Fotó: bild.de

Lőw Zsolt aligha tér vissza Újpestre: "Minden tapasztalatot, tudást átadok, de..." - zseniális sztorit mesélt Mbappéékról

A Sport Forum Hungary 2024 konferencia helyszínén, a Puskás Arénában Magyar edzők a topligákban témakörben tartottak kerekasztal-beszélgetést, melynek a legjobb ligákban dolgozó szakemberek voltak a résztvevői, így például Lőw Zsolt is, aki Dárdai Pál és Bölöni László társaságában beszélgetett. Az első témafelvetés az volt, hogyan áll jelenleg a magyar labdarúgás a topligákat felvonultató országokhoz képest, vagyis miben zárkóztunk fel, és miben van még lemaradásunk.
Csakfoci.hu 2024. november 28., csütörtök 8:32
Fotó: bild.de
A Sport Forum Hungary 2024 konferencia helyszínén, a Puskás Arénában Magyar edzők a topligákban témakörben tartottak kerekasztal-beszélgetést, melynek a legjobb ligákban dolgozó szakemberek voltak a résztvevői, így például Lőw Zsolt is, aki Dárdai Pál és Bölöni László társaságában beszélgetett. Az első témafelvetés az volt, hogyan áll jelenleg a magyar labdarúgás a topligákat felvonultató országokhoz képest, vagyis miben zárkóztunk fel, és miben van még lemaradásunk.
Szerző: Csakfoci.hu 2024. november 28., csütörtök 8:32

“A Chelsea-ről, a PSG-ről, a Bayernről felesleges beszélni, de a Red Bull szintje elérhető”

- Leszögezném, bármilyen jellegű dicsérete a kinti helyzetnek nem azt jelenti, hogy itthon azon a téren valami nem jó - mondta Lőw Zsolt. - Úgy gondolom, hogy a magyar sport és a magyar futball is mélyről jön felfelé, de ismert, hogy van egy komoly kormányzati támogatás ennek a felemelésére. Senkinek nem kell mondani, hogy mi még mondjuk Dárdai Palival úgy töltöttük a gyerekkorunkat, hogy beton-, salakos vagy salak nélküli pályákon, omladozó öltözőkben játszottunk, de pont ez a helyzet adta a kitörési pontot. Az idő múlásával elment mellettünk minden, a legtöbb ország előbb állt rá arra az útra, ami a profi labdarúgáshoz szükséges. Az elmúlt években sokat behoztunk a lemaradásból, leginkább válogatott szinten. Most már rendszeres Eb-résztvevők vagyunk, a korábbi veretlenségi sorozatunkra már Európában is felkapták a fejüket.

Nem lenne reális összehasonlítani a magyar klubok helyzetét azzal, hogy mi van a Bayernnél, a Chelsea-nél, a PSG-nél, mert nem ugyanaz az elérhető szint, de a Red Bull-lal való összevetés már érdekesebb lehet. Az a szint, amit a Salzburg hoz, egy elérhető, megvalósítható állomás. Az osztrák ugyanúgy egy kis ország kis bajnoksága, amely nagy tőkével, még több szakmai hozzáértéssel és nagyon komoly munkával ott van a magasban.

- Az infrastrukturális lehetőségek már Magyarországon is adottak, büdzsében ugyan még a legjobbjaink sem érik el az osztrák élcsapat szintjét, de már megközelítik azt, tudunk már jó játékosokat igazolni. Szerintem azonban szakmai minőségben kell még fejlődnünk. Kapcsolatban vagyunk az MLSZ-el, próbálunk mindent átadni, ami hasznos lehet, a minél jobb minőségű képzés, a jó edzők és a jó szakvezetők lehetnek a pillérei annak, hogy fel tudjunk zárkózni. A kluboknak azt ajánlom, hogy alakítsanak ki klubidentitást. Amikor Rangnick a Hoffenheimhez került, akkor én is odakerültem, egy futballgondolkodó mellé. Pedig soha nem kaptam annyi bírálatot, mint akkor, hogy képes voltam elszerződni a német harmadik vonalba. Ahogy lépdeltünk felfelé, újra egyre több barátom lett. Később edzőként is odavett maga mellé. Eleinte papírfecnikre, kockás füzetekbe írogattunk fel mindent, mert nem voltak még olyan modern rendszerek, mint most. Ennek a munkának lett az a gyümölcse, hogy hat év alatt összeállt egy olyan anyag, amit később minden edző megkapott - már a Red Bullnál. Aki azt megnézte, tökéletesen tisztába került a klub stílusával, megértett mindent, ami addig történt, ez hatalmas előnyt jelentett.

