Foci Eb: A veretlen Olaszország az első döntős, a spanyolok 11-esekkel estek ki - videó

Olaszország biztosította elsőként a helyét a labdarúgó Európa-bajnokság vasárnapi döntőjében, miután kedden, a londoni Wembley-ben 1-1 után, 11-esekkel legyőzte Spanyolországot.
Dudás Gábor 2021. július 6., kedd 23:42
Szerző: Dudás Gábor 2021. július 6., kedd 23:42

Barella lesről lőtt kapufája vezette fel a történéseket az 5. percben, majd az első negyedóra végén komoly helyzetet hagytak ki a spanyolok Oyarzabal ügyetlenkedése miatt. A félidő közepén aztán az olaszok bonyolítottak túl - Immobile révén - egy ígéretes akciót, majd a másik oldalon Donnarumma védett nagyot Olmo 11 méteres lövésénél. Lüktető és izgalmas volt ekkor a játék.

A játékrész második felére magukhoz ragadták a kezdeményezést az olaszok és amikor Emerson 6 méterről, balról a lécet találta el, a vezetéstől sem álltak messze.

De ami késett, nem múlott: az 54. percben Chiesa lapos, Jordi Alba lába között ellőtt labdáját még elcsípte Unai Simón, a 60. minutumban viszont már tehetetlen volt a spanyolok baszk kapusa. Donnarumma indított el egy gyors kontrát, amelynek a végén Immobile elől Laporte még elrúgta a labdát, de épp Chiesa elé, aki egy csel után, 13 méterről nagy gólt lőtt a kapu bal oldalába (1-0).

Jöttek a cserék és a spanyol nyomás is, amely már kis híján a 65. percben gólt hozott, de Oyarzabal hatalmas ziccerben nem találta el fejjel a labdát. Volt azért veszélyes olasz kontra is, a csereként beállt Berardi közeli lövésénél kellett Simónnak nagyot védenie. Az olasz kapunál aztán épp az a padról beszállt Morata okozott bajt, aki a Juventusnál együtt játszik a Chiellini-Bonucci védőpárossal is. A cserecsatár a 80. percben remekül lépett ki egy Olmo-passzal, majd 10 méterről a jobb sarokba lőtt (1-1).

Sőt, még a spanyol fordítás is benne volt a meccsben a rendes játékidő végén, azonban Busquets közeli fejese - ha csak kevéssel is - elkerülte a kaput. Maradt az 1-1, jöhetett a hosszabbítás.

Hosszabbítás

A ráadásban a spanyolok játszottak fölényben, elsősorban a mezőny talán legjobbja, Olmo volt elemében. A legközelebb a 99. percben jártak az újabb gólhoz az ibériaiak: Olmo élesen belőtt szabadrúgásánál Donnarumma bravúrral védett, de a kipattanó is a spanyoloké lett, ám az újabb lövés Busquets lábán is megpattanva elgurult a jobb kapufa mellett.

A hosszabbítás második felében magára talált azért Roberto Mancini csapata, amelynek Berardi révén egy szépségdíjas lesgólja is volt. A csapatok azonban itt már kevesebbet kockáztattak, így végül jöttek a büntetők!

11-es párbaj

Chiellini rögtön megnyert egy csatát kapitánytársa, Jordi Alba ellen, hiszen az olasz tábor előtt lőhette a büntetőket a két válogatott.

Locatelli lövését azonnal fogta Simón, majd Olmo lőtte az égbe a saját büntetőjét. Belotti már nem hibázott, mint ahogy Moreno sem, majd Bonucci, Thiago és Bernardeschi lába sem remegett meg. Jött azonban Morata, akinek a lövését Donnarumma hárította, majd Jorginho bepasszolta a mindent eldöntő és Eb-finálét érő 11-est!

Olaszország az Anglia-Dánia találkozó győztesével találkozik a vasárnapi, ugyancsak londoni döntőben.