Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Derbi: A Fradi egyik legjobbja a "Dibusz-dublőr" volt az Újpest ellen, tovább tart a lilák rémálma - videó

A sérülés miatt kidőlő Dibusz Dénes helyére kerülő Varga Ádám remek védéseinek is köszönhetően győzte le az Újpestet a Ferencváros a két csapat 239. bajnoki rangadóján. A 3-0-s - zsinórban 14. - zöld-fehér sikerhez Pesic, Abena és Abu Fani gólja kellett.
Dudás Gábor 2023. október 29., vasárnap 20:04
Szerző: Dudás Gábor 2023. október 29., vasárnap 20:04

Az FTC hívei a kezdősípszó előtt rossz hírt kaptak, hiszen kiderült, hogy csapatuk kapitánya és válogatott kapusa, Dibusz Dénes nem tudta vállalni a játékot (Varga Ádám védett helyette, a kapitányi karszalagot pedig az ezúttal balhátvédként futballozó Botka viselte a lecseréléséig). Az Újpestnél a hosszú hetek óta sérült házi gólkirályon, Ljujicon kívül nem volt komoly hiányzó.

Bud Spencerrel és Terence Hillel cikizték a Fradi-szurkolók az Újpestet a derbi előtt - fotó
A zöld-fehérek ultrái ezzel a molinóval fogadták az ősi ellenfelet a Groupama Arénában.

A 4. percben jött az első helyzet, amikor egy hosszú (elsőre túl hosszúnak tűnő) indítást Owusu akrobatikus mozdulattal lőtte a jobb kapufa mellé, majd a 10. minutumban Lisztes is próbálkozott, de Kosanovic közbelépett.

Az FTC diktálta a tempót, de közben hátul is figyelnie kellett, a 11. percben már kapott is egy figyelmeztetést, amikor Csoboth indult meg a jobb szélen, közére adott labdája után pedig a nagy helyzetben lévő Ambrose lövését blokkolták a védők - igaz, a magyar válogatott szélső előtte már lesről indult.

Magyar szinten magas iramú találkozót láthattunk, amelynek 14. percében Makreckis középre tartó lövését ölelte magához Banai, a lelátón közben Gáspár Győző és az Újpest-tábor üdvözölte egymást, egy molinóval, illetve egy zászlóval, nem túl irodalmi stílusban. Szerencsére a pályán is zajlottak az események, Banainak például Lisztes veszélyes beívelésénél kellett mentenie.

A 22. perc hozta az első igazi újpesti lehetőséget, Kosanovic 25 méteres szabadrúgását a bal alsóból szedte ki a derbi-debütáns Varga.

A 28. percben vezetést szerzett aztán a Fradi: Makreckis tört előre két újpestit is lerázva, de aztán pontatlanul indította Owusut. Azonban Tamás olyan szerencsétlenül ért a labdához, hogy az Pesic elé perdült, aki Kosanovic szorításában is a kapu bal oldalába lőtt 11 méterről (1-0).

A 35. percben, Zachariassen veszélyes fejesénél a norvég középpályás ferencvárosi csapattársa, Owusu védte meg az Újpest kapuját a góltól (rosszkor volt rossz helyen a támadó). Két perccel később Varga kapus kissé vakmerő kifutással mentett Kiss Tamás elől, közben az újpesti szélső eltalálta a lábát, a hazaiak azonban hiába reklamálták a lapot.

A 40. percben kis híján egyenlített az Újpest, de Varga hatalmas bravúrral védte Hall 8 méteres, a jobb alsóba tartó kemény lövését. Az ápolások és a szurkolók füstpárbaja miatt nyolcpercesre nyúlt hosszabbítás hajrájában megint Varga volt a főszereplő, aki ezúttal Csoboth kísérleténél védett nagyot. A kipattanó után Abena esett rá a labdára, Csobothék 11-est reklamáltak, de hiába.

De még Ambrose-nak is volt lehetősége az egyenlítésre - itt Wingo mentett szépen. Maradt az 1-0 a szünetre.

