató mezőnyben meglehetnének azok a csapatok, akiknél a fiatalokat többet tesztelhetik, ilyen szempontból jobb lehetne. Jelenleg viszont minden fiatalnak azért kell küzdeni, hogy a tizenkettes mezőny valamelyik csapatába beférjen.

Hány százalék esélyt adsz a Haladásnak a bennmaradásra, és ki lesz a bajnok?

- Természetesen azt mondom, hogy bennmarad a Hali, hiszen ezért küzdünk, dolgozunk nap mint nap. Az elöl zajló versenyfutásban én a Honvédnak szurkolok, hiszen az ő szurkolótáboruk kifejezetten jó kapcsolatban van a miénkkel, segítik egymást, amikor Debrecenben játszottunk, nagy támogatást kaptunk tőlük.

ÓHÁZY BÁLINT

 

KISS TAMÁS TOPLISTÁJA

Legnagyobb élmény: "A Fradi elleni gólom és a győzelem a stadionavatón."

Legnagyobb kudarc: "Az U17-es Eb előtt a keretszűkítésnél kimaradtam."

Legjobb szezon: "Utánpótlásban a 2015/2016-os idényem sikerült kiemelkedőre, az akadémián az év játékosa díjat is megkaptam. A felnőttben pedig még nem játszottam olyan sokat, de a mostani persze."

Legemlékezetesebb gól: "Itt is a Ferencváros elleninél lyukadunk ki."

Kedvenc játékos: "Magyarországon Király Gábor. A karrierje itt lebeg a szemem előtt. Külföldön pedig Lionel Messi a példaképem."

Kedvenc csapattárs: "Kiss Bence. Az utánpótlásban és a felnőttben is együtt játszhattunk."

Legjobb támadó az NB I-ben: "Davide Lanzafame. A magyar bajnokság legjobb támadója, a cselei is élményszámba mennek."

Legjobb védő az NB I-ben: "Lipták Zoltán. Nagyon agresszív, nehéz ellene játszani, nem fekszik nekem a játékstílusa."

Neked ajánljuk
Átigazolások
Ferencváros
Modriccsal egy klubnál a légiós?
Horvátországi sajtóhírek szerint több korábbi játékosának visszatérése is téma lehet a Dinamo Zagrebnél, és az egyik ilyen nagy visszatérő a ferencvárosi Amer Gojak lehet.
ETO FC Győr
Magyar tehetség Olaszországban
Csorba Dominik próbajátékon szerepel a Serie A-ban szereplő Sassuolo csapatánál.
Újpest / Fehérvár
Rúben Pinto
A Nemzeti Sport értesülései szerint az Újpest FC tárgyalásokat folytat a Fehérvár FC lejáró szerződésű portugál középpályásával, a 32 éves Rúben Pintóval.
Tovább az összes átigazoláshoz