Kedden vált hivatalossá, hogy távozik a Budapest Honvéd kispadjáról Laczkó Zsolt vezetőedző, aki a negyedik fordulót követően vette át nyáron az irányítást, mérlege pedig két győzelem, három döntetlen és hat vereség volt – azóta már meg is van a kispestiek új vezetőedzője. Laczkó az m4sport.hu-nak beszélt arról, hogy hogyan fogadta a klub döntését.
– Szomorú és csalódott vagyok, de ennyi tapasztalatot a fociról, emberekről és a családról ilyen rövid idő alatt másképp biztosan nem szereztem volna – mondta az m4sport.hu-nak Laczkó Zsolt, akit egy nappal a 38. születésnapja előtt menesztett a klub. – Minden értelemben intenzív időszakon vagyok túl:
elkezdtem egy kemény munkát, a saját stábom nélkül, akiket az NB III-ban kellett hagynom. Ezzel rengeteg időt veszítettem, mert az új stábbal is először egy hullámhosszra kellett kerülnünk – bár kiváló szakemberek, ebben a nehéz szituációban gyorsabban tudtunk volna haladni azokkal, akikkel már régóta együtt dolgozom. Kiépítettem a bizalmat a játékosokkal, de néhányukat jobbnak ítéltem, mint amit jelenleg nyújtani tudtak, így ebben hibáztam.
A csapatot és a stábot olyan formában örököltem, melybe nekem már nem volt beleszólásom. Amilyen gyorsan érkezett a felkérés, olyan gyorsan lett vége a közös munkának. Persze ilyen a foci, de egyik osztálynak sem tesz jót, ha háromhavonta új osztályfőnök érkezik. A vezetők azt kommunikálták, hogy hosszútávú projektben gondolkodtak velem: hároméves célt tűzött ki a klub a feljutásra, és én ehhez képest kezdtem el a munkát. A Kisvárda és a Vasas ellen mutatott játék és az ott elért eredmények alapján nem tartom logikusnak, hogy most menesztettek, az utolsó két meccs előtt sokkal reálisabb lett volna.
Marco Rossi korábbi segítője elárulta, az eredménytelenséggel indokolták a menesztését, de a vezetőktől nem kapott semmilyen negatív szakmai kritikát.
– Nem az a kérdés, hogy igazságos-e, hanem az, hogy a klub szempontjából helyes-e a századik edzőt behozni. Ez majd kiderül, de én jó alapokkal hagytam ott a csapatot, erőnlétileg sokkal jobb állapotba került a társaság – mondta Laczkó, akitől azt is megkérdezték, mi vezetett odáig, hogy a Honvéd az NB II utolsó, 16. helyén telel. – Összetett és egyszerű.
Amíg a klub nem alakít ki egy rendszert és nem gondolkodik mindenki együtt, addig csak tűzoltás lehet. Idény közben a legrosszabb edzőt váltani, először nem is szerettem volna elvállalni legalább januárig, de akkor jöttek azok az ígéretek, melyek miatt úgy éreztem, biztonságban és hosszútávra tervezhetek, dolgozhatok. Nehezen jöttünk ki a negatív spirálból, a szurkolóink sokszor nagy nyomás alá helyeztek minket, illetve elpártoltak tőlünk.
A játékosok teljesen elveszítették az önbizalmukat, végig azon dolgoztunk, hogy segítsünk nekik ezt visszaépíteni. Itt is hibáztam: bár szerettem volna, nem hozhattam az első percben egy kiváló mentáltrénert. Az edzéseken jól teljesítettek, de a meccseken sok meghatározó egyéni hibát vétettek, ami szintén mutatta a mentális állapotukat. Több meghatározó játékosunk is sérüléssel küzdött, így csak az utóbbi hetekben, az őszi szezon végére lett hadra fogható.
Laczkó kiemelte egy fiatal játékosát, aki nála debütált, a 17 éves Somogyi Ádámot szupertehetségnek nevezte, aki óriási értéke a klubnak és csak elrontani lehet őt. A távozó szakember hangsúlyozta, az alapokat már az utolsó két meccsükön lehetett látni, erre tudtak volna építeni, így biztos benne, hogy egy teljes felkészüléssel, kőkemény edzésekkel és a játékoskeret frissítésével a csapat elindult volna felfelé vele is.
– Nagyon szerettem Marco Rossival együtt dolgozni, zseniális szakembernek tartom, de úgy éreztem, hogy ez egy olyan lehetőség, annyira komplex és nehéz feladat, amely jelentős kihívások elé állít – válaszolta arra a kérdésre, hogy megbánta-e, hogy a magyar válogatott másodedzői posztját elhagyva vállalta a Honvéd vezetőedzői posztját. – Úgy vélem, a nehézségek nagyon megerősítettek, így ma is elvállalnám a feladatot. Az eredménytelenséget figyelembe véve nem volt jó döntés, de ha a szívemre teszem a kezem, kijelenthetem: annyit tanultam, amennyit más 10 év alatt. Már most, az edzői pályafutásom elején megtanultam, milyen hibákat nem szabad elkövetnem, például ekkora kompromisszumot többé nem fogok kötni.
Végezetül elárulta, hogy az UEFA Pro Licences képzését csinálja jelenleg, ezt szeretné sikeresen befejezni. A kudarc nem törte meg, az önismerete és az emberismerete is fejlődött ebben a szituációban, így még motiváltabbá vált.