A magyar foci egyik legtakarékosabb klubtulajdonosa: "Pillanatnyilag nem az a feladatunk, hogy horribilis összegeket költsünk el" - interjú a korábbi vidéki fellegvár első emberével

Két-három éven belül az NB I-be juttatná a csapatát. Úgy látja, erre akkor lesz reálisabb esélyük, ha az MLSZ felemeli az élvonal létszámát, amit szerinte a szövetségben már mérlegelnek. Új klubjánál katasztrofális állapotokat tapasztalt, jelenleg is próbálják stabilizálni a helyzetet. Azt mondja, Magyarországon a legtöbb tulajdonos inkább érzelmi alapon működtet klubot, mintsem üzleti befektetésként kezeli azt. Idővel viszont el kell jutnunk oda, hogy a klub kitermelje a működéséhez szükséges anyagiak jelentős részét. Sajnálja, hogy nem lehetett a Vasas tulajdonosa, ugyanakkor az MTK és a Honvéd klubmodelljét követendőnek tartja. A hazai utánpótlás-képzésben még mindig komoly szakmai hiányosságokat lát. Interjú György Tamással, a PMFC tulajdonosával.
Privacsek András 2021. október 14., csütörtök 9:00
Két-három éven belül az NB I-be juttatná a csapatát. Úgy látja, erre akkor lesz reálisabb esélyük, ha az MLSZ felemeli az élvonal létszámát, amit szerinte a szövetségben már mérlegelnek. Új klubjánál katasztrofális állapotokat tapasztalt, jelenleg is próbálják stabilizálni a helyzetet. Azt mondja, Magyarországon a legtöbb tulajdonos inkább érzelmi alapon működtet klubot, mintsem üzleti befektetésként kezeli azt. Idővel viszont el kell jutnunk oda, hogy a klub kitermelje a működéséhez szükséges anyagiak jelentős részét. Sajnálja, hogy nem lehetett a Vasas tulajdonosa, ugyanakkor az MTK és a Honvéd klubmodelljét követendőnek tartja. A hazai utánpótlás-képzésben még mindig komoly szakmai hiányosságokat lát. Interjú György Tamással, a PMFC tulajdonosával.
Szerző: Privacsek András 2021. október 14., csütörtök 9:00

Kezdjük a közvéleményt és a szurkolókat leginkább érdeklő kérdéssel: Mikor lesz Pécsen újra NB I-es futballcsapat?

- Erre most még nagyon nehéz válaszolni – kezdte a csakfoci.hu-nak György Tamás, a jelenleg NB II-es PMFC tulajdonosa. - Soktényezős projekt, komoly csapatmunka eredménye lesz ha feljutunk az élvonalba. A játékosokon kívül nyilván múlik ez a szakmai stábon és persze a vezetőségen is. És ide kell még soroljuk a szerencsét is! Másrészt, azt fontos leszögezni: jelenleg a klub sem infrastrukturálisan, sem sportszakmailag még nincs azon a szinten, hogy stabil NB I-es csapatunk legyen. Hogy mást ne mondjak, a stadionunkban nem lehet NB I-es mérkőzéseket rendezni, de például edzőcentrumunk sincs.

Amikor két éve megjelentem a Pécsnél főszponzorként, - még az NB III-ban - katasztrofális állapotok uralkodtak minden szinten. Anyagi, szervezeti és infrastrukturális szempontból is óriási elmaradásaink voltak.

- A legfontosabb, hogy stabilizáljuk a klub helyzetét, ami jelenleg is folyamatban van. A hosszú távú működéshez ugyanis a háttér biztosítása a legfontosabb. Ami a csapatépítést illeti, az egy organikus folyamat, nem lehet egyik pillanatról a másikra kiemelkedő gárdát összehozni. Meghatározó lépés lesz, ha jövőre elindul a Dárdai Akadémia, 2-3 éven belül pedig elkészül az új stadionunk. Szeretném, ha szinkronban valósulna meg az új stadion, a szervezeti struktúra megfelelő működése és a csapat feljutása az NB I-be. Persze, az is segítené a dolgunkat, ha az MLSZ addig felemelné az NB I létszámát 14 vagy 16 csapatosra.

