A korábbi magyar válogatott kritikája a hazai fizetések kapcsán: „A játékosok olyanok, mint a gyerekek”

A vb-t is megjárt védő a klubokat, a fiatalszabályt és az MLSZ-t is bírálta, szerinte nagy változások kellenek és a válogatottat a klubok elé kellene helyezni.
Budai László 2018. február 2., péntek 17:15
A vb-t is megjárt védő a klubokat, a fiatalszabályt és az MLSZ-t is bírálta, szerinte nagy változások kellenek és a válogatottat a klubok elé kellene helyezni.
Szerző: Budai László 2018. február 2., péntek 17:15

A magyar labdarúgó-válogatott korábbi csapatkapitánya, Nagy Antal jelenleg pénzügyi tanácsadóként dolgozik és a magyar labdarúgás pénzügyi helyzetéről nyilatkozott a Sport TV „Mai helyzet” című műsorában. Az egykori remek hátvéd elmondta, szerinte itthon a szakmai munka messze elmarad a háttérbiztosító munkához képest, és hogy nehezen lehet azt mondani a hazai klubokra, hogy önálló gazdasági társaságok lennének, és úgy látja, a csapatok majd akkor érvényesítsék az érdekeiket, ha megkeresik rá a pénzt.

Nagy Antal a magyar labdarúgás anyagi oldaláról szóló hírekről is véleményt formált.

Így például beszélt Windecker József esetéről is. Mint ismeretes, az Újpest középpályás nem fogadta el azt az ajánlatot, ami a klubja szerint 2 millió forintos fizetést, lakást, autóhasználatot és bónuszt kínált neki.

- A szakmai munka messze le van maradva a hattérbiztosító munkához képest. Amikor egy játékos nem fogadja el a 2 milliós, vagy egyéb kiegészítőkkel együtt megközelítőleg 3 millió forintos nettó jövedelmet biztosító szerződést, akkor fölmerül a kérdés: vajon miért nem fogadja el? Azért nem fogadja el, mert olyan szintű a játékos, aki nemzetközi szinten is ugyanezt az értéket képviseli vagy azért nem fogadja el, mert a magyar labdarúgásban – és én erre gyanakszom – olyan számok röpködnek most, csak természetesen Magyarországon belül, hiszen a külföldi adás-vételekben, legalábbis az eladásban nem nagyon jeleskedünk.

Tehát nincsenek olyan játékosok, akik nemzetközi szinten nagy értéket képviselnének. Mégis a belső piacon hatalmas összegekért és hatalmas fizetésekért, prémiumokért cserélnek klubot, vagy éppen újítanak szerződést a klubokban a játékosok. Tehát magyarán szólva egy olyan aránytalanság állt elő, hogy nincs nézőnk, az állam biztosítja a stadionokat és a feltételeket, és sem a szakmában, sem pedig a szórakoztatásban nem tudunk előre lépni

– nyilatkozta a 61 éves, egykori Honvéd- és Nancy-játékos.

Aki ugyanakkor úgy véli, a játékos nem hibáztatható azért, mert nem fogadta el ezt az ajánlatot.

- A játékosok olyanok, mint a gyerekek. Ha több csokit adunk nekik, ha több extrát kapnak a szülőktől, akkor természetesen megszokják és egyre többet szeretnének. Mivel a piacon ebben a pillanatban – akár régi, akár új játékosokról van szó – viszonylag magasak a fizetések, ebből következik, hogy minden játékos szeretne fölzárkózni ehhez a szinthez. Igen ám, csak ebben a pillanatban a szurkolók fölteszik a kérdést, hogy miért is kapnak ennyi pénzt a játékosok? – tette hozzá.

- A Magyar Labdarúgó Szövetség ebben a pillanatban azt mondja, hogy a klubok önálló gazdasági társaságok. Igen ám, de hogy mondhatjuk azt a klubokra, hogy önálló gazdasági társaságok, amikor a szövetségtől kapnak évente 600 millió forintot. Háromszor 200 millióról van szó, megfelelő feltételekkel ez működik, 21 éven aluli játékos, idegenek száma, stb. Tehát egyrészt már itt azt mondjuk, hogy jelentősen hozzájárul a Magyar Labdarúgó Szövetség, és ezáltal az állam, a klubok életéhez. Következik a második lépés, amikor főleg a kiemelt kluboknál – legyen az Videoton, Ferencváros, Mezőkövesd, stb. – olyan államilag bevételhez segített cégek szponzorálják a klubokat, amelyek bármennyire is kerülővel, de állami pénzeket juttatnak a klubokhoz.

