A Fradinak és az Újpestnek nem kell aggódnia: A magyar gólkirályokra nincs szükség külföldön

Az elmúlt tíz és az elmúlt húsz évben sem túl pozitív a minta: gólkirályaink több mint 70 százaléka itthon maradt a jól sikerült szezon után. Könnyebb a helyzet, ha valaki duplázni vagy triplázni tud.
Budai László 2018. május 4., péntek 15:40
Az elmúlt tíz és az elmúlt húsz évben sem túl pozitív a minta: gólkirályaink több mint 70 százaléka itthon maradt a jól sikerült szezon után. Könnyebb a helyzet, ha valaki duplázni vagy triplázni tud.
Szerző: Budai László 2018. május 4., péntek 15:40

Varga Roland 17 góllal vezeti az NB I góllövőlistáját, őt Novothny Soma 16 találattal követi, mivel már csak öt forduló van hátra a bajnokságból, jó eséllyel közöttük dőlhet el a gólkirályi cím sorsa. Mindkét magyar játékos meghatározó tagja csapatának, és mivel jelenleg a Fradi (1.), valamint az Újpest (3., és áll az MK-ban) is nemzetközi kupaszereplést jelentő helyen van, ezért kulcskérdés lehet, hogy meg tudják-e majd tartani őket a nyáron.

Ennek apropóján megnéztük, mennyire kell tartaniuk a magyar gólkirályt adó csapatoknak attól, hogy egy jó szezon után elvigyék legjobb játékosukat. Ezzel együtt, kissé sarkítva az is kiderül: mennyire kapósak a magyar első osztály gólkirályai?

Aranyérem + gólkirályi cím = nincs külföldi szerződés

Az elmúlt két szezonban egyaránt a bajnoki aranyérmes adta a gólkirályt. A 2015/16-os szezonban Böde Dániel (FTC) végzett az élen 17 góllal, tavaly pedig Eppel Márton 16-tal, ám hiába lettek bajnokok és lőtték a legtöbb gólt, nem szerződtek külföldre.

A kispesti csatár nem is tagadta, hogy rosszul érintette, amiért egy ilyen szezon után sem tudott váltani.

Rossz megélni, hogy itt van egy magyar bajnok és gólkirály támadó, és nem érkezik érte visszautasíthatatlan ajánlat. Ez egyáltalán nem mutat jól

– nyilatkozta tavaly szeptemberben, tehát az átigazolási időszak után a Nemzeti Sportnak. Igaz, Eppelért télen kapott egy olasz másodosztályú ajánlatot a Honvéd, ám azt a játékos utasította vissza.

10 éves távlat: Maradnak a góllövők

Az elmúlt 10 évet megnézve sokkal inkább jellemző, hogy góllövőink maradnak az NB I-ben. 11 gólkirályból (egyszer holtverseny volt) heten maradtak csapatuknál, hárman külföldre mentek, egy játékos az NB I-en belül váltott: Nikolics Nemanja az első gólkirályi címét hozó szezonja közben igazolt Kaposvárról Fehérvárra, majd sok évvel később a Videotonból a Legiába, rajta kívül Simon Attilának sikerült az osztrák első osztályú Wolfsbergerbe, míg Adamo Coulibalynak a francia második ligás Lens-ba mennie.

Számszerűsítve:

a gólkirályok 73 százaléka maradt Magyarországon!

20 éves távlat: ugyanaz a minta

Szinte teljesen ugyanez a helyzet, ha messzebbre visszamegyünk az időben. Az 1998 és 2008 közötti időszakban hatan maradtak a csapatuknál azok után, hogy egy szezonban a legtöbb gólt lőtték, hárman külföldre mentek, egy labdarúgó itthon váltott. Tököli Attila a Fradiba, Kabát Péter Törökországba, Tomás Medved és Kenesei Krisztián pedig egyaránt Kínába ment.

Ami még feltűnő, hogy az NB I elmúlt 20 évének gólkirályai közül senki nem tudott topligába igazolni, a legerősebb bajnokság a lengyel, illetve a török élvonal volt, amely góllövőt szerződtetett Magyarországról.

20 éves időszakban számszerűsítve:

21-ből 15-en maradtak Magyarországon (közülük ketten itthon váltottak), hatan külföldre igazoltak, azaz a gólkirályok 72 százaléka nem szerződött más országba.

Többszörös gólkirályként könnyebb

Amit még érdemes kiemelni, hogy azok a játékosok jobb lehetőségekkel tudtak új csapatba szerződni, akik nem első alkalommal nyerték el a gólkirályi címet. Tököli Attila második alkalommal lett a legjobb, amikor a Dunaferrből a Fradiba ment, Adamo Coulibaly egymás után lett kétszer a legjobb, ezt követen igazolt Franciaországba, míg Nikolics Nemanja összességében már harmadik gólkirályi elsőségét zsebelte be, mire elvitte a Legia.

 

Az elmúlt 20 év gólkirályainak jövője

(fekete szín: maradt a csapatánál, zöld: az NB I-en belül váltott, piros: külföldre igazolt)

2016/17: Eppel Márton (Honvéd, maradt)

2015/16: Böde Dániel (FTC, maradt)

2014/15: Nikolics Nemanja (Videoton, eligazolt a lengyel élvonalbeli Legiába)

2013/14: Nikolics Nemanja és Simon Attila (előbbi egy évet még maradt a Videotonban, utóbbi Paksról az osztrák élvonalbeli Wolfsbergerbe szerződött)

2012/13: Adamo Coulibaly (DVSC, a francia másodosztályú Lens-hoz igazolt)

2011/12: Adamo Coulibaly (DVSC, egy évet még maradt)

2010/11: André Alves (Videoton, egy évet még maradt)

2009/10: Nemanja Nikolic (Kaposvár és Videoton, szezon közben ment a fehérváriakhoz)*

2008/09: Bajzát Péter (Győr, egy évet még maradt)

2007/08: Waltner Róbert (ZTE, egy évet még maradt)

2006/07: Bajzát Péter (Győr, maradt)

2005/06: Rajczi Péter (Újpest, maradt)

2004/05: Tomás Medved (Pápa, Kínába igazolt)

2003/04: Tóth Mihály (Sopron, egy évet még maradt)

2002/03: Kenesei Krisztián (ZTE, a kínai élvonalbeli Peking Guanhoz igazolt)

2001/02: Tököli Attila (Dunaferr, a Fradiba igazolt)

2000/01: Kabát Péter (Vasas, a török élvonalbeli Göztepéhez igazolt)

1999/2000: Tököli Attila (Dunaferr, maradt)

1998/99: Illés Béla (MTK, maradt)

1997/98: Tiber Krisztián (Gázszer, maradt)

* Itt távozásnak számoltuk Nikolics idény közbeni klubváltását

Neked ajánljuk
Átigazolások
Kisvárda
Újabb fiatal lett profi
A Várda LA U17-es csapatának játékosa, Roman Jazsik is aláírhatta profi szerződését - jelentette be a klub.
DVSC
A Lokié lesz a magyar gólvágó?
Felmerült a sajtóban a magyar gólgyáros klubváltásának lehetősége - így áll a történet.
Haladás
Hárman jelöltek a kispadra
A Csakfoci információi szerint Artner Tamás, Desits Szilárd vagy Tóth Péter feladata lesz megmenteni az NB III-ban a kiesés elől menekülő Szombathelyi MÁV Haladás VSE-t.
Tovább az összes átigazoláshoz