Az MLSZ sportigazgatója: "Nem minden esetben rendszerszintű folyamat eredményei voltak az Eb-részvételek és a csoportkörös szereplések"

Az egyik fontos változás az utánpótlásban, hogy innentől kezdve csak nyolc játékost igazolhat egy akadémia távolabbi régiókból.
Nyikes Zoltán 2021. szeptember 24., péntek 10:31
Az egyik fontos változás az utánpótlásban, hogy innentől kezdve csak nyolc játékost igazolhat egy akadémia távolabbi régiókból.
Szerző: Nyikes Zoltán 2021. szeptember 24., péntek 10:31

A rendszerszemlélet kialakítását és a lefektetett elvek gyakorlatba történő következetes átvitelét célozza meg a következő időszakra vonatkozóan a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) sportigazgatója, aki ezzel annak szeretné megteremteni a feltételét, hogy a magyar labdarúgás sikerei ne esetlegesek legyenek, hanem a rendszerből következzenek. A tavaly májusban kinevezett Barczi Róbert egy háttérbeszélgetésen arról számolt be, hogy összeállt a rendszer, amelyben az utánpótlás-nevelésben rengeteg segítségek kapnak az egyesületek, az edzők a konkrét feladatok elvégzéséhez, ugyanakkor az ellenőrzésre, visszacsatolásra, adott esetben a szankcionálásra is hatékony lehetőség nyílik.

Megjegyezte: a klubokkal igyekeznek megtalálni a hangot és korrekt együttműködést kialakítani, de a korábbinál sokkal határozottabb fellépést terveznek, mert azt szeretnék, hogy látható eredmények legyenek. Emlékeztetett rá, hogy az MLSZ az elmúlt időszakban jelentősen előrelépett az igazolt labdarúgók számának növelése, az infrastruktúra fejlesztése, a pénzügyi stabilis megteremtése, a modern szövetség kialakítása és presztízsének helyreállítása terén, de ezeket inkább mennyiségi mutatók jelzik, míg a 2020-2025-ös időszakban már a minőségi munkára is jobban kell fókuszálni. Úgy vélekedett, hogy az elmúlt években az Eb-részvételek és a csoportkörös szereplések a nemzetközi kupákban nem minden esetben rendszerszintű folyamat eredményei voltak, ő viszont azt szeretné, ha folyamatában tudnák garantálni az állandó színvonalat.

Négy fontos területet emelt ki, melyen javulást kell elérni: a tehetségek kiválasztása, a felfelé áramlás biztosítása, a képzés és a versenyeztetés, azaz a fiatal játékosok NB I-be történő beépítése.

Az utánpótlás új rendszerét ismertetve elmondta, országos szinten és megyénként is kialakítottak egy piramist, melyben a grassroots vagy amatőr csapatokat, a körzet központokat és a tehetségközpontokat összekötötték egymással. A Bozsik-, illetve más utánpótlás tornákat a körzet központok szervezik. Ezek látják el a szakmai felügyeletet, lebonyolítják a kiválasztó tornákat, és a legügyesebbeknek kéthetente edzéseket tartanak, melyeken a tehetségközpontok vezetői és edzői is megjelennek. Minden megyében van jellemzően egy tehetségközpont, amely végső soron azért felel, hogy a tehetségek ne tűnjenek el az adott régióban.

"Reményeink szerint így a kiválasztás és a felfelé áramoltatás, a gyerekek megfelelő szintre való igazolása meg fog tudni valósulni" - vélekedett Barczi Róbert. Kiemelte: a célok megvalósításához, a klubok és a szakemberek segítésére kézikönyvet állítottak össze.

"Az egésznek az alapelve az, hogy kezdeményező játékot várunk el a kluboktól. Nem tudjuk elfogadni, ha valaki beáll bekkelni és csak rugdossa előre a labdát. Ehhez alakítottuk ki a versenyrendszert és a szabályokat"

- mondta, hozzátéve: kollégái, akik járják majd az országot, szúrópróbaszerűen fogják ellenőrizni a megvalósítást. A célhoz igazították az átigazolás rendszerét is. Emlékeztetett rá, hogy eddig a nagyobb klubok 15 éves korosztályban összeszedték az országból a gyerekeket. Innentől kezdve viszont csak nyolc játékost igazolhat egy akadémia távolabbi régiókból, így rá lesz kényszerítve, hogy 13-14 gyereket vagy saját maga neveljen ki, vagy a környezetéből igazoljon, mert megyén belülről lehet.

