Nem éppen álomszerűen indult Damian Rasak magyarországi kalandja: az Újpest tavaszi szezonja hosszú nyeretlenségi sorozattal és fájó vereségekkel kezdődött, miközben a 29 éves lengyel középpályásnak nemcsak a pályán, hanem fejben is kemény küzdelmet kellett vívnia.
A Goal.pl-nek adott őszinte interjújában Rasak elmondta, hogyan élte meg az első hónapok csalódásait, milyen tanulságokat vont le a sikertelenségből, és mi ad most új lendületet neki a szezon előtt. Beszélt arról is, miért tartja fizikailag megterhelőbbnek a magyar bajnokságot, milyen benyomásokat szerzett Budapestről – és miért tűnik számára a magyar nyelv megtanulása szinte lehetetlen küldetésnek.
- Az első győzelem mindenképpen áttörést jelentett, de erre egy ideig várnunk kellett - mondta a kezdeti nehézségekről a középpályás. - Áprilisban legyőztük a Debrecent, én gólt szereztem és egy gólpasszt is adtam. Az első győzelem az új színekben kivételes élmény volt. Úgy gondolom, hogy attól a pillanattól kezdve a játékom is jobb lett. Mindazonáltal tisztában vagyok azzal, hogy sem az eredmények, sem a csapat játéka nem felelt meg az elvárásoknak. Úgy éreztem, hogy mivel a klubot újjáépítik, a kezdeti szakaszban nem lesz könnyű eredményes játékstílust kialakítani, de azért azt gondoltam, összességében hatékonyabban fogunk pontokat szerezni. És valószínűleg így is lett volna, ha nem jött volna ez a balszerencsés spirál – piros lapok és a végén kapott gólok. A rossz dolgok halmozódtak, mindenki önbizalma lecsökkent, ami természetesen negatív hatással volt a csapatra.
Az Újpestnek nyolc fordulót kellett várni 2025-ben az első három pontra. Megkérdezték Rasaktól, hogy az ezt megelőző időszakban nem járt a fejében hogy "A fenébe, mit tettem és mibe keveredtem?"
- Szerintem egy futballista nem gondolkodhat így - szólt a válasz. - Amikor stratégiai döntést hoz magáról az ember, például egy átigazolásról – különösen egy külföldi átigazolásról –, azt előtte kell értékelnie, nem utána, mert akkor már nem számít.
Természetesen mélyebben elgondolkodtam azon, hogy miért nem tudtuk megnyerni a mérkőzéseket. Azon tűnődtem, hogy talán miattam voltunk olyan rosszak. Nem titkolom, hogy meglepődtem, hogy egy olyan csapat, amelynek olyan potenciálja van, hogy kényelmesen a magyar bajnokság legjobb négy csapata között legyen, ilyen nagy problémákkal küzdjön. Keményen szembesültem a valósággal, valóságos hidegzuhany volt.
Nehéz időszak volt, sok gondolat kavargott a fejemben, de a csapat és a vezetőség is többet követelt magától, és az eredmények javítására törekedtek. Ez egy olyan szakasz volt, amelyből nemcsak én, hanem a klub is tanulhatott. A szezon vége felé az eredmények tekintetében kissé javult a helyzet. Az utolsó három mérkőzésen jól játszottunk, és ez optimizmussal tölt el minket a jövőre nézve.
A vereségsorozat részeként a legnagyobb pofont az MTK Budapest (1-5) és Paks (1-6) elleni meccs jelentette.
Azok után a mérkőzések után nagyon szégyelltük magunkat. Drámaian rossz teljesítményt nyújtottunk. Egy olyan csapatnak, mint a miénk, nem illik ilyen stílusban veszíteni. Nehéz megmondanom, miért teljesítettünk olyan rosszul.
Visszatekintve hajlok arra a véleményre, hogy a csapat önbizalmának esése miatt a saját erősségeikbe vetett hit és a magabiztosság helyett bizonytalanság jelent meg a játékunkban.
Ami Rasakot illeti, a lengyel középpályás az elmúlt hat hónapban összesen 18 mérkőzésen játszott, ezeken 1 gólt szerzett és 1 gólpasszt adott...
- Nem csak én várok többet magamtól, de a klub is magasabb célokat tűzött ki elénk. Az új szezonban a célunk a dobogóra kerülni. Az Újpest játékosaként senki sem elégedhet meg a tabella közepén való szerepléssel. Ambiciózus emberekkel és szilárd szponzorral rendelkezünk. Májusban új edző érkezett, Damir Krznar. Alig várom, hogy bebizonyítsam, hogy a csapattal képesek vagyunk a bajnokság legjobb helyeiért küzdeni.
A légiós azt is elárulta, mi a legnagyobb különbség a lengyel és a magyar bajnokság között a játékstílus, az intenzitás és a szervezettség tekintetében.
- Véleményem szerint a magyar bajnokság fizikailag jobban igénybe vesz. Tudom, hogy valaki szerint épp a lengyel bajnokság ilyen, én azonban nem értek egyet ezzel. Véleményem szerint az Ekstraklasában sok olyan kiemelkedő játékos van, aki tényleg tud focizni. Ezért úgy gondolom, hogy a lengyel bajnokságban több minőségi játékos van, mint Magyarországon. A pontvadászatokat azonban nem lehet egy az egyben összehasonlítani, mert teljesen különböző bajnokságokról van szó.
És milyen az élet Magyarországon, illetve Budapesten?
- Nagyon gyorsan beilleszkedtem. Remek dolog itt élni. Semmi sem hiányzik és nincs okunk panaszra. Rengeteg műemlék van és ott van a gyönyörű Duna is. Azonban nincs idő mindenre. Különösen azért, mert mostanában naponta kétszer edzünk. Ha azonban van egy kis szabadidőnk, a feleségemmel a belvárosba megyünk, mert közel van a lakásunkhoz, és már az is nagy öröm, hogy ott lehetünk. Nem lep meg, mert mielőtt eldöntöttem, hogy átigazolok, vagy száz emberrel beszéltem erről, és a többségük azt mondta, hogy Budapest gyönyörű hely. Ma ezt teljes mértékben alá tudom írni. (...) A magyarok sokkal nyugodtabbak sok dologban. Nem sietnek. Először az egyik dolgot csinálják, aztán a másikat. A magyarok viselkedéséből nem érezni, hogy bármilyen nyomás alatt lennének - tette hozzá.
És hogy hogyan áll Rasak a magyar nyelv megtanulásával?
- Katasztrofálisan. Arról nem is beszélve, hogy milyen nehéz magyarul beszélni. Még hallás után sem lehet sokat megérteni (nevetés). Ez hatalmas akadály a kommunikációban. Szerencsére sokan beszélnek folyékonyan angolul, így azon keresztül lehet kommunikálni. az öltözőnk is nemzetközi.
Javában pörögnek az NB I-es csapatok is az átigazolási piacon. Folyamatosan frissülő hazai rovatunkban ezúttal is mindig mindent megtalálsz - csak kattints ide és böngészd a híreket egy nap többször is!



