"Nem tarthatok ötórás edzéseket"
Marco Rossi, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya kicsivel több mint egy hónappal az első mérkőzése előtt munkába állt. Az M4 Sportnak a közeljövő feladatairól beszélt: többek között a játékosok és szurkolók hitének visszaadásáról.
Rossinak mindössze négy edzés áll majd a rendelkezésére a válogatott első tétmeccse (a finnek elleni, szeptember 8-i Nemzetek Ligája-találkozó - a szerk.) előtt. Még saját maga is kíváncsi, hogyan tudja kezelni ezt a helyzetet.
- Azt gondolom, hogy kőkemény napi munkával, elsősorban taktikai jellegű munkával; mindeközben pedig sokat kell beszélgetnünk a játékosokkal. Meg kell próbálnunk behatolni a fejükbe, meg kell próbálnunk elérni, hogy ezt hagyják. Ebben nagy segítségünkre lehet Gera Zoltán, aki jól ismeri őket. Nem veszíthetünk időt, mert nagyon kevés áll rendelkezésünkre.
Első lépcsőként egymás alaposabb megismerését említette, mivel a labdarúgókkal elsősorban csak látásból ismerik egymást, ahogy neki is csak azokkal van személyes tapasztalata, akiket korábban edzett.
- Sokat kell beszélgetnünk, meg kell próbálnunk optimalizálni a munkát. Nem tarthatok ötórás edzéseket, egy edzés maximum egy-másfél óra lehet. Nagyon intenzív és elsősorban taktikai jellegű tréningeket kell tartanom, és nem lesz idő szájba rágni a taktikát. Szóval elég nehéz feladat, de megpróbáljuk belőle kihozni a legtöbbet.
A koncepció ugyanaz lesz, a játékrendszer változhat
Ami a válogatott leendő és lehetséges játékrendszerét illeti, Rossi így fogalmazott:
- Olyan rendszer kell, amely könnyen elsajátítható, elsősorban a játékosoknak. De ahogy szoktam mondani, nem a játékrendszer a lényeg, hanem a mód, ahogy az adott játékrendszerrel bánunk. A koncepció, ami a játékrendszer mögött van.
Márpedig a koncepció ugyanaz volt, bárhol is dolgoztam. Játszottam mar 4-3-3-mal, vagyis négyvédős rendszerrel, amiről könnyen válthatunk 4-2-3-1-re. Máskor meg három védővel játszottunk. Itt egy edzés után, ahol gyakoroljuk majd mindkettőt, világosan látnunk kell majd, melyik játékrendszer használjuk majd Finnország ellen.
Ehhez nagyon fontos lesz a játékosok visszajelzése. Megmondjak, melyik rendszerben érzik magukat otthonosabban. Nekünk pedig látnunk kell majd, milyen például a testbeszédük. Sok mindent figyelembe kell vennünk.
Storck: ✅, Leekens: ✅, Dárdai:❓
Az olasz szakember igyekszik majd egyeztetni elődeivel. Bernd Storckkal már túl is esett rajta, Georges Leekensszel viszont még a váltás előtt adódott alkalma beszélni. A legfontosabbnak azt tartja, hogy újra felismerhető indentitást nyújtson a játékosoknak. Ez olyan feladat, amilyen egykoron Dárdai Pálnak jutott, ezért reméli, tudnak majd egyeztetni.
- Ő volt az az edző, aki... hogy is mondjam... Nekem volt egy képem a magyar futballról, a magyar válogatottról azóta, hogy idejöttem 2012-ben. Emlékszem, amikor a válogatott 8-1-re kikapott Hollandiától. Nagyjából azóta követem figyelemmel a csapatot és a játékosokat. Dárdai időszaka volt az, amikor az emberek – a játékosok és a szurkolók is – visszanyertek valamit az önbecsülésükből, és ennek következtében az eredmények is javulni kezdtek. A távozása után Bernd Storck vette át a feladatát, és képes volt folytatni a munkát, amit Dárdai elkezdett, és végül sikerült is kijutni az Európa-bajnokságra. A magyar csapat szamara ez volt a legnagyszerűbb pillanat. Azt gondolom, Dárdai egy világos önképet adott a válogatottnak. Úgy megszervezte a védekezést, hogy a játékosok pontosan tudtak, mit csináljanak, ezen felül kiválóan éltek a rögzített játékhelyzetekkel, szögletekkel, szabadrúgásokkal. Persze olyan játékosok, mint Dzsudzsák Balázs, aki elképesztő képességekkel bír ezen a téren.
"Most egy picit mindenki hitehagyott"
A Nemzetek Ligája-csoportban reálisan Görögország mögé helyezné a magyar együttest, "de a futball a csapategységről, az identitásról szól."
- Ha igazan csapatként működsz, szervezetten, egységesen, bárkit legyőzhetsz. Egy meccsen akármi megtörténhet. Nekünk a pályán igazi csapatként kell működnünk, a játékosoknak segíteniük kell egymást, ezután előjöhet a minőség is a játékosokból. Mert a minőség ott van bennük.
Most egy picit mindenki hitehagyott. Úgy tűnhet, a magyar futballistákban nincs meg az akarás, a szív, az erőnlét, semmi. De ez csak az utolsó két év eredménye. A mi feladatunk, hogy visszaadjuk mindenekelőtt játékosok, és persze a szurkolok hitet. Ezt pedig csak küzdelemmel lehet. Egyszerűen nem tudok más módot, csak ezt: harcolni, megküzdeni minden labdáért.
Azt örömmel vette, hogy többnyire pozitívan fogadták a kinevezését, ilyen légkörben könnyebb nekivágni a munkának. De ez nem altatja el, mert tapasztalataiból kiindulva tudja, egy pillanat alatt megváltozhat a hangulat az eredmények függvényében.
- Nagyon fontos lesz, hogy az első mérkőzéseket sikerrel vívjuk meg, addig alighanem élvezzük majd az emberek támogatását, de az első tétmeccs ugyanúgy javíthatja, mint ahogy ronthatja ezt a légkört. Mi természetesen azon leszünk, hogy előbbi legyen majd.
A "Hajrá, magyarok!" már megy
Rossi korábban ígéretet tett arra, hogy igyekszik megtanulni magyarul, de egyelőre nem ez van a fókuszban.
- Az biztos, hogy kell majd vennem nyelvórákat. Nekünk, olaszoknak nagyon nehéz megtanulni a magyar nyelvet, muszáj lesz felfogadnom egy nyelvtanárt, aki felkészít. Veszek majd órákat, de most egyelőre nem ez a legfontosabb. Ha a dolgok kicsit mar elrendeződtek, beépítem a napi rutinba a nyelvtanulást.” Egyelőre ahogy az minden nyelv esetén szokott lenni, a káromkodásokkal nincsen gondja. Illetve azzal: „Hajrá, magyarok!”