Több szempontból is egyre nagyobb a fókusz a magyar fiatalokon, és ez az MLSZ új ösztönzőrendszere után várhatóan csak még inkább így lesz. Ebben a szezonban minden magyar csapatnál volt olyan, U21-es korosztályú labdarúgó, aki rendszeresen pályára lépett csapatában - több futballista pedig kifejezetten meghatározó teljesítményt is nyújtott. A Csakfoci ennek apropóján az őket tökéletesen ismerő szakembert, az U21-es válogatott szövetségi edzőjét, Szélesi Zoltánt kérte arra, hogy elemezze a honlapunk által kiválasztott, zömmel az adott klubban fiatalszabályosként a legtöbbet szerepelt játékost - mondja el, miért éppen ők kapták a legtöbb lehetőséget, de azt is, milyen kritikák tudják segíteni abban, hogy ne csak egy jól kifutott évről legyen szó a karrierjükben.
Szélesi Zoltán elemzése
Zöld pipával jelezve az adott játékos kiemelkedő tulajdonsága, piros iksszel pedig a még fejlesztendő terület
FTC: TÓTH ALEX
✅ A Ferencváros második csapatának vezetőedzője, Korolovszky Gábor már nagyon régóta ajánlotta, nem győzte kiemelni, hogy bár minden játékosa jó, Alex mindenki felett áll. Látta a benne rejlő potenciált, a játékintelligenciát, azokat a megoldásokat, amiket most mi is megtapasztalhattunk a felnőtt mezőnyben. Nagy áttörést hozott számára, hogy az első osztályban és a Fradiban milyen minőségű játékosok között tud játszani, edzeni, tanulni. A pozíciója is egy kicsit szabadabbá teszi, hiszen támadó középpályást játszik, ahol bátrabb lehet, kijön a játékkészsége, jól fut el mélységben, pontrúgásokat is rúghat, eljut beadópozícióba. Nagyon intelligens, jó személyiségű és karakterű srác.
❌ Néha talán kicsit önzőbbnek kellene lennie. A mezőnyben nagyszerűen játszik, kiszolgálja a társait, nagyon jól háromszögezik, jó helyekre megy, és a párharcokban is erős, de van az a szituáció 20-25 méterre a kaputól, amikor el kell majd gondolkoznia azon, hogy mi van, ha nem adja vissza a labdát, hanem ő próbál meg gólt rúgni. Ezzel még magasabbra tudja emelni a saját szintjét.
PUSKÁS AKADÉMIA: PÉCSI ÁRMIN
✅ Nagyszerű karakter, tehetséges kézzel és lábbal egyaránt, nem véletlen, hogy a korosztályos válogatottak kapuját ennyi éven át védte, és hogy a bajnoki címre törő Puskás Akadémia meghatározó játékosa, aki hétről hétre bravúrokat mutat be. Nagyon fontos, hogy a lábbal való játéka is kiemelkedő, egy mezőnyjátékos szintjén lehet bevenni őt az akciókba.
❌ Erősödnie kell fizikálisan egy pár kiló izommal, akkor lesz meg az a férfias kiállása, amire egy kapusnak szüksége van. Megerősödve, de a mozgáskoordinációját megtartva a párharcokba, kifutásokba, szögletekbe is teljesen magabiztosan tud majd belemenni.
PAKS: GYŐRFI MILÁN
✅ Nagyon dinamikus, agilis, lent van a súlypontja, jól cselez, megvan benne a bátorság, rá meri vezetni bárkire a labdát. Tehát futballozik, mindig történik valami körülötte.
❌ Ami miatt kevesebbet játszhat, az a játék védekező része, az abban való megfelelés, a taktikai feladatok ellátása és a labda elleni játék. Mivel fiatal játékosról beszélünk, ezért a meccsek nagyon sokat tudnak hozzáadni a fejlődéséhez, hogy azt, amit edzésen lát, videóban megmutatnak neki, gyakoroltatnak vele, a mérkőzéseken is ki tudja bontakoztatni.
ETO: TÓTH RAJMUND
✅ Szintén egy született tehetség, tud futballozni, látja a játékot. Talán neki van a legcsibészebb karaktere az itt felsorolt játékosokból. A fiatalkori pályafutásában, 17-18 éves koráig voltak csörtéi a pályán, az öltözőn belül, a mérkőzésen az edzőkkel is, kicsit öntörvényű volt, de ezeket a kis vadhajtásokat nagyon szépen le tudta vagdosni magáról. Alapvetően egy belső középpályás, persze láttuk már a négyes védőláncban is a jobb oldalon. Én a három belső védő között játszattam a jobb oldalon, itt azért hasznos, mert a személyében van egy nagyon labdabiztos játékosod a védőlánc tengelyében. Ha rád hozzák a labdát, vagy ha támadásépítés van és forgatni kell, akkor is nagy szerep hárul rá, védekezésben olvasnia kell a játékot, és ebben is nagyon magas szintet üt meg.
