A vállalkozási formákról röviden
A számunkra megfelelő vállalkozási forma kiválasztása az első és legfontosabb lépés a cégalapítás során. Ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, melyik lesz a legkedvezőbb nekünk, kérhetjük könyvelő, adószakértő vagy jogász segítségét. A BV Partners ügyvédi iroda teljes körű segítséget tud nyújtani ügyfelei számára a cégalapítás első lépéseitől kezdve.
Magyarországon az alábbi vállalkozási formák a legnépszerűbbek:
- Egyéni vállalkozás: gyorsan és egyszerűen elindítható. Mindazok számára jó választás, akik kis tőkével és a saját nevükben kívánják folytatni választott tevékenységüket. Fontos kiemelni, hogy az egyéni vállalkozás vagyona nem különül el a magánvagyontól.
- Közkereseti társaság (Kkt.): Ma már kevésbé közismert vállalkozási forma. A Kkt. esetén a tagok saját vagyonukkal felelnek a társaság tartozásaiért, ami a legnagyobb hátránya is ennek a cégformának.
- Betéti társaság (Bt.): két tag alapíthatja, akik közül a beltag teljeskörűen felel a társaságért, míg a kültag a vagyoni betét erejéig.
- Korlátolt felelősségű társaság (Kft.): igen népszerű vállalkozási forma, melyet egy vagy több taggal is létre lehet hozni. A tagok a befizetett törzstőke mértékéig (legalább hárommillió forint) felelnek a társaság tartozásaiért.
- Részvénytársaság (Rt.): ezek nagyobb tőkével működő társaságok, melyek professzionális működést és egyszerűbb tőkebevonási lehetőséget tesznek lehetővé.
A cégforma kiválasztása során mérlegelni kell a tőkeigényt, a kockázatot, az adózást, és mindezt össze kell vetnünk a növekedési tervünkkel.
Hogyan kezdjünk hozzá?
A sikeres futballszezon előtt is a tervezés jelenti a legfontosabb lépést, így nekünk is el kell készítenünk az üzleti tervünket, ami segít az elindulásban. Az üzleti terv nem kötelező, de nagy előnyökkel jár a használata, hiszen így egyértelműen meg tudjuk határozni a célunkat és a fő profilunkat, megismerjük a célközönségünket és a versenytársainkat is.
Ezt követően lehetőségünk van leellenőrizni a kiválasztott cégnevet, mely egyes esetekben külön engedéllyel lehet csak használható (például kiemelkedő történelmi személyiség nevének használatakor).
Gyakorlati lépések
A terv elkészítése után következik a “játékosok kijelölése”, vagyis a székhely kiválasztása, a megfelelő TEÁOR-számok megjelölése vagy a jegyzett tőke előkészítése. Nagyon fontos, hogy cégalapításkor legyen könyvelőnk és jogi képviselőnk, aki minden speciális kérdésben a segítségünkre tud majd lenni, hiszen egy gazdasági társaság létrehozása bonyolult és összetett folyamat.
A fenti összefoglaló csupán a legfontosabb és legalapvetőbb ismereteket tartalmazza. Ahhoz, hogy garantáltan a számunkra legmegfelelőbben alakítsuk cégünk megalapítását, a szakértői segítség nélkülözhetetlen lesz.


