Interjú: “Nem látom, hogy a magyar fociban miben kellene bizakodnunk” - Sándor Tamás a Lokiról és a szekrénybe dobott kupabravúrról

Nem az MTK legyőzéséből akar megélni a Sényőt irányító Sándor Tamás, aki nem bánja, hogy a kevésbé tehetséges magyar fiatalokat nem kell a csapatoknak a kezdőbe állítaniuk, és a húzóemberek hiánya miatt a válogatott kapcsán sem derűlátó.
Csakfoci Admin 2018. március 20., kedd 12:54
Nem az MTK legyőzéséből akar megélni a Sényőt irányító Sándor Tamás, aki nem bánja, hogy a kevésbé tehetséges magyar fiatalokat nem kell a csapatoknak a kezdőbe állítaniuk, és a húzóemberek hiánya miatt a válogatott kapcsán sem derűlátó.
Szerző: Csakfoci Admin 2018. március 20., kedd 12:54

"Nem akartam feltétlenül vezetőedző lenni"

- Több évnyi másodedzősködés után írtál alá nyáron a Sényőhöz vezetőedzőnek. Már korábban is voltak ilyen ambícióid, hogy te irányíts egy csapatot, vagy meglepetésként ért a felkérés?

- Kevesen tudják, de amikor korábbi debreceniekkel Bárándra mentünk focizni szintén a megyeibe, már voltam fél évet vezetőedző. Utána viszont úgy hozta a sors, hogy a Debrecennél lehettem másodedző, majd fél évig Szanyó Károly mellett Kozármislenyben is,

és én sem akartam feltétlenül vezetőedző lenni, hiszen folyamatosan képezni akartam magam, amihez megfelelő volt a pályaedzői pozíció. Sokat tanultam ezidő alatt, talán most jött el az idő arra, hogy én irányíthassak egy csapatot.

- Nyáron nem vetődött fel, hogy akár Kondás Elemért, akinek évekig voltál a segítője, kövesd Kisvárdára, vagy Herczeg András mellett a Loki stábjában kapj helyet?

- Tulajdonképpen nem, hiszen miután Kondás Elemérrel távoztunk a DVSC-től, neki egy ideig nem volt csapata, engem pedig megkeresett jó barátom, Szanyó Karcsi, hogy Kozármislenyben segítsem a munkáját. Majd miután a „baranyai kalandnak” vége lett, már megvoltak a pozíciók Kondás Elemér és Herczeg András stábjában is.

- Az ősz folyamán 15-ből 15 bajnokit megnyertetek a megyei első osztályban a Sényővel, március közepén jött az első döntetlen. Mennyire nehéz ezt kivitelezni a megyeiben?

- Ez nagy mértékben függ attól, hogy melyik megyéről van szó. Szabolcs-Szatmár-Beregben, a megyei liga az országon az első ötben biztosan benne van, de valószínűleg az első háromban is, tényleg agresszív, jó futballt játszanak a megyei csapatok nálunk. Számomra viszont nem a nagy sorozat az elsődleges, hanem hogy elérjük a nagy célt: fel kell jutnunk az NB III-ba.

- Sényőre szerződésedkor nem vetődött fel, hogy játsszál is? A megyei első osztályban 43 évesen még bőven látni játékosokat...

- Igen, de ez abszolút nem vetődött fel. Teljes mértékben a szakmára akartam koncentrálni, a játékos-edzőség egyáltalán nem vonzott.

- A Magyar Kupa-menetelés után kapták föl a fejüket az emberek. Láttál rá esélyt, hogy eddig eljuthattok?

- A kupasorozatot a megyeiben kezdtük, még gyengébb csapatokkal. Fokozatosan jött meg az étvágy, minél szebb sikerekben bíztunk, és a Kazincbarcikát, a Törtelt és az RKSK-t is kivertük a főtáblán. A lelkes szurkolóinknak egy nagycsapatot szerettünk volna elhozni Sényőre, ami annak ellenére, hogy az MTK most NB II-es, sikerült, hiszen egy nagymúltú klubról van szó. Ez sikerült, az már csak hab volt a tortán, hogy hazai pályán meg is vertük az MTK-t egy „vízilabda-mérkőzésen”.