Egyetlen klub sem lett még úgy sikeres, hogy nagyon sok pénze volt és megvett mindenkit, mert a kulcs sosem ez volt, hanem a közösen megteremtett stílus. Ezért is biztatok arra minden magyar klubvezetőt, edzőt, sportigazgatót, akadémiai szakembert, hogy folyamatosan kommunikáljanak, egyeztessenek, írják le, kik ők és mivé akarnak válni, teremtsenek meg egy klubidentitást, mert kell, hogy legyen egy közös nyelv.

Dárdai: Aki 13 éves koráig nem tanul meg focizni, az már később sem fog

Szintén a kerekasztal-beszélgetés résztvevője volt Dárdai Pál, aki jelenleg a Hertha BSC kelet-európai játékosmegfigyeléséért felel, és a klub márkanagyköveteként is tevékenykedik.

- Az infrastruktúra már megvan Magyarországon, Kelet-Európában talán nekünk van a legjobb, óriási előnybe kerültünk, akár a pályán nagyon sikeres horvátokkal szemben is - mondta a korábbi magyar szövetségi kapitány. - A munka elkezdődött, de én még kritikusabb vagyok. Ami a válogatott körül zajlik, az fantasztikus. Sorra telt ház van, nekem az is fontos, hogy nagyon sok vidéki is rendszeresen jön a Puskás Arénába, ez hagyomány lett a családoknál - talán egyszer kapott ki itthon a  válogatott ebben a nagyszerű arénában. De van aggódnivaló, mert ha kiesik majd a kora miatt egy Orbán Willi, egy Gulácsi Péter vagy mások, még nem mindig látni, kik lépnek a helyükre. Ehhez nem elég az MLSZ, kellenek a klubok is. De kellenek a pedagógusok, a testnevelő tanárok, az iskolák, a családok - kis korban itt zajlik az igazán fontos munka. Mindehhez kell egy jó mentalitás, enélkül nem megy. Az iskolai szférába talán mesterségesen is bele kellene nyúlni, hiszen fontos lenne, hogy minél kisebb korban már hozzáértő kezekben lennének a gyerekek. A szülők szerepét jól mutatják a Szoboszlaik, a Sallaik, vagy ne menjünk messze, a Dárdaik.

Kis korban kell megtanítani a gyereket focizni. Abban a korban a család szerepe a fontos, rendes élelmet kell biztosítani, meg sok időt a gyerekre szánni. Kell a jó mentalitás, meg egy kicsivel több szorgalmon - ezekből még többre lenne szükség a magyar labdarúgásban. Már az akadémiák előtt eldől valamennyire, lesz-e valakiből futballista.

- Fontosak az akadémiák, de 15 évesen ott már nem fogsz megtanulni futballozni. Oda már úgy kellene mindenkinek érkeznie, hogy tud. Akkor is sokat lehet még rajtuk erősíteni, ez egy fontos állomás, de focizni ott már nem lehet megtanulni, azt vagy megteszed a fent általam említett környezetben 9 és 13 éves korod között, vagy soha nem leszel focista - mondta Dárdai, aki arra a kérdésre, mikor vállalhat esetleg újra több feladatot a magyar futballban, frappánsan annyit mondott: apukaként tett már eddig is annyit, hogy magyar válogatott játékosokat nevelt két fiából is.

“Tuchellel azt hittük, mindent tudunk a fociról, aztán kiderült, mégsem”

Lőw Zsolt azt is elmondta, a szakembereknek mindig az adott szinthez kell alkalmazkodniuk, és erre saját példát is felhozott.

