Az előző szezon végén még szomorkodtak, most viszont ismét örülnek a Kisvárdánál, hiszen a csapat egy év távollét után visszatér az NB I-be. Feljutni soha nem könnyű a másodosztályból, a tapasztalat pedig azt mutatja, már-már bravúr kategória azonnal visszajutni az élvonalba az előző év kiesőjének. Tíz éve létezik 12 csapatos NB I, így azóta 18-an estek ki onnan (ehhez még csatlakozik majd az idei két együttes), de mindössze az esetek harmadában sikerült csak az azonnali visszajutás, 12-szer azonban nem. A Kisvárda mindössze a negyedik olyan klub, amelyik elérte ezt a "bravúrt", a Puskás Akadémiának és a DVSC-nek jött csak ez össze - na, meg az MTK-nak, amely nagy mestere volt ennek, hiszen háromból háromszor sikerült az azonnali feljutás.
Csapatok, amelyeknek sikerült:
MTK (2017-2018, 2019-2020, 2022-2023)
Puskás Akadémia (2016-2017)
Debrecen (2020-2021)
Kisvárda (2024-2025)
Révész: Tíz nyugati autó helyett tíz keleti
Korábbi nagy klubok, vidéki fellegvárak tudnának mesélni arról, milyen nehéz is az azonnali visszajutás. Honlapunknak a legfrissebb kivétel, Révész Attila, a Kisvárda sportigazgatója mondta el, miért is szenvednek ezzel az élvonalbeli kiesők.
Hatalmas veszélyei vannak egy kiesésnek: nem véletlen, hogy Angliában, akik kiesnek a Premier League-ből, komoly összeget kapnak az első másodosztályú évre, hogy ne omoljanak össze azonnal. Ez az igény nálunk is felmerült párszor, de idehaza inkább a dupla, vagy tripla büntetés a jellemző. Nem elég, hogy kiesel, ezzel jelentősen csökkennek a központi bevételeid, még a helyezés pénzed is nullára redukálódik, a külföldi játékosaidról pedig gyakorlatilag lemondhatsz.
- Erős a hasonlat, és csak átvitt értelemben értem, de olyan ez, mintha lenne egy céged, amiben van tíz nyugati autó, de ezeket le kellene selejtezned, és helyette tíz keletivel kellene versenyezned. A kiesés mellé ráadásul mindig párosul a csalódottság, sokan emiatt távoznak akár a játékoskeretből, akár a kispadról, és ha még a klubvezetésben is egyik napról a másikra megszűnik az állandóság, szinte elképzelhetetlen, hogy ez ne küldjön padlóra egy klubot - mondta minderről a Csakfocinak Révész, aki bővebben is beszélt arról, mi okozza a legnagyobb nehézséget ilyenkor.
- Azért olyan nehéz az azonnali visszajutás, mert a csapatépítés időigényes folyamat. Mielőtt mi először feljutottunk, évről évre javult egy-egy pozíciót a helyezésünk. Szóval akár több szezont is igénybe vehet a csapat felépítése. Amikor viszont kiesel, akkor a legtöbb együttesnek a kerete teljesen szétesik, hiszen a külföldi játékosokról rendre lemond mindenki annak érdekében, hogy anyagilag ne essen el további forrásoktól. Erről a szűk piacról nagyon nehéz azonnal egy ütőképesnek ígérkező keretet összehozni, mert nagyon drága. Megnehezíti a vezetők helyzetét, hogy ők az NB I-re fókuszáltak előtte, azt ismerik töviről hegyire, az NB II teljesítményszintjével azonban nincsenek annyira tisztában, így eleinte picit sötétben tapogatóznak - tette hozzá a Kisvárda sportigazgatója.
A kiesés után az NB I-ből nehéz igazolni, a feljutásért küzdő NB II-es riválisok pedig szintén nem adják oda a játékosaikat. Még ha mindened is megvan a feljutáshoz - szándék, pénz -, a legfontosabb elemed hiányzik a rendszerből: a játékos.
