Mit jelent az a bizonyos „lambda érték”?
A hővezetési tényezőt jelölik vele, amit a görög lambda (λ) betűvel írnak le. Ez az érték mutatja meg, hogy például egy födém szigetelés esetén a használt szigetelőanyag mennyire engedi át a hőt. Minél kisebb ez a szám, annál hatékonyabban tartja bent a meleget – vagy nyáron éppen a hűvöset.
Ez az adat laboratóriumi mérésekkel határozható meg. A gyártók feltüntetik a csomagoláson vagy a műszaki adatlapokon, így amikor anyagot választasz, ezzel az értékkel összehasonlíthatod, melyik szigetelő teljesít jobban.
Fontos viszont azt is figyelembe venni, hogyan építhető be az anyag, mennyire páraáteresztő, milyen a tűzállósága – hiszen ezek is befolyásolják a végső döntést.
Mi az az R-érték, és miért érdemes körbejárni
Az R-érték, vagy más néven hőellenállás, azt mutatja meg, hogy mennyire tudja egy anyag akadályozni a hő áramlását. Azt is mondhatnánk, hogy ez a hőszigetelés „védőpajzsának” erőssége. Minél magasabb ez az érték, annál jobban szigetel az adott réteg.
Ezt egyszerűen ki lehet számítani: a szigetelőréteg vastagságát (méterben) elosztod a lambdaértékkel. Ha pedig egy szerkezet több rétegből áll – például tégla, szigetelés, gipszkarton –, akkor az egyes rétegek hőellenállását összeadod. Így kapod meg a teljes fal vagy tető hőszigetelő képességét.
Ez az érték segít eldönteni, milyen vastagságban és milyen típusú szigetelésre van szükséged, hogy komfortosabb legyen az otthonod – és persze takarékosabb a fűtés.
És mi az a titokzatos U-érték?
Az U-érték az épületszerkezet – például fal, födém vagy ablak – hőátbocsátását mutatja meg. Ez azt jelzi, hogy mekkora hőmennyiség jut át 1 négyzetméter felületen, ha egy fok a hőmérséklet-különbség. Itt az a cél, hogy ezt az értéket minél alacsonyabbra redukáld, például a Polart Master – fujhato.hu segítségével.
Az U-érték kiszámítása a szerkezet különböző rétegeinek figyelembevételével lehetséges: ha ismered a rétegek vastagságát és hővezetési tényezőjét, máris meghatározható. A végeredménnyel láthatod, hogy az adott szerkezet megfelel-e az aktuális energetikai követelményeknek, vagy épp eléred-e vele a kívánt energiahatékonysági célt.
Hasonlóan, mint egy focimérkőzésen, vannak bizonyos előre kiszámítható eredmények, amik megmutatják a végkimenetelt.
A számok mögött az otthon kényelme áll
Lehet, hogy túl műszakinak tűnnek ezek a fogalmak és eredmények, de ne feledd, hogy a számok mögött az energiahatékonyság és a kellemes komfortérzet áll. Ahhoz, hogy jól válassz, nem árt tisztában lenni a mutatószámokkal – még ha nem is kell minden képletet kívülről tudnod.


