Elszomorító adat, hogy még azok közül is, akik orvosi segítséget kérnek, csak minden harmadik betegnek sikerül végleg józannak maradnia. Ám az is tény, hogy a felépülésre az esélyek sokkal jobbak, ha a beteg például a balatonfűzfői Swan Lake Központ terápiája után csatlakozik egy önsegítő közösséghez és rendszeresen részt vesz a foglalkozásokon.
Egy világméretű szervezet, ami már rengeteg embernek segített
Biztosan mindenki hallott már az AA-ról, teljes nevén Anonim Alkoholistákról. Ez egy nemzetközi önsegítő közösség, ami már a világ számos országában jelen van. Az eredetét tekintve az USA-ból indult, még 1935-ben Ohio államban alapította két alkoholfüggő, akik meg akartak szabadulni az addikciójuktól.
A mozgalom napjainkra már szinte az egész világon ismert, az 1980-as években alakultak Magyarországon az első helyi csoportok, azóta pedig már jóformán minden nagyobb városban van aktívan működő AA közösség.
Az AA egy olyan szervezet, ami teljesen önállóan működik, nem tartozik egyetlen alapítványhoz, szervezethez vagy egyházhoz sem, teljes mértékben önirányító és önszerveződő.
Az “anonim” jelző pedig azért fontos, mert a közösség teljes névtelenséget garantál a tagoknak.
Ki lehet az AA tagja?
Mivel ez egy alkoholisták számára létrejött önsegítő közösség, ezért értelemszerűen csak azok léphetnek be, akik alkoholproblémákkal küzdenek vagy küzdöttek, ám szeretnének megszabadulni a függőségüktől. A csatlakozás és a gyűléseken való részvétel ingyenes, így még az anyagi korlátok sem lehetnek akadályai annak, hogy valaki bekerülhessen ebbe a közösségbe.
A foglalkozásokon való megjelenés természetesen nem kötelező, itt nincs jelenléti ív vagy tagnyilvántartás, ki-ki saját belátása szerint látogathatja a gyűléseket, senki sem fogja számonkérni azt, aki nem vesz részt rajtuk egy ideig.
Nagyon fontos, hogy az AA gyűléseken kizárólag azok vehetnek részt, akik elsődlegesen érintettek a problémában, tehát ők maguk a függők. Viszont az alkoholizmus családi betegség, amit az érintettek hozzátartozói is megszenvednek. A családtagokat az Al-Anon várja, ami kifejezetten az alkoholbetegek hozzátartozóinak segítése céljából alakult, hasonló elven működő önsegítő közösség.
Tizenkét lépéssel a felépülésért
Az AA kidolgozott egy 12 lépésből álló programot, ami már rengeteg függőnek segített kitörni az alkohol rabságából. Mindazonáltal a közösség tagjainak szilárd meggyőződése, hogy az alkoholizmus alapvetően egy gyógyíthatatlan betegség. Tehát szerintük, aki egyszer alkoholista lett, az örökre az marad, ám ettől függetlenül élhet “tünetmentes”, józan életvitelt akár évtizedeken keresztül.