- Egy átigazolási ablakon belül sem könnyű kialakítani egy ütőképes NB II-es keretet, és akkor még nem beszéltünk arról, hogy nekik össze is kell érniük, csapattá kell formálódjanak - mondta az idei szezonban a kispadra is leülő Révész, aki kiemelte, ők ezért választottak egy másik utat: - Mi úgy döntöttünk, ahogy a nemzetközi futballvilágban gyakran előfordul: a csapat gerincét meghagytuk, nem nemzetiségi alapon raktuk össze a keretet, a fókusz inkább a stabilitáson volt. Emellé igazoltunk pár játékost, de még így is kellett 5-6 hónap, hogy alakuljon valami. Tavaszra aztán már összeállt a csapatjáték, esetünkben azért sikerült az azonnali visszajutás. Ha nem lett volna mire építeni nyáron, alighanem mi is azt az utat jártuk volna be, mint nagyon sokan mások korábban.
Csapatok, amelyeknek nem sikerült:
Balmazújváros, 2018-2019: Drámai kiesése után nagyon nehéz helyzetbe került a Balmazújváros, amelynek esélye sem volt a feljutásra, sőt, az NB III-ba való zuhanás elkerülését is csak annak köszönhette, hogy az utolsó három mérkőzését megnyerte. Egy évvel később a klub csődbe ment, így kizárták az NB II-ből.
Békéscsaba, 2016-2017: A lila-fehérek ugyan sokáig harcban voltak a feljutásért, de nem tudtak bravúrt végrehajtani, és az 5. helyen zárták a szezont. A békéscsabaiak azóta egyszer a harmadosztályt is megjárták.
Budapest Honvéd, 2023-2024: A kispestiek az egyik legtipikusabb példái ennek a témának: nehezen tértek magukhoz az élvonalbeli búcsú után, ezt az is bizonyítja, hogy a korábbi többszörös bajnokcsapat a kiesés utáni első NB II-es szezonjában csak a középmezőny tagja volt, ebben az idényben a zuhanás folytatódott, hiszen az őszt már a kiesőzónában töltötték, most viszont már a 8. helyen állnak, igaz, feljutási esélyeik nincsenek.
Budafok, 2021-2022: A Budafok kiesése után nem tűzte ki célul a visszajutást, és azóta is az NB II egyik stabil középcsapata, most viszont nem felfelé, hanem lefelé kell nézegetniük.
Diósgyőr, 2021-2022: A Diósgyőrnél óriási csalódásként élték meg, hogy öt ponttal lemaradva a Kecskeméttől csak a 3. helyen végeztek és lemaradtak az azonnal remélt feljutásról. Kellett még egy év, hogy bajnok legyen a csapat.
Gyirmót, 2017-2018 és 2022-2023: A Gyirmót igen hullámzó teljesítményt nyújtott, nem sok esélyük volt a feljutásra, a kieséstől viszont távol voltak és a 6. helyen fejezték be az idényt 2018-ban. Kellett nekik némi idő, hogy magukhoz térjenek, és újra feljussanak. A második kiesésük után sokkal nyugodtabb szezonja volt a gyirmótiaknak, de végül ismét a csak 6. helyen zártak.
Kaposvár, 2020-2021: Az egyik legszélsőségesebb eset az övék - a Rákóczi az NB I-ből való kiesés után anyagi gondokkal küzdött, a zuhanás pedig a másodosztályban sem ért véget, 32 pontot gyűjtve ugyanis nem úszta meg a kiesést a zöld-fehér csapat, amely azóta is az NB III-ban szerepel.
Mezőkövesd, 2024-2025: A kövesdiek sem szóltak bele a feljutásért folytatott harcba, gyenge szezonkezdetük után Csertői Aurél irányításával egyenesedtek csak ki és jelenleg a 7. helyen állnak.
Szombathelyi Haladás, 2019-2020: A szombathelyiek vesszőfutása már ekkor elkezdődött, 27 mérkőzésből mindössze hetet nyert meg a csapat, amely végül négy ponttal előzte meg a már kiesőhelyen végző Tiszakécskét, nagyot kellett küzdeniük, hogy a Kaposvár példáját ne kövessék. Szombathelyen azóta már új időszámítás kezdődött, a Hali csődbe ment, jelenleg az NB III Északnyugati csoportjában a kiesést jelentő 14. helyen áll.
Vasas, 2018-2019 és 2023-2024: A Vasas szurkolói sokáig reménykedtek abban, hogy sikerül az azonnali feljutás, a csapat azonban végül a 4. helyen zárt 2019-ben, de a 2021-2022-es szezonban a bajnoki címet is megnyerve jutott vissza az NB I-be. 2024-ben is közel volt az egyből történő visszajutáshoz, végül azonban két ponttal megelőzte az angyalföldieket az ETO. Pintér Attila együttese most is harcban áll azért, hogy feljusson az NB I-be.



