Itt a forradalmi terv, ami a focit teljesen átalakíthatja - avagy jöhet a szegény ember VAR-ja

A Football Video Support (FVS) - azaz egyfajta, a játékvezetői döntéseket videós módon támogató rendszer - bevezetése lehet a FIFA következő merész és forradalminak mondható lépése, amellyel a játékot elérhetőbbé és rugalmasabbá kívánja tenni azon ligák számára, amelyek nem rendelkeznek az élvonalbeli labdarúgás kiterjedt erőforrásaival - számolt be a L’Équipe c. francia lap.
Csakfoci.hu 2024. november 15., péntek 18:58
A Football Video Support (FVS) - azaz egyfajta, a játékvezetői döntéseket videós módon támogató rendszer - bevezetése lehet a FIFA következő merész és forradalminak mondható lépése, amellyel a játékot elérhetőbbé és rugalmasabbá kívánja tenni azon ligák számára, amelyek nem rendelkeznek az élvonalbeli labdarúgás kiterjedt erőforrásaival - számolt be a L’Équipe c. francia lap.
Szerző: Csakfoci.hu 2024. november 15., péntek 18:58

A VAR-rendszerrel ellentétben a Football Video Support (FVS) célja, hogy egyszerűsítse a vitatott döntések kezelését. Ahelyett, hogy az FVS minden döntést a pályán kívüli játékvezetőkre bízna, lehetővé tenné az edzőknek, hogy átvegyék az irányítást, és meccsenként két döntést "támadhassanak" meg, azaz azaz két "challenge-t" kérhessenek.

Ezt az új rendszert az idei U20-as és U17-es női világbajnokságokon már tesztelték, és a kifejezetten korlátozott pénzügyi lehetőségekkel és technológiával rendelkező tornákra, pontvadászatokra tervezték. Míg a VAR kiterjedt kamerarendszerekre és pályán kívüli játékvezetőkre támaszkodik, az FVS egyszerűbb és költséghatékonyabb, így különösen alkalmas azon ligák számára, amelyek nem engedhetik meg maguknak a VAR-ral járó magas költségeket. A rendszert úgy építették fel, hogy mindössze négy vagy öt kamerával működjön, ami hatalmas csökkenés ahhoz képest, amire egy teljes VAR-konfigurációnál szükség van.

Pierluigi Collina, a FIFA játékvezetői bizottságának elnöke szerint az FVS egyszerűsített felépítése hatékonyan tudja segíteni a pályán történő döntéshozatalt, lehetővé téve a játékvezetők számára, hogy a pályán kívüli beavatkozás nélkül hozzanak ítéletet. A korai tesztekből származó ígéretes visszajelzések alapján a FIFA reméli, hogy a rendszer áthidalhatja a globális labdarúgásban meglévő (főként pénzbeli és infrastrutúrális) szakadékokat, és mindenki számára elérhetőbbé teszi majd a tisztességes, illetve sportszerű játékot.

Hogyan működik?

Az FVS-rendszer a következőképpen működne: minden csapat edzője mérkőzésenként két challenge-lehetőséget kap, és ha egy edző úgy véli, hogy súlyos hiba történt, például téves büntető, gól vagy piros lap, jelezheti a játékvezetőnek, hogy kezdeményezzen felülvizsgálatot. A játékvezető ekkor az oldalvonal melletti monitorhoz fordul, hogy az esetet újrajátszva, további videóbírók közreműködése nélkül nézze azt meg. Csak egyetlen, a visszajátszásokat irányító operátor venne részt a felvételek kezelésében, és a játékvezető egyedül hozza meg a végső döntést. Ez a fajta autonómia a játékvezetőknél megőrizné a bírók pályán belüli tekintélyét a FIFA véleménye szerint.

A FIFA FVS-sel kapcsolatos megközelítése több okból is vonzó lehet: a kamerák számának korlátozásával az FVS megfizethetőbb marad azon ligák számára, amelyeknek nehézséget okozna a teljes VAR-rendszerhez szükséges komoly beruházás. Ez a rendszer nem a VAR teljes kiváltására, hanem egy praktikus alternatívára szolgál.

Collina egyébként maga is rámutatott, hogy az FVS-t nem úgy tervezték, hogy a VAR pontosságával vetekedjen - egyes döntések, például az leshelyzetek megítélése több kamera nélkül nehézségekbe ütközhetnek. Ez a kevesebb kamerára történő támaszkodás az eredeti döntésre helyezi a hangsúlyt, és valószínűleg csak a kirívó les-tévedéseket fogja majd korrigálni.

Az edzők számára pedig az FVS egyfajta stratégiai elemet ad a döntéshozatalnál. Mivel csak két kihívás van, szelektívnek kell lenniük, és el kell kerülniük, hogy a korlátozott lehetőségeiket kisebb incidensekre "lőjék el". Ez a választás különösen fontos a késői játékhelyzetekben, amikor az edzők megkockáztathatják az „utolsó esélyt” egy potenciálisan meccset eldöntő pillanatban.

És a VAR-ral ellentétben, ahol a felülvizsgálati folyamat hosszú percekre megzavarhatja a mérkőzés menetét, az FVS esetében minden egyes felülvizsgálat - várhatóan - sokkal gyorsabb lesz.

Ha az IFAB (a labdarúgás legmagasabb szintű szabályalkotó testülete) is jóváhagyja az FVS bevezetését, az jelentős változást hozhat a pontosabb döntések támogatásával, miközben a költségeket alacsonyan tartja. Amellett, hogy az edzőknek is némi kontrollt biztosít.

Neked ajánljuk
Átigazolások
ETO
Profi szerződés
Aláírta első profi szerződését Brecska Dániel, az ETO saját nevelésű kapusa.
Ferencváros
Bollát összehozták a Fradival
Szurkolói oldalak szerint az FTC érdeklődik a Rapid Wien magyar válogatott jobbhátvédje, Bolla Bendegúz iránt, ám az m4sport.hu úgy értesült, hogy nem történt kapcsolatfelvétel.
Légiósok
Bolla Bendegúz
Új edzőnek bizonyíthat Bolla Bendegúz, miután a Rapid Wien menesztette Robert Klausst.
Tovább az összes átigazoláshoz