MOSCOW, RUSSIA - JULY 15: Hugo Lloris of France lifts the World Cup trophy to celebrate with his teammates after the 2018 FIFA World Cup Final between France and Croatia at Luzhniki Stadium on July 15, 2018 in Moscow, Russia. (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Foci vb: Öngól, videóbíró, bomba és kapusbakik - Franciaország őrült meccsen lett világbajnok

4-2-re győzött a vasárnapi, moszkvai döntőben a francia válogatott Horvátország ellen, ezzel története során másodszor is világbajnok lett, épp 20 évvel az első trófea megnyerése után. Emlékezetes finálé volt!
Dudás Gábor 2018. július 15., vasárnap 18:55
Szerző: Dudás Gábor 2018. július 15., vasárnap 18:55

Aktívabban kezdtek a történelmi finálét játszó horvátok, többször is megzavarták a francia védelmet az első percekben, kezdeményezőbb, és agresszívabb volt a piros-fehér gárda, uralták a meccset a mezőnyben. A 19. percben azonban jött a moszkvai sokk: Mario Mandzukic a saját kapujába csúsztatta Griezmann szabadrúgását, a semmiből szereztek vezetést a franciák (1-0).

A 30. percben azonban jött a megérdemeltnek mondható horvát egyenlítés: a 16-oson belül többször is párharcot nyertek a sakkmezesek, majd Vida készítette le a labdát Perisicnek, aki Kanté mellett elhúzta azt, majd 15-ről kilőtte a bal alsót (1-1). Hat perccel később aztán megint hihetetlen pechje volt Horvátországnak: Kanté szöglet utáni csúsztatása Perisic kezét is érintette a 16-oson belül. Jöhetett a videóbíró, majd a játékvezető ítélete: 11-es a franciáknak. Griezmann higgadtan a jobb sarokba passzolta a büntetőt a 38. percben (2-1).

Videóbírós 11-es a vb-döntőn: Ezt az esetet ítélték kezezésnek - videó
2-1-re vezetett a félidőben Franciaország a világbajnoki döntőn. A horvátok Mandzukic öngólja után, Perisic góljával egyenlítettek, de az Inter szélsője nem sokkal később kézzel ért bele Kanté csúsztatásába, a videóbíró és az argentin játékvezető pedig végül a büntető mellett döntött. Griezmann biztos lábbal értékesítette a 11-est.

A fordulás után nem sokkal majdnem jött az újabb horvát egyenlítő gól: a 48. percben, Rakitic passza után Rebic lőtt ballal 14 méterről, a léc alá tartó löketet bravúrral védte Lloris. Pár perccel később Subasic is villant: Mbappé éles szögből leadott lövését védte szépen a horvát kapus. Közben három "egyenruhás" szurkoló(?) rohant a pályára, de levadászták őket a biztonságiak viszonylag gyorsan. A játék rövid időre szakadt csak félbe.

A 60. percben aztán lélektanilag fontos pillanat és a harmadik francia gól következett. Pogba első kísérlete még levágódott, de az MU középpályása másodszorra, 16 méterről a kapu jobb oldalába vágta a labdát (3-1). Hat minutummal később pedig eldőlt minden!  A vb-döntők történetének harmadik tinije, Mbappé Hernandez passza után, 19 méterről lőtt a jobb kapufa mellé! Subasic erre most lassan reagált (4-1).

A szépítésre viszont még maradt ereje az egész világbajnokságot végigharcoló Horvátországnak: Mandzukic támadta le egy hazaadásnál Llorist, aki óriásit hibázva a csatár lábára rúgta a labdát, amely így az üres kapuba pörgött a 69. percben (4-2).

Végül egy sokáig emlékezetes döntőn a francia válogatott örülhetett a helyzetek kihasználása és az egész tornán mutatott produkciója miatt mindenképpen megérdemeltnek mondható sikernek: a vb-aranynak!

Foci vb: Modric a legjobb, Mbappé a tinicézár, 32 év után angol gólkirály - a díjazottak
Luka Modric, az ezüstérmes Horvátország középpályás lett a vb legjobb játékosa, a világbajnok franciák tinije, Kylian Mbappé pedig a legjobb fiatal futballista. Harry Kane 6 találattal lett az oroszországi torna legeredményesebb játékosa - legutóbb angol játékos 1986-ban, Mexikóban végzett az élen, akkor Gary Lineker lett a gólkirály.

Világbajnoki döntő:

Franciaország - Horvátország 4-2 (Mandzukic 19. - öngól, Griezmann 38. - 11-esből, Pogba 60., Mbappé 66., ill. Perisic 30., Mandzukic 69.)