Fotó: mlsz.hu

Csányi: "Ha kijutunk a vb-re, akkor Rossit a halála után kiállítjuk a Nemzeti Múzeumban" - az MLSZ elnöke az utánpótlást és a Fradit is kritizálta, durva bevételekről is beszélt

A Magyar Labdarúgó Szövetség elnöksége péntekre hívta össze a szövetség éves rendes Küldöttközgyűlését, ahol Csányi Sándor elnök részletezte a 2022-es év pénzügyi és szakmai eredményeit.
Nyikes Zoltán 2023. április 21., péntek 11:55
Fotó: mlsz.hu
A Magyar Labdarúgó Szövetség elnöksége péntekre hívta össze a szövetség éves rendes Küldöttközgyűlését, ahol Csányi Sándor elnök részletezte a 2022-es év pénzügyi és szakmai eredményeit.
Szerző: Nyikes Zoltán 2023. április 21., péntek 11:55

– Stabil alapokon áll a szövetség, a labdarúgáshoz szükséges források rendelkezésre állnak – kezdte beszámolóját az MLSZ elnöke. – El lehet mondani azt is, ami régen nem volt elmondható, a klubok többsége felelősen gazdálkodik és egyre kevesebb beavatkozásra volt szükség. Jelentősen megnőttek a klubok bevételei, a korábbi, 2011-es évhez képest 600 millióról 4,4 milliárdra nőtt az átlagos bevétel az NB I-ben, ami 7-szeres növekedés, míg az NB II-ben 90 millióról 1,2 milliárdra nőtt az átlagos bevétel, ami 13-szoros növekedés. 40 új stadion épült fel, ezek jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy javuljon a játék színvonala. Elmondhatjuk azt, hogy ebben a térségben a legkorszerűbb stadionokkal rendelkezünk.

Az utánpótlás-válogatottakról

– Nem a legjobb eredményekkel rendelkezünk utánpótlásban, de ami még szomorúbb, ahogy megyünk felfelé a korosztályban, a helyezések egyre rosszabbak. Ennek az egyik oka a képzési hiányosságok, valószínűleg 16 éves kortól felfelé kevés egyéni képzést kapnak, rosszul megy a fiatal játékosok beépítése a felnőtt csapatokba.

Az U21-es válogatott szereplése miatt például rengeteg kritikát kaptam, határozott nyomással kellett szembenéznem, hogy Gera Zolit megtarthassuk a csapat élén, mert nem eredményes a csapat.

De ha megnézzük, az ellenfeleknél játszó játékosok túlnyomó többsége topbajnokságok első csapataiban játszik, míg a mi csapatunkban pedig csak mutatóban lehet találni játékost az NB I-ben. Nem várhatjuk el, hogy a válogatott lényegesen jobban szerepeljen, mint a korosztálya képességei megengedik. Szeretnénk elérni, hogy a tehetségek kiválasztása szervezettebb legyen.

Edzők, sportigazgatók

– Ha kritikát kellene mondani az MLSZ felé, leginkább az, hogy az utánpótlásba áramló pénz nem hasznosul megfelelően. Mondom ezt úgy is, hogy egyre több tehetséges játékos kerül elő és épül be a válogatottba, de ahhoz képest, amennyi forrást rááldoztunk, ez még nem elegendő. Az a célunk, hogy a kluboknál és az MLSZ-nél is tudatosabb munka folyjon, ne csak az edzőképzés legyen korszerű. De nem csak az edző számít, hanem a sportigazgató is. Nagyon sok csapatnál jellemző, hogy a tulajdonos hozza meg a szakmai döntéseket is, néha indulatból, néha szimpátiából, néha a játékosok panaszai alapján. Nem mondhatjuk azt, hogy a magyar labdarúgás olyan sportigazgatókkal rendelkeznek, akik felkészültek, objektíven tudják értékelni a teljesítményt és tudják használni azokat az eszközöket, amik a labdarúgás rendelkezésére állnak, például a különböző adatok, vagy a videóelemzések.

