Fotó: bikepro.hu

Mit lehet tenni, ha berepedezik a bringa gumijának oldalfala?

A legstrapabíróbb bicikligumikat is kikezdi idővel az UV-fény és a levegő, csakúgy, mint a különféle olajok, na, és persze a tisztításhoz használatos szerek. Ezek együttesen szép lassan, de folyamatosan roncsolják a gumi szerkezetét, amely ennek következtében veszít a rugalmasságából.
Nyikes Zoltán 2024. április 3., szerda 13:57
Fotó: bikepro.hu
A legstrapabíróbb bicikligumikat is kikezdi idővel az UV-fény és a levegő, csakúgy, mint a különféle olajok, na, és persze a tisztításhoz használatos szerek. Ezek együttesen szép lassan, de folyamatosan roncsolják a gumi szerkezetét, amely ennek következtében veszít a rugalmasságából.
Szerző: Nyikes Zoltán 2024. április 3., szerda 13:57

A Bikepro.hu kerékpáros webshopnál kapható gumik oldalfalán lévő repedések azonban általában pusztán esztétikai problémát jelentenek csupán, és nyugodtan lehet tovább használni a kirepedezett gumikat. Ettől még nem fognak hamarabb leereszteni a kerekek.

Ezért nem számítanak az oldalfalon lévő repedések

Természetesen bosszantó lehet, ha az ember vesz drága gumikat, majd elkezd az oldalfaluk berepedezni. Ez akár felső kategóriás gumikkal is megtörténhet mindössze néhány hónap leforgását követően. Amíg azonban csak a szövettakaró bevonata repedezik, addig nincs gond. 

A külső gumiréteg kiszáradásának esetén semmi sem lesz érzékelhető a menettulajdonságokat illetően. Tulajdonképpen a szövet gumibevonat nélkül is képes ellátni a feladatát. Az egyetlen bökkenő csupán az volna, hogy gyorsabban tönkre menne így.

Érdemes tudni, hogy a szöveten kívül és belül is található gumibevonat. Rendszerint nem ugyanabból az anyagból készítik ezt a két réteget, sőt, még a futófelület is különbözik ezektől, amely vulkanizált anyagban is részesül. A külső rétegnél az egyik legfontosabb szempont az UV-szűrés, ám a fiatal gumi éppen ezért ki is repedezhet, amennyiben rendre érik a tűző nap sugarai, ezáltal az UV-sugárzás is.

A repedezett oldalfalú biciklis gumik cserére nem szorulnak, bátran lehet őket használni. Akkor van csak baj, ha a futófelület repedezik ki. Ekkor már mindenképpen új gumira lesz szükség.

Mi mindentől repedezhet ki egy bringa gumija?

Amennyiben a bicajt olyan helyen tároljuk, ahol folyamatosan éri a nap, akkor az elősegíti a bicikli gumijainak kirepedezését. A hatalmas hőingadozások sem tesznek jót a guminak, a bevonat ilyen körülmények között könnyen rideg lesz, és nem is képes a szerkezet állandó mozgását lekövetni.

Normál használat esetén is szüntelenül változik az alakja a gumikülsőnek menet közben. Amennyiben a guminyomás alacsony, ez az állítás fokozottan igaz.

Elkerülhető valahogy a gumi kirepedezése?

A gumi oldalfalának kirepedezését megakadályozni nem igazán lehet, ugyanakkor el lehet odázni. Célszerű a biciklit napsugárzástól védett helyen tárolni, vagy takarással óvni. Ügyelni kell arra, hogy megfelelő legyen a nyomás a gumikban, hiszen ez rengeteget számít. Az sem mindegy, hogy milyen gyártó gumiját választjuk. Egyesek jobban hajlamosak a kirepedezésre, mások kevésbé.

Érdekesség, hogy az Európai Unió előírása szerint 20%-ban újrahasznosított gumiból kell készülnie az új kerékpárgumiknak. Az uniós gyártók ezt be is tartják, ám a technológia a jelek szerint még nem elég fejlett. A környezetbarát gyártás kompromisszumokkal jár, ahhoz még előrelépésre van szükség, hogy minőségileg is olyanok legyenek az abroncsok, mint amilyen elvárható.

Címkék: #PR
Neked ajánljuk
Átigazolások
Diósgyőr
Román támadó lehet képben?
A GSP szerint a DVTK-t is érdekelheti a dél-koreai csapatát elhagyó Sebastian Mailat, aki a 2022/23-as szezonban 16 gólt lőtt a román élvonalban.
Légiósok
Újabb Dárdai válthat
Német lapinformációk szerint újabb fővel csökkenhet a Dárdai-kontingens a Hertha BSC-nél.
DVSC
Bolgár válogatott jöhet
Az NSO belga és bolgár forrásból úgy értesült, hogy a DVSC szerződtetné a belga élvonalbeli Kortrijk 30 éves, 30-szoros bolgár válogatott középpályását, Kristiyan Malinov, aki már a napokban orvosira érkezhet.
Tovább az összes átigazoláshoz