Az amigeleken.hu alapján honlapunk is beszámolt róla, hogy a koszovói botasot.info kész tényként közölte, hogy a KF Trepca 89. játékosa, Florent Hasani a DVTK játékosa lesz. A 20 éves koszovói középpályás – akit tavaly az Év játékosának választottak hazájában – már bemutatkozott a koszovói U21-es válogatottban is. Hasani a 2016/17-es bajnokságban 16 gólt szerzett valamint 12 gólpasszt is kiosztott, együttesével bajnok és Szuperkupa-győztes lett.

A játékos az Instagramon már „be is jelentette” átigazolását. Hasani ugyanis kirakta, ahogyan Bódog Tamás vezetőedzővel és menedzsereivel fotózzák őt a miskolci klub sajtófala előtt.

A Diósgyőr egyelőre nem számolt be hivatalosan az üzletről, de a jelek szerint erre sem kell sokat várni.

Frissítés: Ahogy azt várni lehetett, nem sokkal később a DVTK is bejelentette hivatalos honlapján az igazolást.

Miqtë e mi të nderuar dhe të respektuar nga sot zyrtarisht jam pjesë e Fc Diosgyor VTK ne ligen e Hungaris. Pas një rruge të gjatë dhe me shume sakrifica, sot erdhi dita që të bëjë një hap më të madh në karrier. Se pari dua ta falenderoj Allahun që më dha shëndetin dhe të gjitha mundesit të punoj , dua të falenderoj të shtrenjten familje të cilet më kanë përkrahur maksimalisht në qdo moment dhe që i dua pa fund. Hapat e parë i morra tek klubi i qytetit FC Vushtrria ku edhe debutova në superligë si 17 vjeqar dhe dua ti falenderoj të gjithë që nga drejtuesit pastaj trenerat me të cilet punova dhe mësova shumë , gjithë bashklojtaret që i kisha aty dhe tifozet Forca. Hapi i rradhes ishte Trepça’89 ku per 2 vite e gjysme të gjithë se bashku arritem suksese historike. Falenderim te madh per qdo njeri në këtë klub të cilet më besuan dhe më dhuruan hapësirë të tregoj vlerat në superligen e Kosoves e besoj që këtë besim ua kam kthyer me paraqitje të mira , gola , asiste , fitore , trofe e suksese ,falenderoj presidentin Abedin Zeka i cili me besoi dhe me dha shume perkrahje që nga dita e parë dhe suksesi im është i lidhur me ta , trenerat dhe drejtorët me të cilet punova gjatë ksaj periudhe ku arritem suksese dhe rezultate historike, nga të gjithë mesova gjëra të mira.Falenderim të pafund per bashklojtarët ku të bashkuar arritem gjithqka dhe të cilet gjithmonë do të mbesin ne zemren time , ne qdo ndeshje do të bëj tifo per ta dhe ju uroj shumë sukses gjithashtu falenderoj gjithë tifozet që na perkrahen drejt rruges se titullit. Falenderim te veqant per dy njerzit dhe bashkpuntorët e mi të cilët kanë shumë meritë që une jam sot këtu , Meriton Berisha dhe Attila Georgi. Falenderoj të gjithë miqtë e mi , shoqërinë dhe të gjithë të cilët janë pjesë e jetës dhe karrieres time. Florent Hasani

FlorentHasani (@florenthasani8) által megosztott bejegyzés,