Interjú: "Az elnök nem egy türelmes ember, 9 év alatt volt vagy 28-29 edzőm" - a 79-szeres magyar válogatott a fiatal védők gyors fejlődéséről és a Storck okozta sokkról

Egyre több és megbízhatóbb védőnk van, ugyanakkor kevesebb az igazi egyéniség. Meccs közben még sokszor elragadja a hév, de jobban szereti azokat az edzőket, akik extázisba esnek az oldalvonal mellett. Gattuso, Dárdai és Egervári pályafutása meghatározó szakemberei, Storck döntését azonban nehezen emésztette meg. Kiderül, milyen típushibái lehetnek egy védőnek, és az is, miért ragaszkodott 9 évig ugyanahhoz a külföldi csapathoz. Interjú Vanczák Vilmossal, az Eb-re készülő U21-es válogatott és a Puskás Akadémia pályaedzőjével, aki mindkét munkahelyén főként a védők felkészítéséért felel.
Privacsek András 2021. március 12., péntek 9:27
Egyre több és megbízhatóbb védőnk van, ugyanakkor kevesebb az igazi egyéniség. Meccs közben még sokszor elragadja a hév, de jobban szereti azokat az edzőket, akik extázisba esnek az oldalvonal mellett. Gattuso, Dárdai és Egervári pályafutása meghatározó szakemberei, Storck döntését azonban nehezen emésztette meg. Kiderül, milyen típushibái lehetnek egy védőnek, és az is, miért ragaszkodott 9 évig ugyanahhoz a külföldi csapathoz. Interjú Vanczák Vilmossal, az Eb-re készülő U21-es válogatott és a Puskás Akadémia pályaedzőjével, aki mindkét munkahelyén főként a védők felkészítéséért felel.
Szerző: Privacsek András 2021. március 12., péntek 9:27

"Egyenlő partnerei lehetünk egy német vagy egy holland válogatottnak is"

Milyen védők alkotják ma az U21-es Eb-re készülő válogatottat?

- Amikor elkezdtük a munkát, nagy problémáink voltak, hiszen a játékosok nem nagyon játszottak az NB I-ben, és ez igaz volt a legtöbb védőre is - kezdte Vanczák Vilmos a csakfoci.hu-nak. - Szerencsére azonban sokat változott a helyzet azóta. Szalai Attila például nálunk volt csapatkapitány, most pedig már alapember a felnőtt válogatottban és a Fenerbahcéban. Az itthon játszók közül is többen bebizonyították, hogy lehet rájuk számítani, Nagy Zsombor az MTK-ban nyújt kiemelkedőt, Bolla Bendegúz Fehérváron, de például Deutsch Lászlót is kiemelhetem, aki a Puskás Akadémiában kap egyre több lehetőséget. Játszanak és jó formában vannak, ez a legfontosabb.

Az első pár felkészülési meccsen sok gólt kapott a csapat. Mit kellett tenni, hogy ez megváltozzon?

- Az első időszakban sokat kísérletezgettünk, hiszen meg kellett ismernünk a játékosokat. Valóban sok gólt kaptunk, ami betudható a tapasztalatlanságnak, az összeszokottság hiányának. Viszont ez nem csak a védők hibája volt, a csapatszintű védekezésünk nem működött megfelelően, meg persze akadtak egyéni hibák is. Később rendszert váltottunk, kipróbáltuk a három belső védős megoldást. Úgy érzem, összeállt a védelem és egyáltalán nem féltem a srácokat az Eb-meccsektől, nyugodt szívvel várom a rajtot. Mivel mostanában sok meccset játszanak a regenerációra kell majd nagy figyelmet fordítanunk.

Ha ugyanazt a fejlődési ívet tartani tudjuk, amit a felkészülési mérkőzéseken láthattunk, akkor egyenlő partnerei lehetünk egy német vagy egy holland válogatottnak is. Persze, az volna az igazi, ha továbbjutnánk a csoportól, ami hatalmas tett lenne.

Mikorra érik be egy védő igazán?

