Amikor ez az összhang felborul, segítségre van szükség – mely lehet akár a gyógytorna és a manuálterápia kettőse. Egyik a tudatos izomerősítésen, másik a finom kézi technikákon keresztül támogatja a test regenerációját, hogy újra lendületbe hozzon.
Gyógytorna – a tudatos mozgás ereje
A gyógytorna a MozgásKlinikán alapjaiban változtatja meg, ahogy a testünket használjuk. Első pillanatra úgy tűnik, hogy átmozgatjuk a fájós hátat vagy a merev nyakat – azonban ez egy kicsit összetettebb – újraépítjük azt a belső rendszert, amely megtart és mozgásba hoz minket.
A terápia mindig személyre szabott: a gyógytornász alaposan feltérképezi a mozgásszervi állapotot, és az eredmények alapján állít össze egy olyan programot, amely a páciens egyéni szükségleteire épül.
A torna rehabilitáció céljából is alkalmazható – például sérülések, műtétek után –, de emellett megelőzésre is ajánlott. Ülőmunkát végzők körében is jól bevált, hiszen ebben a munkakörben sokan küzdenek rendszeres ízületi fájdalommal.
A különféle technikák más-más célt szolgálnak. A McKenzie módszer például a gerincpanaszok kezelésére, a Schroth-torna pedig a gerincferdülés korrigálására alkalmas. A stabilizáló torna megerősíti a törzs izomzatát, míg a sportrehabilitáció gyorsabb felépülést eredményez – legyen szó akár egy focimeccs közben szerzett sérülésről vagy túlterhelés okozta fájdalmakról.
Manuálterápia – fogásokkal a mélyebb okok nyomában
A gyógytorna mellett - vagy épp azt megelőzően - szükség van arra is, hogy egy hozzáértő kéz oldja fel a mozgás korlátait. A mozgasklinika.hu oldalán is elérhető manuálterápia ebben remekel: olyan speciális fogásokból áll, amelyekkel az ízületek, izmok és kötőszövetek feszültségeit lehet feloldani. A fájdalom csökken, a test pedig visszanyeri szabad mozgásképességét.
A manuálterápiában is különböző gyakorlatokkal találkozhatunk. A Mulligan-féle módszer az ízületi mozgás közbeni beállításra épít, a Typaldos-eljárás a kötőszövet torzulásait célozza, és alkalmas például sugárzó, égő vagy húzó fájdalmak kezelésére. A Tom Myers-féle fascia technika a testet összefüggő energiavonalak mentén kezeli, míg a Barvincsenko és Maitland módszerek a mozgásszervi rendszer teljes feltérképezését veszik alapul.
A módszert kizárólag alaposan képzett szakemberek alkalmazhatják, akik a test felépítését és működését mélyrehatóan ismerik. Ez óriási különbség például a csontkovácsokhoz képest, akiknél a helytelen fogásnak akár súlyos következményei is lehetnek.
A cél mindkét módszernél ugyanaz: szabad mozgás, fájdalommentes hétköznapok és az az érzés, hogy a testünkben újra jól érezzük magunkat.


