Az öregedő NB I-nek közel a 40 százaléka légiós – így áll a magyar bajnokság Európában

Az életkor és a keretek összetétele alapján az OTP Bank Liga csapatai foglalkoztatják jelenleg Európában az egyik legtapasztaltabb és legkorosabb játékosállományt. A saját nevelésű futballisták és a légiósok számában viszont a középmezőnyhöz tartozunk.
Dudás Gábor 2019. november 5., kedd 8:41
Az életkor és a keretek összetétele alapján az OTP Bank Liga csapatai foglalkoztatják jelenleg Európában az egyik legtapasztaltabb és legkorosabb játékosállományt. A saját nevelésű futballisták és a légiósok számában viszont a középmezőnyhöz tartozunk.
Szerző: Dudás Gábor 2019. november 5., kedd 8:41

Demográfiai szempontból készített ezúttal futballszakmai tanulmányt 31 európai bajnokság tekintetében a svájci székhelyű Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES). A kutatás során a 2009 és 2019 októbere közötti időszakot vizsgálták meg, összesen 463 klub 11692 játékosát (csapatonként 25,3 futballistát átlagban) górcső alá véve. Azon játékosok feleltek meg a kritériumoknak, akik pályára is léptek az adott bajnokságban, de a második, illetve harmadik számú kapusokat is számításba vették a svájciak.

Csak két bajnokság öregebb a miénknél

Átlagéletkor tekintetében "öregszik" az európai foci, hiszen 2009 októberében 25,90 év volt az átlagéletkor a vizsgált bajnokságokban, jelenleg viszont már 26,07. A mostani jellemző futballista-életkor a 24 év, a 21 éven aluliak hányada pedig valamivel több, mint a keretek egyötöde átlagosan (20,8%).

A magyar NB I most az egyik legidősebb, legtapasztaltabb játékosösszetételű bajnokság a kontinensen, az átlagéletkor meghaladja a 27 évet (27,01). Ezzel az OTP Bank Ligát csak a török (28,00) és a ciprusi (27,41) élvonal előzi meg e tekintetben.

Eközben a szlovák bajnokság a legfiatalabb Európában (24,31), a holland (24,54) és a szlovén topliga (24,57) előtt.

Közepesen kevés a magyar fiatal az NB I-ben

Érdekes adatokat mutat még a saját nevelésű (a klubnál 15 és 21 éves kor között legalább három idényt eltöltött) fiatalok száma is a bajnokságokban, így magyar viszonylatban is. Az itthon évek óta központilag, szövetségi szinten támogatott-ösztönzött fiatalítás egyelőre az európai középmezőny alsó feléhez elég: a CIES kimutatása szerint az NB I a 21. a listán e tekintetben, a játékosok 15,7 százaléka számít saját nevelésű futballistának a kluboknál. Ez nagyjából megegyezik a szerb vagy a román élvonal számaival, miközben a dán liga a követendő, a török pedig a rossz példa ezen a téren.

Sok a légiós! Sok a légiós?

A külföldről "importált" futballisták százalékában is a mezőny közepén helyezkedik el Európában a hazai élvonal, a jelenlegi NB I-es futballisták jóval több mint egyharmada (38,8 százaléka) érkezett a határon túlról - ez a szám szűk egy éve még 34,5% volt -, nagyjából hasonló mértékben, mint a francia vagy a svájci bajnokságban. Ehhez képest például Szerbiában a 15 százalékot sem éri el a kintről igazolt játékosok aránya.

Neked ajánljuk
Átigazolások
Barcelona
Yaakobishvili Áron
A Barcelona 18 éves magyar kapusa nem volt tagja az ifi BL-ben a csapat Dortmund elleni keretének. A spanyol sajtó tudni véli az okát.
Fradi
Őket utasította vissza Naby Keita
Naby Keita többek között az angol második ligás Sunderland és néhány török csapat ajánlatát is visszautasította, mielőtt elfogadta volna az FTC megkeresését - írja külföldi lapokra hivatkozva az Üllői129.
Németországban válthat
Dárdai Palkó
Egy meg nem nevezett német másodosztályú klub érdeklődhet komolyan a Hertha magyar válogatott támadója, Dárdai Palkó iránt. (NSO)
Tovább az összes átigazoláshoz