A szünetben a hazaiak trénere, Dejan Stankovic kényszerből is cserélhetett kettőt, hiszen a sárga lapos Lisztest és a megsérülő Botkát is levette a pályáról, érkezett Marquinhos és Ramírez. Nebojsa Vignjevic nem változtatott a hátrány ellenére sem a vendégeknél.

Nem sokkal a fordulás után Abena becsúszása után esett el Csoboth a 16-oson belül - Karakó és a VAR sem látott büntetőt. Nem sokkal ezt követően Ambrose került ziccerbe, Pauljevic betörése, illetve bepassza után, de 7 méterről csúnyán eltörte a labdát. A szünet után picit lelassul Fradit Csoboth is megfutotta aztán a bal szélen, de éles szögből az oldalhálóba bombázott. Válaszul Zachariassen totojázott el egy kecsgetető helyzetet Owusu pontos átadását követően.

A játék tehát lüktető maradt a második játékrészre is, több mint 20 ezer helyszíni szurkoló nagy örömére. A kapuk is sűrűn veszélyben forogtak, a vendégek portájánál Marquinhos szaladt át a labdán nagy helyzetben, míg a másik oldalon Ambrose három védőn is áthámozta magát, majd Varga védte a rövid sarkot a lapos lövésénél.

A 70. percben aztán jött a második Fradi-gól: Abu Fani szöglete után Abena mindenkit megelőzve fejelt a kapu bal oldalába, védhetetlen volt a bólintása (2-0). Itt persze újra állt a játék egy kicsit a hazai drukkerek pirózása és az ezzel járó füst miatt.

A 73. percben minden eldőlt: Owusu robogott el a bal szélen, be is adott, Banai pedig balszerencséjére középre paskolta a labdát, miközben Besic elől mentett, így Abu Fani az üres kapuba lőhette a labdát (3-0).

A két gyorsan bekapott góltól láthatóan megtörtek a vendégek, edzőjük hiába igyekezett cserékkel is felrázni őket. Samy Mmaee a hajrában a kapufát is eltalálta (Mack feje is érintette a labdát), de végül maradt a 3-0.

Az Újpest mintegy nyolc éve tartó nyeretlenségi sorozata így tovább tart az FTC ellen, amely győzelmével visszavette az első helyet, és egy meccsel kevesebbet játszva is öt ponttal lehagyta ősi riválisát - nem mellesleg zsinórban a 14. győzelmét aratta a derbiken.

Stankovic pedig annak is örülhetett, hogy a jelek szerint Dibusz Dénes hiányában is van egy kiváló kapusa csapatának.

OTP Bank Liga, 11. forduló:

Ferencváros – Újpest 3-0 (Pesic 28., Abena 70., Abu Fani 73.)

FTC: Varga Á. – Wingo, Abena, Mmaee, Botka (Ramírez, 46.) – Zachariassen (Gojak, 82.), Abu Fani (Esiti, 88.) – Makreckis, Lisztes (Marquinhos, 46.), Owusu – Pesic (Tokmac, 82.)

Újpest: Banai – Pauljevic, Kosanovic, Hall, Tamás K. (Kastrati, 62.) – Mörschel (Mack, 72.), Onovo, Tajti – Kiss T. (Simon K., 72.), Ambrose (Ganea, 80.), Csoboth (Sasere, 80.)

Mezőkövesd – MTK Budapest 1-0

Paksi FC - Kisvárda 3-1

Stankovic a derbi után: "Varga Ádám a Fradi gyermeke, ő volt az MVP"; Vignjevic: "Néhány játékosom nem adott bele mindent" - így látták az edzők
Így látták a szakvezetők a vasárnapi NB I-es meccseket Mezőkövesdsen, Pakson és a Groupama Arénában, a Ferencváros-Újpest derbi után. Edzői értékelések.
A Dortmund is vinné
Kerkez Milos
A TEAMtalk szerint az angol topcsapatok mellett már egy német gigász is szerződtetné a magyar válogatott védőt.
Gera kipróbálná magát külföldön
Gera Dániel elmondta, ha rajta múlik, Magyarországon belül már nem szeretne váltani, külföldön viszont még kipróbálná magát. (M4 Sport)