A Videoton csütörtök este 4-0-ra kikapott a Partizan Belgrádtól, így eldőlt, hogy ebben a szezonban sem lesz érdekelt magyar csapat egyik nemzetközi sorozat főtábláján sem. Ennek elérése öt éve sikerült, akkor éppen a Vidi került be az EL-be. Az elmúlt évek gyenge szereplései miatt az UEFÁ-nál már csak a 35. legjobb bajnokság a magyar. Alábbi cikkünkben összegyűjtöttük, mely országoknak nem sikerült még csoportkörös csapatot adniuk, azaz kiknek a szintjén állunk, és hogyan néz ki a helyzetünk a régióban.
Nem hazudik az UEFA-lista, kell a bravúr
Az előbb említett UEFA-rangsor egyébként nagyjából reálisnak is mondható, és ha ezt vesszük figyelembe, sajnos továbbra is a „helyén van” a magyar bajnokság. Más kérdés, hogy az előrelépéshez mindenképp szükség lesz bravúrokra. Idén egy sikerült, hiszen a francia Bordeaux kiejtése egyértelműen ez a kategória volt.
Az európai szövetség bajnokságokat érintő koefficiens-listáján négy előttünk álló ország nem tudott idén csapatot kvalifikálni a csoportkörbe: Lengyelország (20. hely), Liechtenstein (31.), Szlovákia (32.) és Izland (33.). A mögöttünk lévők közül két nemzetnek sikerült a bravúr: az albánoknak (36.) és a macedónoknak (37.).
Az albán Skenderbeunak ehhez az első selejtezőkörből kellett előre verekednie magát. A sorozat legelején az andorrai Sant Juliát (6-0), majd Elek Ákos együttesét, a kazah Kajratot (3-1) és a cseh Mlada Boleslávot (4-3) is ki kellett ejtenie. A playoffban volt szükség a legnagyobb sikerre, a jelentős nemzetközi tapasztalattal bíró Dinamo Zagreb otthonában elért 1-1-es döntetlen után, otthon 0-0-s iksszel sikerült kiejteni a horvátokat.
A macedón Vardarnak annyival könnyebb dolga volt, hogy csak az EL playoff-körében csatlakozott a sorozathoz, ott azonban a Fenerbahcéval találkozott. A törököknél hiába volt ott Martin Skrtel, Mehmet Topal vagy Mathieu Valbuena, a Vardar óriási meglepetésre kettős győzelemmel verte ki ellenfelét (4-1). Érdekesség egyébként, hogy a Fradi éppen a Vardartól akar igazolni.
Rosszul állunk a régióban is
A reális célok megfogalmazásához a magyar élvonalat a körülöttünk lévő országokkal is érdemes összehasonlítani. E tekintetben sem állunk fényesen, hiszen szomszédaink közül egyedül a szlovákok nem adnak csapatot a BL vagy az EL csoportkörébe.
Kiemelendő, hogy az ukránok három, az osztrákok két együttessel is ott vannak. A bajnokságuk erőssége miatt előbbiek egy-egy csapatot automatikusan indíthatnak az EL-ben és a BL-ben, de a Dinamo Kijev is kiharcolta a szereplést. Az osztrákoknál mindkét csapatnak kellett selejteznie.
A legnagyobb bravúrt egyértelműen a Maribor érte el, a szlovének a bajnokok ágáról indulva a bosnyák Zrinjskit, az izlandi Hafnarfjordurt és Korhut Mihály együttesét, a Hapoel Beer-Shevát is megverték. Érdekesség, hogy a Transfermarkt a Maribor keretét körülbelül ugyanolyan értékesnek tartja (12,9 millió euró), mint mondjuk a Videotonét (12,25 millió) vagy a Fradiét (12,65 millió).
A szomszédos országok csoportkörös csapatai
Ukrajna (3): Sahtar (BL), Dinamo Kijev (EL), Zorya Luhansk (EL)
Ausztria (2): Salzburg (EL), Austria Wien (EL)
Szerbia (2): Partizan (EL), Crvena zvezda (EL)
Szlovénia (1): Maribor (BL)
Horvátország (1): Rijeka (EL)
Románia (1): FCSB (régi nevén: Steaua) (EL)
Szlovákia (0): -
Magyarország (0): -
Tágabb régiónk csoportkörös csapatai
Csehország (3): Viktoria Plzen, Slavia Praha (EL), Zlín (EL)
Albánia (1): Skenderbeu (EL)
Macedónia (1): Vardar (EL)
Bulgária (1): Ludogorec (EL)
Lengyelország (0): -
Bosznia és Hercegovina (0): -
Montenegró (0): -
A többi ország csoportkörös csapatai
Anglia (7): Chelsea (BL), Manchester City (BL), MU (BL), Tottenham (BL), Liverpool (BL), Arsenal (EL), Everton (EL)
Spanyolország (7): Real Madrid (BL), Barcelona (BL), Atlético Madrid (BL), Sevilla (BL), Villarreal (EL), Athletic Bilbao (EL), Real Sociedad (EL)
Olaszország (6): Juventus (BL), Napoli (BL), Roma (BL), Lazio (EL), Milan (EL), Atalanta (EL)
Németország (6): Bayern München (BL), Dortmund (BL), Leipzig (BL), Hertha (EL), Hoffenheim (EL), Köln (EL)
Portugália (5): Benfica (BL), Porto (BL), Sporting (BL), Braga (EL), Vitória (EL)
Franciaország (5): Monaco (BL), PSG (BL), Lyon (EL), Marseille (EL), Nice (EL)
Oroszország (4): Szpartak Moszkva (BL), CSZKA (BL), Zenit (EL), Lokomotiv Moszkva (EL)
Törökország (3): Besiktas (BL), Basaksehir (EL), Konyaspor (EL)
Svájc (3): Basel (BL), Young Boys (EL), Lugano (EL)
Belgium (2): Anderlecht (BL), Zulte Waregem (EL)
Hollandia (2): Feyenoord (BL), Vitesse (EL)
Görögország (2): Olimpiakosz (BL), AEK Athén (EL)
Ciprus (2): APOEL (BL), Apollon Limasszol (EL)
Izrael (2): Maccabi Tel-Aviv (EL), Hapoel Beer-Sheva (EL)
Skócia (1): Celtic (BL)
Azerbajdzsán (1): Qarabag (BL)
Dánia (1): Köbenhavn (EL)
Norvégia (1): Rosenborg (EL)
Moldova (1): Sheriff (EL)
Kazahsztán (1): Asztana (EL)
Svédország (1): Östersund (EL)
Fehéroroszország (1): BATE (EL)
Liechtenstein, Izland, Finnország, Írország, Lettország, Észtország, Litvánia, Grúzia, Örményország, Málta, Luxemburg, Észak-Írország, Wales, Feröer-szigetek, Gibraltár, Andorra, San Marino, Koszovó (0): -