Fotó: MTI/Kovács Tamás

Csoportgyőztesként lesz ott az Eb-n a magyar válogatott! - Szoboszlai-duplával és Dibusz-parádéval fordítottunk Montenegró ellen

3-1-re győzött hátrányból fordítva a magyar válogatott vasárnap a Montenegró elleni, záró budapesti Eb-selejtezőkön, így nemzeti csapatunk csoportgyőztesként kvalifikálta magát a 2024-es, németországi kontinenstornára!
Dudás Gábor 2023. november 19., vasárnap 16:55
Szerző: Dudás Gábor 2023. november 19., vasárnap 16:55

A már Eb-résztvevő magyar válogatott frenetikus hangulatban fogadta a szintén kijutásban reménykedő Montenegrót, amely csak egy győzelemmel maradhatott volna életben az egyenes ági kvalifikációt illetően. Ennek megfelelően a vendégeké volt az első veszélyesebb lehetőség, ám Szalait nagyot mentett Vukcevic balról érkező beadásánál, a kapu előtt érkező Savic elől. A Hoffenheim védője nem sokkal később Vesovic centerezénél is a helyén volt.

A 6. percben felsejlett kicsit a bulgáriai meccs is, ekkor a játékvezető és a VAR-szoba sem látott 11-est (igaz, utóbbi meg sem vizsgálta az esetet), pedig Gazdag azért nem magától, hanem Vesovic lökésétől esett el a 16-oson belül. Előtte nem sokkal a kezdőcsapatban most debütáló Balogh Botond fejelt 14 méterről a léc fölé, Szoboszlai ívelését követően.

Az első negyedóra végén jött az első komolyabb magyar helyzet is, Szoboszlai adott be jobbról, de nem csak Mijatovic kapus, hanem Szalai is lemaradt a labdáról, majd Nagy Zsolt ismételt a túloldalról, de a hosszún érkező Bolla nem tudta a kapu felé irányítani a fejesét.

Magyar mezőnyfölénnyel, de összességében kiegyenlített játék mellett folytatódott a találkozó, hogy aztán szinte a semmiből vezetést szerezzen Montenegró. A 36. percben, Nagy Zsolt hibáját kihasználva fejelte középre a labdát Jovetic, ahol a berobbanó Rubezic bólintott Dibusz feje fölött a kapuba (0-1). Ez volt a meccs első kaput eltaláló kísérlete, és először került hátrányba a válogatottunk az évben, ami a hazai meccseket illeti.

A 42. percben Ádám esett el egy montenegrói szendvicsben, az ötösnél, de ez sem ért büntetőt (jogosan). Ekkor a kapu elég próbálta szögezni ellenfelét a Rossi-csapat, sorra jöttek a szögletek, beadások és felívelések. A 44. percben Gazdag és Lang sem tudta a kapuba pofozni az Ádám által lefejelt labdát, vagy 65 ezren kaptak a fejükhöz...

A montenegróiak is érezték a bajt, sokat állt a játék a hajrában a földön fekvő vendégjátékosok miatt. Maradt a 0-1 a szünetre.

Marco Rossi kettőt is cserélt a második félidőre, érkezett Nego és Kalmár, Bollát, illetve Gazdagot váltva. A Fehérvár középpályása rögtön jelentkezett is egy veszélyes szabadrúgással, beadása után azonban hiába pattogott ide-oda a labda a kapu előtt, végül mentettek a vendégek.

A korábbi NB I-es kapus, Mijatovic került aztán a reflektorfénybe, de nem védéseivel, hanem sérülésével, egy kirúgásnál kapott a combjához, majd ugyan némi időhúzás is benne volt a jelenetében, de tény, hogy le is kellett cserélni. Anélkül távozott, hogy védenie kellett volna a Puskás Arénában.  Szép lassan baktatott le a pályáról, kapott is füttyszót rendesen. Dukic váltotta a gólvonalon.