- Amikor a PSG-hez kerültünk Tuchellel, azt hittük, hogy mindent tudunk már a fociról. Volt már mögöttünk jó néhány év a Bundesligában, de az köszönőviszonyban sem volt azzal a kihívással, ami várt ránk. Alkalmazkodni kell az adott szinthez, klubhoz, játékosokhoz, ami nagyon nem volt egyszerű, alapjaiban kellett mindent újra gondolnunk. Meggyőződésem, hogy mindaz, amit a francia topklubnál tanultunk, kellett ahhoz, hogy a Chelsea-vel később BL-t nyerjünk, mert már volt rutinunk abban, hogyan kezeljük a világsztárok problémáit.

“Ott ült velem szemben mondjuk 1 milliárd euró, én meg Újpestről jöttem, a Víztorony mellől”

Lőw egy egészen hihetetlen történetet is elmesélt arról, miért volt nehéz a PSG sztárjaival dolgozni.

- Eleinte senki nem a posztján játszott, mindenki arra ment, amerre akart. Nem tudtuk, mitévők legyünk, két napig tanakodtunk. Legyünk kemények? Azonnal elveszítjük az öltözőt. Hagyjuk szó nélkül? Akkor is. Majd megszületett a megoldás. Végül azt találtuk ki, hogy felraktunk egy képernyőfotóra egy aktuális meccsjelenetet, mindezt úgy, hogy egy játékos sem volt felismerhető rajta. Ki kellett találniuk, melyik játékos ki lehet. Az egészet összekötöttük azzal, hogy év vége volt, azt kellett elérnünk, hogy valahogy visszajöjjenek a jövő év elején a játékosok időben edzésre. Január 5-én ugyanis már kupameccs volt, de a csapat zöme csak 4-én akart visszatérni. Mi meg 2-át akartunk, sőt, legszívesebben már december 30-án edzettünk volna, hiszen az előző meccsen hatalmas káosz volt a pályán. Ezeket a játékosokat pénzzel már nem tudod motiválni, de a szabadnapokért mindent odaadnának. A létező legkülönbözőbb trükkökkel azt kellett elérnünk, hogy magunk mellé állítsuk Neymart, Mbappét, Thiago Silvát, Marquinhost.

Fura volt, mert ott ült velem szemben mondjuk 1 milliárd euró, én meg Újpestről jöttem, a Víztorony mellől... Mondtuk a játékosoknak, hogy ha 8-11 poszton eltalálják, ki hol is van a pályán, akkor jöhetnek 4-én. Ha 5-7 poszt “rejtett emberét” tippelik meg jól, akkor 3-a lesz, ha ennél kevesebb, akkor 2-án már edzés. Azt a félórát látni kellett volna, ahogy Neymarék egymást győzködik, ki lehet a támadó, ki a balhátvéd.

- Mbappé mondta, hogy a center biztos ő lesz. De Neymar rászólt, hogy “hülye vagy, hát ha a posztodon szerepelnél, akkor biztosan nem lenne ilyen feladvány”. Neymar - fantomja - egyébként épp balhátvédként tűnt fel azon a kiragadott taktikai rajzon, naná, hogy rá sem tippelt senki helyesen. Oldott hangulatban vezettük rá őket, hogy micsoda káosz van a pályán, és közben el kellett fogadniuk, hogy megvolt a lehetőségük, hogy akár 4-én jöjjenek vissza a nyaralásról, de ha bukják a játékot, akkor nekik kell előbb jönniük. Remekül sült el minden, Tuchellel úgy ítéltük meg később, hogy ez az eset nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a csapat BL-döntőig jusson.

“A zsíros kenyér és pörkölt ideje Magyarországon is lejárt”

- A szappanos masszázs meg a zsíros kenyér és a pörkölt kora lejárt - mondta az éppen vezetőedzői pályára készülő Lőw arra vonatkozóan, miben állt be leginkább változás idehaza. - Ma már itthon is sok helyen szakemberek vannak a különböző posztokban. Az évek során sokan jöttek hozzám, segítettem mindig mindenkinek bejutni oda, ahol dolgoztam. Persze, a nagy kluboknál egyre kevésbé volt kinyitható az az ajtó külsősöknek. Nekem az volt picit fura, hogy akik kijöttek hozzánk, legtöbbször a modern műszerekre, a gépparkokra figyeltek fel. “Hú, nektek ilyen méréseitek, ilyen gépeitek vannak?” - hallottam ezt megannyiszor.