Magyar válogatott

– Nagyon büszkék lehetünk rájuk, kiválóan játszanak és nemcsak a játék színvonala, hanem a kintről is látható küzdeni akarás miatt lettek a közönség kedvencei.

Amikor baj van, akkor a "B..i MLSZ" a jelszó a stadionokban, amikor siker van, akkor Marco Rossit éltetik. A munkamegosztás az ilyen, nem irigyeljük Marcotól a közönség szeretetét. Nagyon fontos, hogy olyan szövetségi kapitánya van a válogatottnak, akit szeret a közönség és közelebb hozza az embereket a focihoz.

Nagyon fontos, hogy nyolc újonc is bekerült 2022-ben a válogatottban, míg 2023-ban további két újonc is. Ezek olyan alapot adnak a jövőhöz, ami miatt nyugodtan bizakodhatunk. Külön szeretném kiemelni Szalai Ádám és Dzsudzsák Balázs személyét, mindkettőjüknek nagyon komoly hozzájárulásuk volt a magyar válogatott fejlődéséhez, az alázat és a küzdeni akarás jellemezte őket.

Légiósok aránya az NB I-ben

– Valamit azért haladunk előre, 2020/21-ben 50% volt a magyar játékosok aránya, 21/22-ben 54% volt, míg az idei bajnokságban 57%. De még mindig kevésnek tartom ezt az arányt. Állandóan felmerül, hogy korlátozzuk vagy sem a külföldi játékosok számát, és ha korlátozzuk, akkor egyformán, vagy sem. Nem forró a kérdés, nem annyira rossz a helyzet, hogy ezt megtegyük, de gondolkodunk róla. Sok helyről kapunk ösztönzést ebbe az irányba, főleg azért, mert egyre több tehetség kerül ki az utánpótlásból és jó lenne helyet találni számukra a felnőtt fociban, hogy ne kallódjanak el. A magyar játékosokon témáján belül az a kérdés mindig, hogy mennyi a fiatalok aránya. A mostani szezonban 50 20 éves, vagy annál fiatalabb játékos lépett pályára. Egyre több fiatal légiósunk is van, a különbség talán az külföldi játékos és külföldi fiatal játékos között, hogy a külföldi fiatalnál, ha valóban kiváló játékost nevelünk belőle, akkor reális esélye van a honosításnak.

12 csapatos NB I

– Időről időre felmerül, hogy ez kevés, hiszen vannak olyan térségek, ahol nincs NB I-es csapat. 2025-ig ez nem változik, de folyik gondolkodás arról, hogy növeljük-e 16-ra a létszámot vagy sem. Jövő tavaszig kell erről dönteni, hogy mindenki időben értesüljön, ha lesz változás, erről részletes konzultációt fogunk folytatni a klubokkal. Egyetlen célunk, hogy a magyar bajnokság erősebb legyen, több fiatal kapjon lehetőséget, így erősödjön a magyar válogatott is. Úgy érzem, hogy a válogatott és a klubfutball is halad előre, de mégis van hiányérzetem, hogy nem olyan ütemben, mint ahogyan lenne rá lehetőség az infrastrukturális és pénzügyi körülményeink mellett.

Ferencváros

– Szeretném külön köszönetet kifejezni nekik, mert növelték a magyar labdarúgás elismertségét, sok pontot hozott. Ezt meg is fizette az európai futball, így nemcsak mi, hanem ők is jól jártak, ez a jó üzlet.

Nem tudnám jó szívvel folytatni, ha nem mondanám, hogy Pali (fordult Orosz Pál, az FTC Labdarúgó ZRT. vezérigazgatója felé - a szerk.), kicsit több magyar kellene a Fradiba, hogy valódi magyar csapat legyen. Nem várható el egy ilyen színvonalú klubtól, hogy teljesen magyar legyen, de azért ha öt magyar ott virítana a pályán, az jó lenne.

"Most egy kicsit gondban vagyunk, nem biztos, hogy megtelik a ZTE-Budafok meccsre"

NB II

– Egy elég jó színvonalú NB II van, 16 csapattal pedig még nagyobb küzdelem lesz, még közelebb kerülhetnek az NB I-hez. Az NB II az NB I előszobája, minél jobb játékosok játszanak az NB II-ben, annál könnyebb őket átvezetni az élvonalba. Olyan szempontból is fontos, hogy az NB II-ben hazai edzők kapnak lehetőséget arra, hogy gyakorlathoz jussanak.