"Nem az MTK legyőzéséből akarunk megélni"

- A felvételek alapján valóban tényleg egy vízilabdameccsre hasonlított az MTK elleni, amit 2-0-ra megnyertetek a 4-0-s idegenbeli vereség után. Egy amatőr csapat ezek szerint jobban alkalmazkodik az ilyen körülményekhez, mint egy profi együttes?

- Az MTK a nagy előny tudatában azért nem hozta el a teljes kezdőjét Sényőre, de pályára lépett például Kanta Józsi, Gengeliczki, tehát olyanok, akik hétről hétre a bajnokikon is alapemberek. Nálunk több rutinos játékos volt a pályán, mint az ellenfélnél, és ők tudták, hogy kell alkalmazkodni az ilyen pályához, az ellenfél fiataljai pedig nem – én ennek tudom be a győzelmünket.

Hozzáteszem, hogy annak ellenére, hogy az MTK megverése miatt az országban sokan felkapták a csapatunkat, nem ebből akarunk megélni. Betesszük a szekrény aljára, aztán majd elővesszük, amikor öregebbek leszünk – addig meg dolgozunk tovább.

- Térjünk át szeretett csapatodra, a Debrecenre. Nyáron nagyon rosszul kezdték az idényt, aztán ősszel szinte mindenki a helyiekre építő Loki sikeréről beszélt, most pedig ismét a „sötétebb arcát” mutatja a DVSC. Mi az oka a nagy kilengésnek?

- Egy újjáalakult csapatról van szó, amelyben sok saját nevelésű játékos játszik. Nehézkesen indult a szezon, s mivel a játékosok korábban keveset játszottak együtt felnőtt csapatokban, döcögött a játék. Aztán összeálltak, egyre magabiztosabban játszottak, aminek a dobogó lett az eredménye. A visszaesés oka egyértelmű, és ezt gondoltam is a tavaszi kezdés előtt: nagyon sok a fiatal, és ez a teljesítmény ingadozásával jár, egy meccsen és heteken át is. De abban biztos vagyok, hogy el fognak indulni felfelé a tavasz folyamán.

- Mit szóltál Herczeg András nyilatkozatához, aki egy hete a harmadik helyen állva nyilatkozta azt, hogy el kell kezdeniük figyelni a kieső helyen állókat, és a cél a bennmaradás. És egyáltalán, hogy állsz a jelenséghez, hiszen az NB I-ben gyakorlatilag két csapat megy az aranyéremért, a többi meg a bennmaradásért.

- A 12 csapatosra szűkítéssel nagyon kiegyenlített lett a bajnokság, ha az első játszik az utolsóval, akkor is megjósolhatatlan az eredmény. Ha sorozatban nyersz 2-3 meccset, dobogóközelben vagy, de fordított esetben megcsap a kiesés szele. Nem hiszem, hogy a Lokinak bármilyen gondja lesz majd a bennmaradással, véleményem szerint a középmezőnyben fog végezni a csapat, ami egy újjáformálódó gárdánál nem rossz eredmény, és lehet építeni rá.

- Milyen jövőt jósolsz a klubnak? Ha marad a jelenlegi helyzet, és nem lesz több pénze a DVSC-nek komolyabb játékosokat igazolni, akkor hosszú évekre lemondhatnak a szurkolók az elmúlt évtizedben megszokott bajnoki címekről és nemzetközi kupameccsekről?

- Jó kérdés, de úgy látom, vannak más csapatok is az NB I-ben, amelyek nem dúskálnak a pénzben, mégis jó eredményeket érnek el. A bajnoki címet kizárnám, viszont egy masszívabb csapattal kupaselejtezőt érő helyre oda lehet érni kisebb büdzsével is.

"Nem is látom, hogy miben bizakodhatunk"

- Áttérve a magyar foci helyzetére, a héten eltörölték az NB I-ben az úgynevezett légiós- és fiatalszabályt. Hogy fogadtad a döntést?

- Olyan szempontból jónak tartam, hogy azok a csapatok, amelyeknek nem lesz pénzük drága, minőségi külföldieket igazolni, így is be fogják rakni a tehetséges fiatalokat. Aki meg nem érdemli meg a játéklehetőséget, azt fölösleges lenne azért erőltetni, mert pénzt kap érte a klub.

