Egy jól szigetelt lábazat akár 10–15 százalékkal is csökkentheti a hőveszteséget, ami nemcsak a fűtésszámla mérséklésére van kedvező hatással, hanem javítja az épület belső klímáját is.
A Józan Kft. olyan speciális szigetelőanyagokat kínál, amelyek kiválóan alkalmasak erre a célra. Céljuk, hogy segítsék az ügyfeleiket az energiatakarékos megoldások megtalálásában.
A lábazati hőszigetelés fontossága
A lábazatok szigetelésének mellőzése gyakori mulasztás, amely hosszú távon jelentős költségeket eredményezhet.
A hőhidak kialakulása, amikor a hőszigetelés folytonosságában hézagok keletkeznek, nemcsak a fűtési költségeket növeli, hanem az épület szerkezetére is káros hatással lehet, például penészesedést okozhat. Különösen az utólagos szigetelési munkáknál fordul elő, hogy a lábazatot nem szigetelik megfelelően.
A lábazat szigetelése nem könnyű feladat, mivel a szerkezet részben a föld alatt helyezkedik el, és ezért jobban ki van téve a talajvíz hatásainak. Itt különösen fontos alacsony vízfelvételű anyagokat használni. Ellenkező esetben a falak és a padlók is felvehetik a nedvességet, ami hosszú távon káros hatással lehet az épület szerkezetére.
Az ideális szigetelőanyagok
A lábazatok számára alkalmazott szigetelőanyag kiválasztásakor elengedhetetlen a tartósság biztosítása, mivel azokat hosszú éveken át jelentős terhelés éri.
Az egyik legmegbízhatóbb megoldás az extrudált polisztirol (XPS), amely a zárt cellás szerkezetének köszönhetően víz- és fagyálló. Ezt a megoldást éppen úgy tervezték, hogy hosszú időn át ellenálljon mind a mechanikai, mind a környezeti hatásoknak.
Fontos szempont, hogy a hőszigetelés három méter mélyen is alkalmazható anélkül, hogy aggódnunk kellene a teljesítmény csökkenése miatt. Az XPS hőszigetelő képessége kiemelkedő, hiszen a minimális, mindössze 0,2–1,0%-os vízfelvétele miatt hosszú távon is stabil.
A szigetelés tervezése és kivitelezése
A lábazati szigetelés során nem szabad spórolni a megfelelő minőségű anyagon és a helyes alkalmazási technikákon.
Képzelje el, milyen kellemetlen lenne egy nem megfelelően szigetelt sportcsarnokban, például egy izgalmas focimeccs alatt, ha a hideg vagy nyirkosság miatt romlana a résztvevők komfortérzete.
Az épület szigetelése tehát nemcsak a hőveszteséget csökkenti, hanem hosszú távra szóló beruházás, amely növeli az ingatlan értékét és komfortosságát.