Ebből következik, hogy az önálló gazdasági társaság már nem áll fönn, hanem ebben a pillanatban igazoltnak tűnik az a tétel, hogy akár egyik, akár másik csatornán, […] olyan összegek kerülnek a klubokhoz, ami alapján elvárható lenne, hogy azt mondja az MLSZ, hogy bocsánat, uraim, itt én szeretnék beleszólni ennek az elköltésébe, a szakmai munkába

– fogalmazott Nagy Antal.

Nagy a klubok, az MLSZ és a labdarúgók közötti kapcsolatról is nyilatkozott.

- Folyik a harc, csak egy irányba folyik jelen pillanatban.

Itt lenne az ideje, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség azt mondja, hogy a magyar labdarúgás – benne van a nevében – a Magyar Labdarúgó Szövetség által felügyelt tevékenység, amelynek a kirakatcsapata a magyar labdarúgó-válogatott. Tehát az egyetlen cél a magyar labdarúgásban az, hogy a magyar labdarúgó-válogatott jó csapat legyen és megfelelő szinten teljesítsen

– tette hozzá. Bár a fiatalszabályt pontosan ennek érdekében hozták létre, Nagy Antal azt elkésett és minimalizált szabálynak tartja.

- Ebben a magyar labdarúgásban, ahol 12 csapat van, igenis három 21 éven aluli játékosnak kellene játszania csapatonként. Nézzük meg, hogy hány csapat nem játszatja sokszor még ezt az egyet sem! És mit segít a magyar labdarúgásnak és a magyar labdarúgó-válogatottnak az, hogy középszerű játékosok nagy pénzért jönnek ide?” – tette fel a kérdést Nagy Antal, majd hozzátette, a csapatok és azok tulajdonosai érvényesítsék az érdekeiket akkor, ha megkeresik rá a pénzt.

- Akinél a pénz van, általában az diktál, tehát ha a magyar labdarúgásba az MLSZ segítségével és egyéb vonalakon kerül be ilyen-olyan pénz, akkor annak kéne irányítania, aki adja a pénzt. Mindenhol ki kell fizetni a számlát, és aki kifizeti a számlát, az kéri a szolgáltatást is.

A finanszírozás és a színvonal összefüggése kapcsán Nagy Antal elmondta:

- A feltételeket meg kell teremteni. Tehát a labdarúgáshoz, hogy magas szintű legyen, ahhoz stadionok, pályák, megfelelő finanszírozás kellenek. A feltételek nélkül nem lehet semmit produkálni, de amikor megvannak a feltételek, akkor abban a pillanatban a szakmát kellene első helyre sorolni. A szakmaiságnál pedig az első számú cél az lenne, hogy magyar játékosok magas szinten a válogatott számára húzóembereket „termeljenek”. Tehát a magyar labdarúgásnak a magyar labdarúgó-válogatott a célja, és a kluboknak nem szabad szem elől téveszteni, hogy hiába nyer 10 idegennel bármely csapatunk bajnokságot, ha közben a válogatottnak nem termel játékost, akkor nem éri el a célját. Plusz itt jön még a magyar labdarúgásban második csavar: ki nyerte a bajnokságot tavaly? Pontosan az a Honvéd, aki viszonylag alacsonyabb fizetésekkel, viszonylag sok magyar játékossal és viszonylagosan az általam számon kért szisztémával játszatja a csapatát – fűzte hozzá.

 

Neked ajánljuk
Átigazolások
Légiósok
Szoboszlai Dominik
Szoboszlai Dominiknak most egy csapat sem jelentene előrelépést.
DVSC
El Maestro a téli erősítésekről
"Az a legfontosabb, ha új játékosok jönnek, akkor minél hamarabb érkezzenek, hogy az edzőtáborban már a teljes kerettel tudjunk készülni" - azt viszont nem árulta el, hány érkező lehet és milyen posztokra. (M4)
Ferencváros
Távozhat a legrégebbi légiós
Horvát sajtóhírek szerint újra a Dinamo Zagreb célkeresztjébe került Eldar Civic, akinek a nyáron lejár a szerződése a Fradinál.
Tovább az összes átigazoláshoz