Ez évek óta örök vitatéma a hazai futball szereplői között. Ön szerint mi lenne az ideális megoldás?

- Azt nem tudom, hogy mi az optimális, azt viszont igen, hogy a kisebb költségvetésű klubok érdekeit az szolgálná, ha megemelnénk a létszámot. Úgy tudom, ezt már az MLSZ-ben is mérlegelik. Egy sor erős vidéki klub számára az hozhatná meg az áttörést, ha több csapat szerepelhetne az NB I-ben. Meggyőződésem, hogy Budapesten kívül is vannak olyan jelenleg másodosztályban szereplő, de patinás csapatok, - nyugodtan ide sorolhatjuk a PMFC-t is, amely a múltban a magyarországi labdarúgás egyik vidéki fellegvára volt - amelyeknek a stabilan nagyszámú és futballszerető közönségük miatt is az élvonalban a helyük.

Korábban a klub vezetői részéről elhangoztak fontos kijelentések, mely szerint olyan világ jöhet a pécsi futballban, amilyen még nem volt és már az idei szezonnak is egy sokkal komolyabb költségvetéssel vágott neki a PMFC. Jön a Kánaán?

- Talán úgy érdemes leginkább megközelítenünk ezt a kérdéskört, hogy célunk-e az, hogy Kánaán legyen? Azt gondolom, nem. Ha a fenntartható, és lehetőségeink szerinti töretlen fejlődést, valamint az anyagi biztonságot jelöljük meg, az már inkább. Ez eddig sikerült is, ezt teremtettük meg az NB III-ban és az NB II-ben is.

- Célzottan áldozunk olyan dolgokra, amely minden tekintetben a klub stabilitását és fejlődését segíti. Ez azt is jelenti, hogy pillanatnyilag nem az a feladat, hogy horribilis összegeket költsünk el a rendszerre. Még akkor sem, ha lennének olyan lehetőségeink, támogatóink, szponzoraink, akik segítségével ez megvalósulhatna, mert pillanatnyilag még nincs itt annak az ideje, hogy a jelenleginél magasabb költségvetéssel működjünk. Maga a háttér erre még nem alkalmas. Tudom, hogy a szurkolóinknak a csapat szereplése a legfontosabb, ami így is van rendjén. Nekem tulajdonosként azonban felelősségteljesen és átfogóan kell gondolkodnom.

Mekkora költségvetéssel működik most a PMFC?

- Hozzávetőlegesen 500-550 millió forintból gazdálkodunk egy évben, ami valamelyest magasabb összeg, mint az előző szezonban volt, de számottevő növekedés nincs a már említett okok miatt. Ahhoz, hogy majd versenyben legyünk a feljutásért, ennek a duplájára lesz szükség, egy stabil NB I-es csapat működtetéséhez pedig minimum a három-, négyszeresére. A jelenlegi csapatunk a tavalyihoz hasonló játékerőt képvisel. Ez még akkor is igaz, ha az előző szezont negyedikként zártuk, most pedig egyelőre a 13. helyen állunk. Mivel még csak 11 fordulón vagyunk túl a bajnokságban, ebből messzemenő következtetéseket nem lehet levonni, és azt is bevallhatjuk magunknak, hogy a tavalyi 4. hely nem biztos, hogy realitás volt. Az viszont biztos, hogy fokozatosan erősíteni fogjuk a csapatot, a rövid távú stratégiánk egy erős NB II-es csapat kialakítása, a középtávú tervünk pedig a feljutás.

Ön számára a futball üzlet vagy hobbi?

Magyarországon jelenleg a legtöbb tulajdonos inkább érzelmi alapon működtet klubot, mintsem üzleti befektetésként kezeli azt. Idővel viszont el kell jutnunk oda, hogy a klub kitermelje a működéséhez szükséges anyagiak jelentős részét.