Egy időben ezek után Magyarországon szinte mindenki bevásárolt, sorra vették a különböző műszereket, szinte mindent be akartak szerezni, amit kint láttak, pedig szerintem arra már nem volt ember, aki értelmezni is tudta, mire is jó egy-egy technikai csoda. Pedig fontosabb, hogy mit olvasunk ki az adatokból, mert minden a tudáson múlik. Ezt semmilyen stadion és infrastruktúra nem helyettesítheti.

Rohan segíteni az Újpestnek, de aligha lesz vezetőedző

Arra a felvetésre, hogy ő személyesen mikor tehet majd többet a magyar fociért, így reagált.

- 22 éve nem élek itthon. Kint szocializálódtam, de kutyakötelességem a magyar foci számára hazahozni, amit tudunk - mondta Lőw Zsolt. - Olyan formában, amire igény van. Az elmúlt több mint 10 évben, szakmai bizottságok kereteiben, szakmai program lerakásában segítettünk Dárdai Palival, de az edzőképzésen is előadunk, amikor tudunk. Szívem csücske az Újpest, az új tulajdonossal már volt kapcsolatfelvétel, ha úgy érzik, bármiben segíthetek, megpróbálom megtenni, minden tapasztalatot, tudást átadok, de meggyőződésem, hogy mi akkor tudjuk a legtöbbet tenni a magyar fociért, ha kint szívjuk magunkba a kellő tudást, és azt hazaadjuk - utalt arra Lőw, hogy van-e reális esélye annak, hogy itthon vállaljon a szűk közeljövőben munkát, részben reagálva azokra a pletykákra, mely szerint előbb-utóbb Újpesten lehet majd vezetőedző.

Bölöni: “Ha valahol kevesebb a pénz, ott legyenek helyette ötletek

Bölöni László, akinek több mint 500 meccse van edzőként a francia első, illetve a második vonalban, a francia helyzettel hasonlította össze a hazait.

- Ott alapból sokkal nagyobb a merítési lehetőség, hiszen jelenleg 2,5 millió igazolt játékos van. Amikor még nem voltak a spiccen, akkor feltették maguknak azt a kérdést: mi az, amit ők nem tudnak a fociból? Ennek mentén kezdték csökkenteni a hátrányukat. Ott 45 éve léteznek az akadémiák, ez nagy előny, de ott sem ez volt csak a fontos, hanem az, hogy minden korszakban voltak olyan nagy futballgondolkodók a francia fociban, akikhez lehetett igazodni. A magyar futball mellett akkor ment el a világ, amikor a rendszerváltásnál kivonult az állam, a világfutball meg pont akkor váltott piaci alapokra. Óriási szakadék keletkezett. Gerrard Houllier mondta azt, hogy ha valahol kevesebb a pénz, ott legyenek helyette ötletek. Ez lehet a magyar futball útja is. Ehhez elengedhetetlen még a hozzáállás, a belső eltökéltség, az igényesség önmagaddal szemben - nem tudom, ezen a téren megfelelő szinten áll-e a magyar futball.

Olvastad már?
Kubatov javaslata az Újpestnek: "Be kell vezetni a vénaszkennert" - összecsapott a két elnök a derbi előtt
A Sport Forum Hungary 2024 konferencia helyszínén, a Puskás Arénában ült egy asztalhoz Kubatov Gábor, az FTC elnöke és Ratatics Péter, az Újpest FC első embere.
Elolvasom
Neked ajánljuk
Átigazolások
Légiósok
Kerkezt állítólag a Real is figyeli
Spanyolországban azt írják, amennyiben a Real Madridnak nem sikerül megszereznie Alphonso Daviest, akkor Kerkez Milost veheti célba.
DVSC
Topligában is játszott az új igazolás
Beigazolódtak az előző napok külföldi sajtóhírei: Amos Youga szerződtetését bejelentette a DVSC.
Kecskemét
29 gólos csatár érkezhet
A Csakfoci információi szerint jó esély van rá, hogy Camaj az NB I-ben folytatja pályafutását, úgy tudjuk ugyanis, hogy a Kecskemét szeretne lecsapni a Kisvárdáról távozó játékosra.
Tovább az összes átigazoláshoz