Az előzmények
Nemrégiben a Csakfoci elsőként számolt be arról, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség korszakos változtatásokra készül a magyar futball következő éveire vonatkozóan. Ezt követően hivatalossá is vált, hogy az MLSZ az NB I-es kluboknak nyújtott pénzügyi támogatás jelentős részét ahhoz köti, hogy átlagban egy mérkőzésen öt magyar labdarúgó legyen végig a pályán, és ebből egy fő U21-es játékos legyen.
- Azok, akik nem játszatnak öt magyar játékost az NB I-ben, és azon belül egy magyar U21-es labdarúgót, azok jelentős összegről, nagyságrendileg 500 millió forintról mondanak le. Nemcsak ezekről az összegről mondanak le, de számíthatnak rá, hogy semmilyen állami támogatást nem kapnak. A TAO-ból nem zárjuk ki őket, de az MLSZ elnöksége, amikor a TAO felhasználásáról dönt, akkor diszkriminálja azokat, akik ezeket a szabályokat nem követik. Azt gondolom, ez elég nagy összeg ahhoz, hogy érdemes legyen jobban koncentrálni a magyar játékosokra és a magyar fiatalokra - nyilatkozta ennek kapcsán az MLSZ elnöke, Csányi Sándor. A fentieket a 2026/27-es szezontól kezdve vezetik be, de aki már a 25/26-os szezonban ennek megfelelően játszatja csapatát, plusz pénzhez jut.
Azonnali nyilatkozatot várnak
A Csakfoci most úgy értesült, a kiemelt akadémiát működtető NB I-es klubok (FTC, Puskás Akadémia, ETO, MTK, DVTK, DVSC, illetve feljutóként a Kisvárda és feljutásra esélyesként a Vasas) néhány napja levelet kaptak a sportállamtitkárságtól, amelyben tájékoztatják őket, hogy 2025. május 23-ig nyilatkozzanak róla: felnőttcsapatuk vállalja-e a fenti, új ösztönzőrendszer betartását?
Amennyiben ugyanis nem, akkor az adott akadémia elveszíti kiemelt státuszát, ergo életbe lép a fenti szankció betartatása. Ez akár szezononként 1,5-2 milliárd forintos kiesést is okozhat, amit várhatóan egyetlen klub sem tud más forrásból pótolni.
Ha vállalják a szabály betartását, ám később mégsem teljesítik azt, akkor a támogatás összegét kamatos kamattal kell visszafizetniük.
Mi várható?
Igen nyilvánvaló, hogy a legtöbb egyesületnek nemigen van választása, ha a jelenleg megszokott feltételekkel szeretne tovább működni. Anyagilag a bajnoki címért harcoló FTC, Puskás Akadémia kettősnél okozhat esetleg fejtörést a kérdés, de olyan mértékű összegről van szó, amiről várhatóan ez a két csapat sem tud lemondani. A Puskás Akadémia esetében alapvetően is elképzelhetetlen lenne, ha nem kiemelt akadémiaként működne tovább. A Fradi játékoseladásokból és az UEFA-tól (az elmúlt években már-már megszokott nemzetközi szereplésért) komoly bevételeket generált, de nyilvánvalóan ezzel együtt is nagyon hiányozna a szövetségi és állami támogatás.