De nem csak a kapus, hanem a csapattársai is próbálták tördelni a játékot, miközben jött a hír, hogy Bulgária 1-1-re áll Szerbia ellen, így felcsilant a remény Montenegró előtt.

A 63. percben végre eltaláltuk a kaput, igaz, Ádám Martin lapos kísérlete nem okozott nagy gondot a vendégek cserekapusának. Rossi Horváth Krisztofert is a pályára küldte (a kecskeméti támadó középpályás Stylest váltotta).

A 66. percben megtört végre a jég! Szoboszlai indult meg a jobbösszekötő helyén, Nagy Ádám önfeláldozó indítását követően, majd 3-4 védőt is megbolondított, mielőtt kilőtte volna a jobb alsót (1-1).

És ezzel nem volt vége! Egy perc múlva Szoboszlai a bal oldalon bukkant fel, összejátszott Ádámmal, majd úgy lőtte be a vezető gólunkat, hogy a kapus lába is hozzáért a labdához - 2-1, fordítottunk!

Nem sokkal később akár már 3-1 is lehetett volna az állás, de Nagy Zsolt beadása után Balogh fejjel célt tévesztett. Jött aztán a magyar válogatott csatárcseréje is, Ádámot 77 perc után váltotta Németh András. Helyzete azonban Montenegrónak lett: a védőket lefutó Osmajic került ziccerbe a 80. percben, de Dibuszról ki sem pattant a labda. Az FTC kapusa két perccel később még ennél is nagyobb bravúrokat mutatott be, előbb Jovatic ravasz emelését tornázta ki, majd a kipattanót éles szögből kapura küldő Vukcevic lövését is hárította.

Montenegró a 85. percben végezhette el az első szögletét, amit Radulovic kapura is küldött, ám Dibusz kiöklözte a labdát. A hálóőr aztán úgy hat másodperc alatt négyszer(!!!) kellett, hogy védjen - egészen elképesztő jelentsor volt!

Hat perc hosszabbítást jelzett a negyedik játékvezető és a ráadás elején rögtön nagy lehetőséghez jutottunk, Szoboszlai 17 méterről végezhetett el szabadrúgást. Lövésénél óriásit védett a kapus, de a kipattanót Nagy Ádám éles szögből a léc alá vágta - mikor máskor lőtte volna a második válogatott gólját (3-1)! A lefújás előtt nem sokkal a Horváth Krisztoferhez hasonlóan kecskeméti Szuhodovszki Soma először lépett pályára címeres mezben.

Így győzött tehát Magyarország, megőrizve 2023-as veretlenségét (és megtartva Európa leghosszabb, vereség nélküli sorozatát), amivel megnyerte a selejtezőcsoportját is Marco Rossi együttese!

A csoport másik meccsén Szerbia és Bulgária 2-2-s döntetlent játszott, a szerbek lettek így a másodikok, azaz pótselejtező nélkül ott lehetnek ők is az Eb-n.

Eb-selejtezők, G-csoport, 10. (utolsó) forduló:

Magyarország - Montenegró 3-1 (Szoboszlai 67., 68., Nagy Á. 93., illetve Rubezic 36.)

Magyarország: Dibusz - Balogh, Lang, Szalai A. - Bolla (Nego, a szünetben), Nagy Á. (Szuhodovszki, 94.), Styles (Horváth K., 64.), Nagy Zs. - Gazdag (Kalmár, a szünetben), Szoboszlai - Ádám (Németh A., 78.)

Montenegró: Mijatovic (Djukic, 58.) - Rubezic (Raickovic, 76.), Savic, Vujacic - Vesovic (M. Vukcevic, 55.), Jankovic (Radulovic, 70.), Kuc, Camaj (Krstovic, 70.), A. Vukcevic - Osmajic, Jovetic

A csoport másik mai meccsén: Szerbia - Bulgária 2-2

A csoport végeredménye:

1. MAGYARORSZÁG - 8 mérkőzés, 5 győzelem, 3 döntetlen (16-7), 18 pont - kijutott
2. Szerbia 8 4 2 2 15- 9 14 - kijutott