- Nyilván ehhez elengedhetetlen az NB I-es szereplés, a jó infrastruktúra, a szurkolók elköteleződése, valamint az is, hogy megfelelő minőségű játékosokat neveljünk, akiket később értékesíteni tudunk, vagy éppen az első csapat erősségeivé, húzóembereivé tenni. Hosszú távon az fogja szolgálni a klubok érdekeit, ha önellátóak lesznek, hiszen így nem függenek majd a mindenkori tulajdonostól. Igaz, ettől egyelőre még messze van a magyar futball.

Melyik magyar klubmodellt tekinti etalonnak?

- A tulajdonosi köröket természetesen ismerem mindenhol, a klubok felépítését mélységeiben már kevésbé. Fociban jártas emberként számomra nagyon szimpatikus, az az út, ahová szisztematikus munkával eljutott a Ferencváros egy évtized alatt. Ez akkor is igaz, ha tudjuk, hogy a Fradi anyagi lehetőségei mások, mint a többi egyesületnek. De ezt az utat is ki kellett taposni és el kellett érni ezt a minőséget. Szerényebb költségvetés mellett a Honvéd és az MTK példáját emelném ki, dicséretes, ahogy évek alatt megérkeztek erre a szintre és tették mindezt főleg az utánpótlásukra építve. Ma már az MTK-nak és a Honvédnak is nagyon sok labdarúgója van az NB I-ben és az NB II-ben. Ezek olyan klubmodellek, amelyek működését érdemes nekünk is mélyrehatóbban megismerni és adott esetben alkalmazni.

Miért pont a pécsi futballba szállt be tulajdonosként?

- Egy kicsit vissza kell mennünk az időben, hogy ez mindenki számára érthető legyen. A Vasasnál kezdtem a szerepvállalásomat sok-sok évvel ezelőtt. Először szponzorként, majd tulajdonosként építettük a Vasas utánpótlását. Menet közben a Siófok tulajdonosa lettem, és az volt az elképzelésem, hogy a felnőtt fociba való beépítés legyen a klub elsődleges funkciója és onnan tudtuk volna a legtöbb játékost integrálni a Vasasba.

Többször felmerült, hogy a Vasas felnőtt csapatába is beszállnék tulajdonosként, de ez soha nem valósult meg. Sajnos mások voltak az elképzeléseink, túl sok résztvevője volt a projektnek és nem találtuk meg a kompromisszumos megoldásokat a Vasas vezetőivel, így jobbnak láttam, ha távozunk.

- Ekkor több helyről érdeklődtek, szerettek volna rávenni, hogy vállaljak komolyabb szerepet egy-egy klub működtetésében, finanszírozásában. Nem akartam azonnal beleugrani valami teljesen ismeretlenbe, de egy idő után úgy döntöttünk a kollégáimmal, hogy Pécs lehet számunkra a megfelelő hely. Egy klasszikus értelemben vett klubot akartunk építeni szinte teljesen az alapoktól. A legfontosabb szempontot az jelentette számunkra, hogy a projektnek nem volt más szereplője rajtunk kívül, így nem kellett kompromisszumokat kötni, mindent a saját terveink, elképzeléseink alapján hajthattunk végre.

A Pécsben van akkora potenciál, mint mondjuk a Vasasban lett volna?

- Magyarországon a fővárosi klubokban mindig nagyobb perspektíva volt, mint a vidékiekben. De, ami az előnye, az részben a hátránya is a budapesti kluboknak. Vidéken, főleg nagyvárosokban van létjogosultsága a profi futballnak, ahol vannak szurkolók, tehetséges gyerekek, nagy merítési lehetőséggel. Míg a fővárosban öt klub harcol ugyanazokért a fiatalokért, de a földrajzi közelség miatt ide vehetjük a Puskás Akadémiát és a Fehérvárt is. Pécs környezetében kiemelt módon senki nem foglalkozik az utánpótlással, így ilyen szempontból jobb helyzetben vagyunk. Ha a szurkolói bázist nézzük, akkor is több potenciál lehet a Pécsben, az NB I-ben nálunk akár 4-6 ezren is szurkolhatnak majd a stadionunkban, ami már nem hangzik rosszul.