- A tavaly szenvedő válogatott hamarosan újra bizonyíthat. Miben bízhatunk, hiszen a keret gyakorlatilag ugyanaz, a játékosok személye nem változott.

Nem látok olyan játékosokat, akik 1-2 éven belül meghatározóak, húzóemberek lehetnének a válogatottban. Ez a legnagyobb probléma, és ezért különösebben nem is látom, hogy miben bizakodhatunk.

- Ezek szerint nincs olyan játékos, akit kifejezetten figyelsz, és sokat látsz benne?

- Mondok egy konkrét példát, Balogh Norbit testközelből figyelhettük. Annak ellenére, hogy sok minden nem úgy jött össze neki Olaszországban, ahogy tervezte, ő egy ösztönös, remek játékos, és a sebessége is megfelelő. Megkapta a lehetőséget, de ilyen szinten sokkal többet kell hozzátenni.

Ahogy a válogatottban, úgy a bajnokságban is igaz: ha valaki tehetséges, és bíznak is benne, akkor egyáltalán nem elég egy-két meccsen bizonyítania, hanem sorozatban magasabb színvonalon kell teljesíteni.

- A hozzáállás is változott? Olvastam egy korábbi interjúdban, hogy egyszer úgy átfagytak a lábujjaid a buszra várva egy edzésre menet még tizenéves korodban, hogy belegondoltál, hogy ezt érdemes-e csinálni így. Ma egy ilyen után volna, aki abbahagyná?

- Valóban, volt egy ilyen esetem, de igazából az nem is fordult meg a fejemben, hogy ha még egyszer ilyen lesz, akkor abbahagyom, hanem csak arra gondoltam, hogy jöjjön már az a fránya busz, és érjek oda a tréningre. Az edzés akkor sem volt leányálom, olyan salakos pályán edzettünk, amibe még bele voltak fagyva az előző napi stoplinyomok. Más világ van, nem csak a fociban tapasztalható ez a változás. Apropó, ma már nem kell fagyoskodni, már a tévé előtt is le lehet játszani a focimeccset a PlayStation-ökkel. Nem mondom, hogy annak nincs meg a varázsa, de nekem azért furcsa, hogy sokan nem a hagyományos sportok felé orientálódnak, vagy gyorsan feladják a céljaikat.

- A fiad is focizik, vele mi a helyzet?

- Dunaújvárosban játszik jelenleg, az első helyért küzdenek az NB III-ban, nagyon szereti ezt a sportot, nem tudom elképzelni róla, hogy abbahagyja a focit rövid időn belül. Nyilván már rájött, hogy a legmagasabb szinten nem fogja tudni űzni ezt a sportágat, de alacsonyabb osztályban odateszi magát, és próbál sikeres lenni, ami úgy néz ki, Dunaújvárosban sikerül is.

- A vezetőedzői ambícióiddal kezdtük, zárjuk is azzal. Milyen terveid vannak, melyik kispadon látod magad pár év múlva?

- Amikor még labdarúgó voltam, mindig megterveztem a jövőt, hogy mikor mit szeretnék elérni. Edzőként már sokkal összetettebb a dolgom, így nem is lehet annyira tervezgetni. Most csak arra gondolok, hogy a Sényővel egy osztályt feljebb lépjünk. Nem nézek ennél előrébb, de jelen helyzetben nem is szabad.

ÓHÁZY BÁLINT

Neked ajánljuk
Átigazolások
Újpest
Lőw Zsolt, Szalai Ádám
Sajtóhírek szerint Szalai Ádám nemet mondott az Újpest sportigazgatói pozíciójára. A lila-fehérek felvették a kapcsolatot Lőw Zsolttal is, aki azonban nem edzőként segítene.
Légiósok
Szalai Attila
A Kicker szerint a Hoffenheim sportigazgatója az olyan "átigazolási mellényúlások" miatt távozhat, mint például Szalai Attila, Mërgim Berisha és Anton Stach.
Nyíregyháza
Révész Bálint
A klubtulajdonos az erősítési tervekről is beszélt a csakfoci.hu-nak.
Tovább az összes átigazoláshoz