Az élet nem mindig könnyű – ismert közhely ez, melynek valóságtartalmát sokat tapasztaltuk már. Akár magánéleti nehézségekről, akár karrierbeli bukkanókról vagy egészségügyi problémákról van szó, előbb-utóbb mindannyian szembetalálkozunk olyan kihívásokkal, melyek próbára teszik a kitartásunkat, optimizmusunkat vagy éppen az önmagunkba vetett hitet. Mégis vannak, akik ezekből a nehézségekből nemcsak felállnak, de olyan sikertörténetet alakítanak, ami mások számára is inspirálóvá válik. Ezek oka gyakran egyáltalán nem a szerencse, hanem a megfelelő stratégia – az, hogy hogyan közelítjük meg a problémát, milyen eszközöket használunk, és mennyire vagyunk hajlandóak alkalmazkodni és tanulni.
A kihívás lehetőség
Sokan úgy gondolják, hogy a kihívás feltétlenül rossz dolog, melyet vagy elkerülünk, vagy valahogy átvészelünk. Pedig ezek a helyzetek, legyenek bármilyen nehezek, gyakran hatalmas fejlődési lehetőséget rejtenek magukban. Egy betegség rákényszeríthet minket az életmódváltásra, ami hosszú távon egészségesebbé és boldogabbá tesz minket; a munkahelyünk elvesztése olyan irányba terelhet minket, ahol végre megtaláljuk a képességeinkhez és értékrendünkhöz valóban illeszkedő karriert.
A győztes stratégia itt abban rejlik, hogy a kihívásokat nem akadályként, hanem lehetőségként kezeljük – ez persze nem megy egyik napról a másikra, de a gondolkodásunk fokozatos átformálásával képesek lehetünk a kudarcot is a siker előszobájának tekinteni.
A célkitűzés szerepe
Egy jól meghatározott cél iránytűként szolgál a nehéz időkben; motivációt ad, melyért megéri küzdeni. Ha világosan látjuk, hova szeretnénk eljutni, könnyebb kitartani akkor is, amikor az út rögös, így könnyebb megtartani a fókuszt, ami a célba érés egyik legfontosabb eszköze.
Rugalmasság és alkalmazkodás
Az életben kevés dolog történik pontosan úgy, ahogy azt elterveztük. Egy győztes stratégia tehát mindig magában foglalja a változó körülményekhez való alkalmazkodás képességét, sőt, a B-tervet is. A rugalmas gondolkodás azt jelenti, hogy nem ragaszkodunk makacsul az eredeti elképzeléshez, ha az nem működik – helyette új megoldásokat keresünk, vagy megpróbáljuk más szemszögből vizsgálni a problémát.
Ez különösen fontos olyan helyzetekben, amikor az ember kontrollja korlátozott. Ha egy lesújtó diagnózissal szembesülünk, ahelyett, hogy azonnal feladnánk a küzdelmet, kérjük ki mások véleményét, olvassunk utána a lehetőségeknek és ne nyugodjunk addig, amíg teljesen biztos választ nem kapunk a kérdéseinkre. De ide sorolhatjuk a meddőséggel való küzdelmet is, ami rengeteg pár életében jelent igen fájdalmas fordulópontot. A sikertelen próbálkozások után persze fel is adhatjuk, ha azonban szeretnénk célt érni, az első lépés inkább egy asszisztált reprodukciós centrum felkeresése legyen – könnyen lehet, hogy a megoldás egyszerűbb, mint gondolnánk.
A kudarc újraértelmezése
A győztes stratégia egyik alapvető építőköve a kudarc újradefiniálása. Nem arról van szó, hogy soha nem hibázhatunk, vagy hogy a vereséget soha nem kell beismerni, hanem arról, hogy reagáljunk helyesen a tévedéseinkre. A sikertörténetek mögött gyakran rengeteg elbukott próbálkozás, kudarc áll, ezeket azonban minden esetben talpraállás és újrakezdés követte: lehet, hogy ha újra megpróbáljuk, újra elbukunk, ha azonban feladjuk, esélyünk sincs a győzelemre.
(Szinte) minden a hozzáálláson múlik
A legnagyobb bukásokat gyakran csupán a kitartás különbözteti meg a sikertörténettől. Természetesen nem azt akarjuk mondani, hogy a világon bármilyen célt elérhetünk: mindannyiunknak vannak bizonyos korlátai, melyeket érdemes elfogadni, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem feszegethetjük őket. Egy győztes stratégia nem hibátlan tervet jelent, hanem helyes hozzáállást és a megfelelő eszközök megválasztását, legyen az egy orvosi látogatás, egy hajnali edzés, egy újabb önéletrajz elküldése vagy egy asszisztált reprodukciós centrum felkeresése.
Higgyük el, hogy képesek vagyunk változtatni, és lépésről lépésre tegyünk érte – ha ez megvalósul, tudhatjuk, hogy mi minden tőlünk telhetőt elkövettünk a siker érdekében.