Azt is elmondta, hogy a tehetségközpontokban az edzőknek U14-es korosztályig főállásúaknak kell lenniük, hogy a feladatukra tudjanak koncentrálni. A sportigazgató hangsúlyozta: szeretnék elérni, hogy a nagyobb klubok a körzetükben lévő kisebbekkel vegyék fel a kapcsolatot, működjenek együtt. Jelezte ugyanakkor, hogy nemcsak kérnek, adnak is. Átalakították az edzőképzést, gyakorlatilag minden kurzus egymásra épül, szétválasztották az utánpótlással és a felnőttekkel foglalkozók képzését. A megfogalmazott célok és feladatok végrehajtásához és az ellenőrzéshez a hátteret a Talent-X nevű informatikai vállalatirányítási rendszer biztosítja, amelybe be lesz kötve a tíz akadémia és a 28 tehetségközpont, az akadémiákat felügyelő Emmi és az MLSZ. Ide fel kell majd tölteni többek között az edzésvázlatokat, az edzések helyszínét, időpontját, a játékosok sérüléseit, a különböző mérések eredményét, a mérkőzések elemzését, a játékosok értékelését.

A teljes körű információs háttér alapján tud majd a sportigazgatóság szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végezni, illetve visszajelzéseket adni. A tehetségközpontok és az akadémiák bajnoki mérkőzéseit U14-es, U15-ös és U16-os korosztályban mobilkamerákkal felveszik, a felvételeket feltöltik egy felületre. A klubok a sajátjuk mellett mások mérkőzéseihez is hozzáférnek, így lehet majd elemezni, illetve rá lehet bukkanni más csapatok tehetségeire. Tizennégy éves korig a tehetségközpontok és az akadémiák együtt versenyeznek regionális szinten, onnantól viszont már külön, ezért is hasznos, hogy a videók rendelkezésre állnak majd. Az új rendszer szeptemberben indult, lesz egyeztetés-visszajelzés kéthetente, figyelmeztetés - ha szükséges - írásban, utána dicséret, vagy szükség esetén pénzbüntetés, majd kizárás az adott szintről. Mentorok segítik a klubok munkáját, májusban pedig elkészül tíz hónap értékelése.

Fontos eleme a rendszernek a gyakorlattár és edzéstervező, melyből az edzők korosztályra és adott célra leszűrve tudnak - videón is bemutatott - feladatokat választani az edzésekhez, illetve a klubfejlesztési kézikönyv, amely pontosan meghatározza a célokat, feladatokat és azok megvalósításának módját. "Bármit kitalálunk, bármilyen segítséget adunk, minden a klubokban fog eldőlni" - hangsúlyozta ugyanakkor a sportigazgató. - "Egy utánpótlás edző célja nem az kell legyen, hogy meg akarja nyerni a mérkőzést, hanem, hogy a gyerek fejlődjön" - fogalmazta meg a legfontosabb üzenetet. (MTI)

Olvastad már?
Interjú: „Nem biztos, hogy a Ferencvárossal és a Fehérvárral külön harcot kell vívnunk” - a Puskás Akadémiát élcsapattá tévő klubigazgató a sikeres igazolások receptjéről és a magyarosításról
Amióta ő a klubigazgató, más utat jár a Puskás Akadémia NB I-es csapata. Kinevezése után lecserélt több mint 20 játékost, az új igazolások pedig 70 százalékban beváltak, mindez az eredményeken is megmutatkozott, hiszen két év alatt egy bronz- és egy ezüstérmet szereztek. Ma már fontos szempont, hogy minél több magyar szerepeljen a csapatban és a vezetőedző is megkapja hosszú távon a bizalmat. Tóth Balázs nagyon ritkán nyilatkozik, de most a csakfoci.hu-val kivételt tett. A korábbi 34-szeres válogatott klubigazgató elmondta, mi a siker receptje, miért állják meg a helyüket az új szerzemények és miért tartja nagyon fontosnak a saját nevelésű labdarúgók beépítését. A vezető beszélt a csapatból kifaroló, drasztikus étrendváltozáson átesett, erejét vesztő légiósról, a klub küldetéséről, valamint őszintén vallott arról is, hogy egy családi tragédia miatt miért nem tudott még komolyabb futballkarriert befutni. Interjú.
Elolvasom
Neked ajánljuk
Átigazolások
ZTE
Márton jelentősen erősítene
"Komoly erősítésekre lenne szükség ahhoz, hogy gond nélkül bennmaradjunk, mert egyelőre csak ez lehet a célunk" - nyilatkozta a DVSC elleni győzelmet követően Márton Gábor vezetőedző. (M4)
Újpest
A Partizanból igazolhatnak
Szerbiában azt írják, hogy hamarosan ajánlatot tehet az Újpest a Partizanban játszó védekező középpályás, Mateja Stjepanovic játékjogáért.
A belga élvonalból is hívták
Kuznyecov Szergej
Egy magyar és egy, az élvonalba feljutott belga klub is ajánlatot tett Kuznyecov Szergejnek, de Pro-licence hiánya miatt ezekről lemaradt. Már folyamatban vannak tanulmányai, itthon vagy külföldön is elhelyezkedne. (nb1.hu)
Tovább az összes átigazoláshoz