- 27-28 évesen érik el a védők a teljesítményük maximumát, persze vannak kivételek. Addigra már kellő tapasztalattal rendelkeznek, levetkőzik a típushibákat, működnek az automatizmusok. Mondok egy példát: fiatalon sokszor elkövetik azt a hibát a védők, hogy beadásnál csak a labdát nézik, ez nem jó, mert az ellenfél ilyenkor kimozog mögüled és könnyedén tud fejelni. Az embert és a labdát is figyelni kell. Ez akár egyszerűnek is tűnhet, de mondjuk a 90. percben fáradtan, amikor fejben már nem vagy 100 százalékos, nem olyan egyértelmű.

Sándor György, a válogatott másik pályaedzője szerint te vagy a stábban a legvehemensebb. Ez miben nyilvánul meg?

- Játékosként is mindig maximálisan beleéltem magam az adott meccsbe, egy-egy játékszituációba. Ezer fokon égtem, ilyen vagyok edzőként is. Tudom, hogy néha elvisz a hév, ezért például a vélt vagy valós bírói tévedéseknél még meg kell tanulnom visszafogni magam, de próbálom megtalálni a megfelelő egyensúlyt.

Az nem jó, ha egy játékos azt látja, hogy az edző folyamatosan kiabál, viszont, az a játékos teljesítményére is pozitív hatással lehet, ha a kispadon az edző minden pillanatban együtt él a játékkal. Én például kifejezetten kedveltem az olyan szakembereket, akik extázisban voltak a pálya szélén, hiszen ez átragadt rám is.

Ki volt a legjobb edző, akivel valaha dolgoztál?

- A Sionnál az elnök nem volt egy türelmes ember, 9 év alatt volt vagy 28-29 edzőm. Több között Gennaro Gattuso is, akit nagyon kedveltem. Akkor kezdte a pályafutását, hatalmas motivátor, akivel mindenki szívesen ment harcba. Taktikailag is nagyon felkészült, emellett partnerként kezelte a játékosait, nem felejtette el, hogy ő is volt futballista. Egy igazi karakter, szerettem a mentalitását, a fanatizmusát. A válogatottban is több szakemberrel dolgoztam, a legnagyobb hatással Dárdai Pali volt rám. Ő is egy karizmatikus személyiség, akinek nagyon érthető, nagyon világos elképzelése van a futballról, amit a játékosok is könnyedén megértenek és elsajátítanak. Egervári Sanyi bácsinál játszottam talán a legtöbbet a válogatottban, ő nagyon érezte, kivel, hogyan kell bánnia, ezért tudott egy rendkívül egységes öltözőt formálni.

"Storck telefonon hívott fel és közölte, hogy nem számol velem"

A válogatottban játékosként mi volt a legnagyobb élményed, és mire emlékszel vissza a legkevésbé szívesen?

- A törökök ellen 3-1-es hazai siker örök élmény marad, vagy a románok ellen fejelt gólom a zártkapus meccsen. Büszke vagyok rá, hogy tagja lehettem a 2016-os Európa-bajnokságra kijutó válogatottnak, igaz,  Franciaországba már nem utazhattam.

Megviselt?

- Nem esett jól.

Bernd Storck telefonon hívott fel és közölte, hogy nem számol velem, nagyon nem magyarázta, hogy miért, de nem is kellett. Ettől függetlenül sokkolt a hír, kellett pár hét mire túltettem magam rajta.

- Nyilván volt egy elképzelése a játékról, a taktikáról, amibe én nem fértem bele.

79-szer szerepeltél a válogatottban. Ez több, mint amire előzetesen számítottál vagy nőhetett volna még ez a szám?

- Az Eb-n még nőhetett volna. Hálás vagyok minden egyes meccsért, amit a magyar válogatottban játszottam. A karrierem során számomra mindig ez volt a legfontosabb, a klubcsapataimban azért is próbáltam minden nap a maximumot nyújtani, harcolni, hogy a mindenkori szövetségi kapitány meghívjon. Nincs annál magasztosabb dolog, ha a hazádat képviselheted.