❌ A saját testével kell kiemelten foglalkoznia, mert korábban bokasérülései voltak, most a hajlítójával vannak problémák, ezért a sérülésmegelőzés nagyon fontos az esetében. Nagy munkabírású és mindig a maximumot adja magából, ezért lényeges, hogyan táplálkozik, hogyan regenerál, mit tesz meg magáért pluszban, hogy az étkezéstől a konditeremig minél jobban felépítse magát, és elkerüljék a sérülések.
MTK: MOLNÁR ÁDIN
✅ Nagyon fekszenek neki a beadások, szeret kikerülni a nyomás alól a pálya szélére, és onnan kamatoztatni ezt a tudását. Van benne sebesség, amit jól meg tud mutatni egy-egy kontránál vagy mélységi megindulásnál, de a presszingnél is fontos a gyorsulása, több hónapon keresztül vezette az NB I-ben a sprintméterek számát. Kifejezetten jó a jobb lába és emellett agilis is.
❌ Kritikus és néha túlságosan türelmetlen magával szemben, minél hamarabb akar mindent. Tóth Rajmund esetében említettük, miért pozitív, hogy több poszton bevethető, Ádinon azt látom, hogy szeretne állandó poszton játszani, de ez egy fiatalnál nem mindig lehetséges, és egyelőre kevésbé flexibilis. Hullámzóbb még a teljesítménye, amit a forrófejűsége is okozhat.
DVTK: JUREK GÁBOR
✅ Harcos típus, nagy erénye a bal lába, olyan lövése van, mint az ágyúgolyó, és benne meg is van a vállalkozókedv, ha lövőhelyzetbe kerül, el meri vállalni. A visszakészített labdákból már a válogatottban is több gólt rúgott, szabadrúgásokból, pontrúgásokból életveszélyes a bal lába, dinamikus, aki meg meri csinálni, amit elképzel. Bár kevesen látják rajta, lelkis futballista, akinek fontos a megerősítés, ezzel együtt megvan benne a kellő csibészség is.
❌ Amivel mindig foglalkoznia kellett, az a védekező és a taktikai rész, de ebben már sokat fejlődött, persze, még mindig lehet. A széleken való egy az egyezés és annak levédekezése, az alappozíciók betartása is fejlesztendő terület.
ÚJPEST: GEIGER BÁLINT
✅ Képzett játékos, aki nagyon jó, nyugodt lelkiállapotban játssza le a mérkőzéseket. A pontrúgásokat remekül végzi el, megjátszható, jól folytatja a játékot. Akik ballábasként eljutnak a profi szintig, azok valahogy mindig extrábbak, elég, ha Husztit, Dzsudzsákot, vagy a külföldi sztárok közül Messit, Robbent, Di Maríát mondjuk, és ballábas támadóként Geiger is nagyon veszélyes labdarúgó.
❌ Tóth Alexnél mondtam, hogy kicsit önzőbbnek kellene lennie, ez Geigerre hatványozottabban igaz. A kötelezőt szinte hiba nélkül hozza, de én többet várnék tőle, hogy egy kis bátorsággal történjen valami körülötte. Persze, azt nem tudom, mit követel meg tőle a klubedzője, de én a válogatottnál mindig több előrejátékot kérek, nekem sok tőle a belső középpályás posztján a vissza- és oldalpassz. Ebben fejlődnie kell, hogy az ellenfél kapujára veszélyesebben játsszon.
NYÍREGYHÁZA: TÓTH BALÁZS
✅ Remek adottságokkal rendelkező kapus, akinek jó a genetikája, a magassága, megfelelő az izomzata, jó agyú, kézzel és lábbal is ügyes. Ez volt az első szezonja az NB I-ben, de máris meghatározó embere a Nyíregyházának, sokat hozzátett ahhoz, hogy a csapata bennmaradt az élvonalban.
❌ Egy szezonon van túl NB I-es kapusként, ezért szüksége van a további meccsrutinra, de ez ebben a korban minden játékosról elmondható. Technikailag elsősorban a lábjátékát, a rúgótechnikáját és rúgási pontosságát kell fejlesztenie.
ZTE: DÉNES CSANÁD VILMOS
✅ Van benne foci, sebesség, egy ösztönös játékos, aki berobbant az NB I-be azzal, hogy meg merte futni a távolságokat, beindult mélységbe, megkapta a labdát, rácselezett az ellenfélre. Bele mert rúgni a labdába spiccel, teli rüszttel, egyből rálőtte a kipattanókat - röviden: futballozott. Egy olyan támadó, aki ösztönösen azért ment fel a pályára, hogy gólt rúgjon, ez abszolút látszott és jól is ment neki.
