Ami egyetlen audiofil hangrendszeréből sem hiányozhat: az elektroncsöves erősítő

Mi a közös a zenehallgatásban és a gasztronómiában? Az, hogy mindkettőt lehet amatőr és profi módon művelni.
Nyikes Zoltán 2022. december 17., szombat 10:18
Mi a közös a zenehallgatásban és a gasztronómiában? Az, hogy mindkettőt lehet amatőr és profi módon művelni.
Szerző: Nyikes Zoltán 2022. december 17., szombat 10:18

Ha csak néhány hozzávalóból gyorsan összedobunk valami ehetőt, az csillapítja az éhséget ugyan, de az elfogyasztása nem okoz kellemes élményt. Ugyanígy, ha digitálisan tömörített, “lebutított” hangfájlokat hallgatunk egy normál fejhallgatón vagy Bluetooth hangfalon keresztül, akkor a zenét ugyan halljuk, de mégsem tudjuk igazán élvezni, mert a hangjainak csak a töredéke jut el hozzánk. 

Ellenben, ahogy egy fine dining menüsor végigkóstolása az érzékeinkre ható csodás élmény, ugyanígy a high-end zenehallgatás is eddig nem tapasztalt, teljesen új távlatokat nyit meg előttünk. Ez utóbbihoz természetesen nem elég elsétálni egy műszaki áruházba és megvásárolni ezt-azt, hanem speciális felszerelésre van szükség.

Az erősítők királyai: az elektroncsöves készülékek

A Stream Audionál kapható elektroncsöves erősítők még a legvájtfülűbb audiofilek igényeit is kielégítik. 

A készülékek “lelkét” jelentő elektroncsövet az 1870-es években találták fel William Crookes angol, és Johann Wilhelm Hittorf német fizikusok. Ők még nem is sejtették, hogy találmányuk mekkora népszerűségnek örvend majd az igényes zenehallgatás híveinek körében, hisz a csövet eredetileg fizikai kísérletekhez használták. 

Mivel az ősük az izzólámpa volt, ezért eleinte a magyar nyelvű leírásokban is lámpa néven emlegették őket. Amatőr szemmel nézve egyébként megjelenésre hasonlóak is az izzókhoz, hisz a csöveket hosszúkás üvegbúra fogja körül, ráadásul bekapcsolt állapotban enyhén izzanak.

Ám a csöves erősítők nem kommersz anyagokból készült, tömegtermelésben gyártott termékek, hanem igazi mérnöki remekművek, melyben minden alkatrész a legnagyobb gondossággal került elhelyezésre, az elektroncsöves technológia pedig korántsem divatjamúlt, hanem a minőségi zenehallgatás egyik fontos tényezője.

Melyek a csöves erősítők előnyei és hátrányai?

A csöves erősítők képesek arra, hogy minden más típusnál szebben, valósághűbben szólaltassák meg a hangokat. Nincsenek torz hangok, nincs megkésett reakcióidő, és a térérzet hiányára sem lehet panasz. 

A hatalmas hangterjedelemnek hála azokat az apró hangfoszlányokat is meghalljuk, amikről eddig azt sem tudtuk, hogy ott vannak. Ráadásul ehhez még csak a hangerőt sem kell túlzottan feltekerni. 

Ám mint mindennek, ennek a típusnak is megvannak a hátrányai: az elektroncsöves erősítő hatásfoka relatív rossz, vagyis sokkal több áramot fogyaszt, mint egy félvezetős készülék. Mivel működés közben erőteljesen melegszik, ezért a környezetét szabadon kell hagyni, hogy biztosítva legyen számára a szellőzés.

Hogyan vásároljunk csöves erősítőt?

Egy ilyen árkategóriájú terméknél fontos, hogy ne látatlanban döntsünk: látogassunk egy bemutatóterembe, ahol a kiszemelt készüléket élőben is megnézhetjük, kipróbálhatjuk, meghallgathatjuk működés közben! Érdemes szakértői tanácsot is kérni, hogy végül biztosan jól válasszunk.

Címkék: #PR
Neked ajánljuk
Átigazolások
ZTE
Márton jelentősen erősítene
"Komoly erősítésekre lenne szükség ahhoz, hogy gond nélkül bennmaradjunk, mert egyelőre csak ez lehet a célunk" - nyilatkozta a DVSC elleni győzelmet követően Márton Gábor vezetőedző. (M4)
Újpest
A Partizanból igazolhatnak
Szerbiában azt írják, hogy hamarosan ajánlatot tehet az Újpest a Partizanban játszó védekező középpályás, Mateja Stjepanovic játékjogáért.
A belga élvonalból is hívták
Kuznyecov Szergej
Egy magyar és egy, az élvonalba feljutott belga klub is ajánlatot tett Kuznyecov Szergejnek, de Pro-licence hiánya miatt ezekről lemaradt. Már folyamatban vannak tanulmányai, itthon vagy külföldön is elhelyezkedne. (nb1.hu)
Tovább az összes átigazoláshoz