MOL Magyar Kupa

– Eredményes sorozat, eljutnak nagy csapatok kisebb településekre, növelik a futball népszerűségét. Hoztunk egy döntést korábban, hogy a Puskás Arénában legyen a döntő mindig, ha van egy Fradi-Újpest döntő, akkor ez elég jól megtelhet, de most egy kicsit gondban vagyunk, nem biztos, hogy megtelik a ZTE-Budafok meccsre. De megpróbálunk minél több fiatalt elhozni a stadionba.

UEFA Ifjúsági Liga

– Gratulálni kell az MTK-nak, hiszen ez volt az első alkalom, hogy egy magyar utánpótláscsapat bejutott az UEFA Youth League rájátszásába. Végül ott az Ajax ellen búcsúzott, ami vállalható eredmény. 

"Ha kijutunk a vb-re, akkor halála után kiállítjuk a Nemzeti Múzeumban Marco Rossit"

Játékvezetés

– Vannak esküdt ellenségei a VAR-nak, de ezzel együtt azt kell mondjam, hogy nemzetközileg is jó arányok tapasztalhatóak, sokkal igazságosabb döntések születnek. A gyakorlattal együtt az átlagidő is javul, amit a kritikus helyzetek ellenőrzésével töltenek a bírók. 198 mérkőzésen közel 4000 ellenőrzést végeztek a VAR-szobában, összesen 80 esetben kellett beavatkozni. A VAR segítségével a döntési pontosság 98,3%-ra emelkedett. Egyre nagyobb jelentősége van a pénznek a futballban és nagyon sokan erejükön felül is áldoznak a focira, és nem igazságos, ha egy rossz döntés megfosztja őket bizonyos sikerektől. Ilyen szempontból ki kell bírnunk, hogy egy kicsit ülni kell a képernyő előtt és várni a végső döntésre. Az, hogy jó legyen a döntés, sokkal fontosabb, mint hogy egy másodperc alatt szülessen meg. A magyar játékvezetők is egyre gyakorlottabbak. Ezen az úton megyünk tovább, de még az is lehet, hogy bővítjük azon mérkőzések számát, ahol a VAR-t alkalmazzuk.

Csányi kívánsága

– Az én fő álmom: kijutni a következő világbajnokságra. Nem beszéltem sem a Nemzeti Múzeum igazgatójával, sem a miniszterelnökkel, de Marco Rossinak megígértem, hogy ha kijutunk, akkor halála után kiállítjuk a Nemzeti Múzeumban.

Olvastad már?
Az NB I meglepetéscsapata, az Újpest és Kistelekiék sem kaptak licencet az MLSZ-től - itt a lista
Az MLSZ Elsőfokú Licencadó Bizottsága 2023. április 20-i ülésén elbírálta a 2023/24. évi nemzetközi (UEFA), nemzeti első osztályú (NB I-es), nemzeti másodosztályú (NB II) és nemzetközi (UEFA) női licenckérelmeket.
Elolvasom
Neked ajánljuk
Átigazolások
Fradi
Őket utasította vissza Naby Keita
Naby Keita többek között az angol második ligás Sunderland és néhány török csapat ajánlatát is visszautasította, mielőtt elfogadta volna az FTC megkeresését - írja külföldi lapokra hivatkozva az Üllői129.
Németországban válthat
Dárdai Palkó
Egy meg nem nevezett német másodosztályú klub érdeklődhet komolyan a Hertha magyar válogatott támadója, Dárdai Palkó iránt. (NSO)
Fradi
Baráth maradna a lengyeleknél
A 2024-es naptári év végén lejár a kölcsönszerződése Baráth Péternek, aki egyelőre nem tudja, maradhat-e a Rakówban, ő mindenesetre nyárig szívesen folytatná mostani klubjában.
Tovább az összes átigazoláshoz