❌ Az érem másik oldala, amit Győrfi esetében is említettem, az a taktikai rész, esetében ez a legjobban fejlesztendő terület. A meccs hevében is oda kell figyelnie, hogy hol kell lenni a pontrúgásoknál, a védekezéseknél, mi a jel a presszingelésre, hogyan kell figyelni a társakra. Ezekkel együtt persze meg kell maradnia a gólra törésre való vágynak, a játékszenvedélynek. Látjuk a klasszisokat a topbajnokságokban, a Bajnokok Ligájában, hogy akár idős, akár fiatal, ezek a feladatok már minden játékos kötelességeihez hozzátartoznak.
FEHÉRVÁR: PETŐ MILÁN
✅ Zseniális jobb lába van, ahogy mi szoktuk mondani: rongylába. Könnyen változtat irányt, ezeket ki is használja a cselezéseknél, fantasztikus a lövőtechnikája, jó meglátásai vannak.
❌ Az itteni játékosok közül a legkésőbben beérő labdarúgó lesz, még tényleg gyerek, ez látszik a testfelépítésén és pályán tapasztalható gondolkodásában is. A döntéseiben néha naiv megoldást választ, ebből fakadóan úgy látja, egy-egy passz még belefér, esetleg meg tudja rúgni élete átadását, de amik ilyenkor fejben megszületnek, a gyakorlatban ritkán valósulnak meg. Folyamatosan érnie kell, de ha megerősödik mentálisan és fizikálisan is, akkor egyre többet meg tud mutatni a fent említett erényei közül.
DVSC: SZŰCS TAMÁS
✅ Hihetetlen az egy az egyező képessége, korábban az utánpótlás-mérkőzéseken jellemző volt rá, hogy bárki jött vele szemben, benne megvolt az a dinamika és készség, hogy levett egy angol, olasz, francia vagy bármilyen, magasan taksált játékost a pályáról. Jó döntés volt hazatérnie Dániából, hiszen beverekedte magát a Debrecenbe. Korábban a Honvédban még 10-est játszott, most visszábbvont pozícióban szerepel, ennek köszönhetően tisztult a játéka, kevesebb az eladott labdája, de felér a támadásokkal is és tud veszélyeztetni, gólt szerezni. Dinamikus, jól tud ritmust és irányt váltani, amivel becsapja az ellenfeleit. Ha elkerülik a sérülések, akkor meghatározó futballista lehet.
❌ Néha hajlamos túlvállalni magát, de a felnőttek között már ebben is csiszolódott a játéka. Probléma még nála a sok sérülés, a vádlija szokott beszakadni, ezekkel mind foglalkozni kell, igaz, ezt meg is teszi.
KTE: BERKI MARCELL (kölcsönben a Fehérvártól)
✅ Megvan benne a munkabírás, pozitív értelemben konok srác, aki meg akarja nyerni a csapatának a meccseket. A kvalitásait ebben a szezonban is próbálta a csapata érdekébe állítani, nincs rossz helyen nála a labda.
❌ A “hosszúfutó” pozícióban játszva a védekezésben láttam nála javítandó részeket, de a játékkapcsolatok, a belső védő és közé bepasszolt labdák, a váltások, az előrevédekezés, a játékolvasás mind-mind kifejezetten nehéz feladat, ha valaki nem ezen a poszton játszott, márpedig Marcell korábban csatár volt.
Szélesi az esetleges csapatváltásokról
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy Szélesi Zoltán miként látja az egyes karriereket: kinek mikor lenne érdemes csapatot váltania, és ebben az esetben milyen típusú klubba vagy bajnokságba igazolnia. A szövetségi edző egyenként nem kívánt tanácsokat adni ebben az ügyben, összességében azonban elmondta a véleményét, mikor ideális egy-egy fiatalnak a csapatváltás - már ha az adott játékos is ezt szeretné.
- Manapság nem mindenki vágyik külföldi pályafutásra, előfordul, hogy valaki szeretne inkább komoly magyar csapatban játszani, és így karriert befutni. Ezért kérdés, hogy kinek mi a motivációs szintje, mi jelenti számára a karriert. Én régi vágású vagyok, úgy nőttem fel, hogy az Újpest áll mindenek felett, első körben ott akarok bemutatkozni és játszani, majd be akarok kerülni a magyar válogatottba, aztán Németországba kikerülni. Ezt elértem, onnan virágzott tovább a karrierem. Hogy mikor jöhet el az idő a váltásra? Amikor elérkezett az a pont, hogy valaki meghatározó játékossá növi ki magát a klubjában, és kiemelkedő teljesítményt tud mutatni hétről hétre. Ha ki tud emelkedni abban a közegben, amiben szerepel, akkor észre fogják venni külföldi klubok is, és megnyílik a lehetőség a váltásra. Ebben az esetben ugyanis kimondottan az adott játékost fogják megkeresni, és nem őt fogják beajánlani valakinek, ami hatalmas különbség.