Gól a románok ellen:

"Nem a pénz volt a legfontosabb"

9 évig voltál a svájci Sion légiósa. Soha nem vágytál rá, hogy kipróbáld magad máshol, esetleg egy még komolyabb bajnokságban?

- Szeretem az állandóságot az életemben. A második évemben már nagyon ragaszkodtam a klubhoz és tudtam, hogy ameddig lehet, maradni szeretnék. Nagy megbecsülést kaptam, szerettek a szurkolók, jól ment a játék, nem gondolkodtam azon, hogy máshová igazoljak.

Lett volna rá lehetőséged?

- Nem tudom. Nem volt menedzserem, ezért az esetleges érdeklődők a klub vezetőivel tárgyaltak, de hozzám nem jutott el komolyabb megkeresés.

Persze, nem vagyok álszent, ha anyagilag kaptam volna egy nagyon komoly ajánlatot, akkor biztos elgondolkodom a váltáson, de számomra messze nem a pénz volt a legfontosabb.

- A Sionnál otthon éreztem magam, egy nagy család voltunk, nem vágytam el onnan.

Elképzelhető, hogy visszatérsz még valamilyen pozícióba?

- Jelenleg van munkám, ráadásul kettő is. Nagyon jól érzem magam a Puskás Akadémiánál, és hosszú távra tervezem itt a jövőmet. A Sion elnökével a mai napig jó kapcsolatom, de eddig fel sem vetődött bennem, hogy visszatérjek a klubhoz.

Milyen edzői ambícióid vannak?

- Játékosként nem tudtam volna magam elképzelni edzőként, úgy voltam vele, ez nem az én világom, nem akarok futballistákat irányítani. Amikor a Puskás Akadémiánál befejeztem a profi pályafutásomat, felajánlották, hogy dolgozzam a felnőtt csapat mellett. Ekkor már tetszett az ötlet és nagyon élvezem. Rendkívül profi munka folyik a klubnál, Hornyák Zsolttól rengeteget tudok tanulni, ahogy Gera Zolitól is az U21-es válogatottban, annak ellenére, hogy kezdő edző, hatalmas tapasztalattal rendelkezik. Nekem most az a legfontosabb, hogy tanuljak, szeretnék nagyon felkészült lenni, hogyha egyszer majd vezetőedzőnek hívnak, ne érjen váratlanul a felkérés.

Mivel nemrég hagytad abba az aktív játékot és most edzőként dolgozol, nyilván remekül ismered a te korosztályodat és a fiatalabbakat is. Milyen különbségeket látsz?

- A generációs különbségekből is adódik, hogy a mai fiatalok másfajta karakterek.

A mi időnkben komoly egyéniségek futballoztak szinte mindenhol megvoltak a jó értelemben vett „rossz fiúk”, akik meghatározták egy-egy csapat arculatát. Ha csak a védőket nézzük, volt például egy Juhász, Juhár, Dragóner, Mátyus.

- A mostani fiatalokra ez kevésbé jellemző, sokszor várnak külső segítséget, ritkábban hoznak önálló döntéseket. Persze, ez nem azt jelenti, hogy ne lehetnének sikeresebbek nálunk....

PRIVACSEK ANDRÁS

 

Neked ajánljuk
Átigazolások
Honvéd
Új sportigazgató jöhet
Sajtóinformációk szerint a Diósgyőrtől november elején távozó sportigazgató, Dr. Bajúsz Endre is jelölt lehet Kispesten, Fórizs Sándor azonban maradhat a Honvéd kötelékében.
Kisvárda
Újabb fiatal lett profi
A Várda LA U17-es csapatának játékosa, Roman Jazsik is aláírhatta profi szerződését - jelentette be a klub.
DVSC
A Lokié lesz a magyar gólvágó?
Felmerült a sajtóban a magyar gólgyáros klubváltásának lehetősége - így áll a történet.
Tovább az összes átigazoláshoz