Hosszú évekig volt a Kubala Akadémia tulajdonosa és a mostani mondataiból is kiérződik, hogy rendkívül fontosnak tartja az utánpótlás-nevelést. Ugyanakkor az elmúlt években többször is bírálta azt. Most mi a véleménye a hazai képzésről?

- Az utánpótlás legalább annyira fontos számunkra, mint az, hogy majd feljussunk az NB I-be. Olyan játékosokat akarunk nevelni, akik beépíthetőek a pécsi csapatba, integrálhatóak a magyar futballba és adott esetben piaci alapon értékesíthetőek.

Ugyanakkor a hazai utánpótlás-képzésben még mindig komoly szakmai hiányosságokat látok. A legnagyobb probléma, hogy versenyeztetjük a fiatalokat, nem pedig képezzük. A versenyeztetésnek vannak alárendelve a képzési módszerek, ami nem jó. Akkor lesznek jó futballistáink, ha ezt felismerjük és ezen változtatunk.

- A jó kiválasztáson és a szakmai munkán múlik, hogy mi jön ki a rendszerből. A másik gond, hogy sokan azt hiszik, a nevelés 18 éves korban befejeződik. Nem, az utánpótlás-munka a felnőtt fociba való beépítésnél ér véget. Ezt sokan elbagatellizálják, ezért fordulhat elő, hogy tehetségek vesznek el, mielőtt a felnőtt futballba beintegrálódhatnának.

Öt évvel ezelőtt azt nyilatkozta, hogy egy kiemelkedő képességű fiatal jobban teszi, ha a hazai akadémiák helyett egy jó külföldi akadémiát választ. Ezt most is fenntartja?

- Bizonyos életkor után, ha valaki olyan adottságokkal, fizikális és mentális képességekkel rendelkezik, hogy már túl nőtt a hazai képzési szinten, akkor most is azt mondom, hogy bátran menjen külföldre. Ne csapjuk be magunkat, be kell látnunk, hogy egyes országokban a képzés magasabb szinten működik, mint nálunk. Van azonban előrelépés itthon a kiválasztásban és a szakmai munkában is, de nem lehetünk még elégedettek, tarthatnánk előrébb is.

PRIVACSEK ANDRÁS

Olvastad már?
Rossi egyik kiszemeltje a válogatottról, az NB I-ről és a fiatalok “eldugásáról”: “Évről évre láttam, hogyan tűnnek el mellőlem a tehetségek” - interjú
Egy éve még az ötödik volt a posztján, pár hete csak csere, most 23 évesen csapatkapitány: Nagy Zsombor útja azonban mégsem volt ennyire “kikövezve”. Az MTK Budapest fiatal játékosa - aki a hírek szerint Marco Rossi látókörébe is bekerült - a csakfoci.hu-nak adott interjújában beszélt arról, miért “kopnak” ki a fiatal belső védők a magyar futballból, miért zavarja az, ha bárki hisztizik azért, mert nem játszik, de azt is elmesélte, hogyan szenvedte el az elmúlt időszak legfurcsább sérülését. Interjú az NB I-ről, az eldugott fiatalokról, a válogatott kerettagságról, a “konkurens” Szalai Attiláról és az MTK csapatkapitányi karszalagjáról.
Elolvasom
Neked ajánljuk
Átigazolások
Barcelona
Yaakobishvili Áron
A Barcelona 18 éves magyar kapusa nem volt tagja az ifi BL-ben a csapat Dortmund elleni keretének. A spanyol sajtó tudni véli az okát.
Fradi
Őket utasította vissza Naby Keita
Naby Keita többek között az angol második ligás Sunderland és néhány török csapat ajánlatát is visszautasította, mielőtt elfogadta volna az FTC megkeresését - írja külföldi lapokra hivatkozva az Üllői129.
Németországban válthat
Dárdai Palkó
Egy meg nem nevezett német másodosztályú klub érdeklődhet komolyan a Hertha magyar válogatott támadója, Dárdai Palkó iránt. (NSO)
Tovább az összes átigazoláshoz