Fotó: twitter.com/fifaworldcup_pt

Vb 2022: Hollandia a házigazdát lemosva csoportelső, Szenegált egy védő lőtte tovább - videók

Hollandia és Szenegál jutott tovább a világbajnokság A-csoportjából, előbbi Katar, utóbbi Ecuador legyőzésével biztosította a helyét kedden a legjobb 16 között.
Csakfoci.hu 2022. november 29., kedd 17:58
Szerző: Csakfoci.hu 2022. november 29., kedd 17:58

A 2022-es vb A-csoportjának harmadik, utolsó fordulójában a négy ponttal második Ecuador a három ponttal harmadik Szenegállal találkozott, és játszott egymás ellen a nyolcaddöntőbe kerülésért. Míg a csoportelsőségre hajtó hollandok a már kiesett, házigazda Katarral mérkőztek meg.

Jegyzőkönyv

Labdarúgó-világbajnokság, A-csoport

Ecuador-Szenegál 1-2 (Caicedo 68., ill. Sarr 44. - 11-esből, Koulibaly 71.)

Ecuador: Galindez - Preciado (Porozo, 85.), F. Torres, Hincapie, Estupinan - A. Franco (Sarmiento 46.), Carlos Gruezo (Cifuentes 46.), M. Caicedo - Plata, Estrada (Reasco 46.), E. Valencia

Szenegál: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, A. Diallo, Jakobs - Gueye, Ciss (N. Mendy 74.), Pape Gueye - Ndiaye (Bamba Dieng 74.), B. Dia (Pape Abou Cissé 95.), I. Sarr

Már a 3. percben megszerezhette volna a vezetést Szenegál: egy bal oldalról középre tett labda a második hullámban érkező Gueyének lett végül jó, aki 12 méterről, jobbról, nagy erővel mellé lőtt. Az afrikaiak ezután is támadóan léptek fel, a 9. percben Sabaly ugratta ki szépen Diát, a csatár azonban 12 méterről, laposan a jobb alsó mellé tüzelt. Sarr pedig a saját maga által megharcolt labdát tekerte a bal felső mellé. A félidő első felében az ecuadoriak csak Valencia révén tudtak próbálkozni, a vb-n eddig 3 gólos csatár mindkét kísérletét blokkolták.

A 43. percben a szenegáli nyomás kifizetődött, Hincapié borította fel Sarrt a 16-oson belül, a sértett higgadtan a bal sarokba lőtte a büntetőt (0-1).

Ecuador nyilván próbált váltani az eléggé passzívra sikeredett első félideje után, és már az ellenfél térfelén letámadott, ám támadásai sokáig nem vezettek eredményre.

Ami viszont nem ment akcióból, az ment szögletből - méghozzá az első dél-amerikai sarokrúgásból! Egy jobb oldali beadás után Torres csúsztatott, Caicedo pedig a hosszú oldalon érkezve, három méterről a kapu jobb oldalába lőtt (1-1).

Mielőtt azonban túlzottan is örülhettek volna az ecuadoriak, megint vezetést szerzett Szenegál. A 71. percben Valencia válaszott rossz megoldást egy szabadrúgásnál, a labda Koulibaly elé került, a Chelsea védője pedig az ötösről büntetett - ez volt az első gólja a válogatottban (1-2).

A 78. percben Plata egalizálhatott volna, de látványos trükközése után a lövése nem okozott gondot Mendynek. A 83. percben, a másik oldalon Dia dönthette el volna a meccset és a továbbjutás kérdését, de a bal kapufa mellé bombázott.

Ecuador támadásaiban továbbra sem volt benne az igazi veszély, de az ívelésekből és pontrúgásoktól tarthattak az afrikaiak. Akadtak is "necces" szituációk a kapujuk előtt, a ráadás perceiben 11-est is reklamáltak a dél-amerikaiak, de gól már nem esett, így Szenegál jutott a legjobb 16 csapat közé. Ahol - ha a papírforma teljesül - Anglia lehet majd az ellenfele.

Jegyzőkönyv

Hollandia-Katar 2-0 (Gakpo 27., de Jong 49.)

Hollandia: Noppert - Timber, van Dijk, Aké - Dumfries, de Roon (Koopmeiners 82.), de Jong (Taylor 86.), Blind - Klaassen (Berghuis 66.) - Gakpo (Weghorst 82.), Depay (Janssen 66.)

Katar: Barsam - I. Mohammad (Hoder 85.), Pedro Miguel, Huhi, A. Hassan, H. Ahmed - Hatem (Alaeldin 85.), Madibo (Budiaf 64.), al-Haidos (Ali Asadalla 64.) - A. Ali (Muntari 64.), Afif

Az első húsz percben Hollandia próbálkozott többet, de Depay 11 méteres lövése (fölé) és Klaassen 6 méteres fejese (mellé) is elkerülte a kaput, míg Katar ugyan csak egyszer veszélyeztetett, de Al Haydos 20 méterről leadott kísérletét védenie kellett Noppertnek.

Hollandia a 27. percben került előnybe, ekkor a Klaassennel való összjáték után a harmadik vb-mérkőzésén harmadszor eredményes Gakpo lőtte el a labdát 15 méterről, mielőtt a becsúszó védők odaérhettek volna, kísérlete pedig a bal alsóban kötött ki.

A holland gól után Noppertnek akadt még dolga, amikor Mohammad lövését kellett fognia. Míg a másik oldalon Depay ijesztgetett egy mellélövéssel.

Nem kellett sokat várni a szünet után a második holland gólra. Klaassen beívelése után Depay lövését még bravúrral védte Barsem, a kipattanót azonban de Jong nagyjából egy méterről már a kapuba küldte (2-0). A 67. percben aztán megint betalált az Oranje, Berghuis gólját azonban Gakpo kezezése miatt annulálta a VAR és a játékvezető utólag.

A 74. percben egy katari védő is ráijesztett saját csapatára: Dumfries beadását Abdelkarim kis híján mellkassal juttatta Katar hálójába, de Barsem nagyot védett a bal alsónál.

Berghuis az eléggé egyoldalú találkozó 92. percében is betalálhatott volna, de 17 méteres, gyönyörű balos tekerése a felső lécen csattant. Így maradt a 2-0 és a sima holland siker, a narancsmezesek így csoportelsőként és veretlenül nyerték meg a vb A-csoportjának küzdelmeit, míg a házigazda Katar a papírformának megfelelően, nulla ponttal búcsúzott - ilyen pedig még nem volt a világbajnokságok történetében.

Kendőzetlenül a Fradiról Kubatov Gáborral
A Fradi emblematikusan sikeres évének végén Kubatov Gábor, a klub elnöke a csakfoci.hu "Tilos Passzolni" rovatának vendége volt. A holnapi naptól elérhető interjúban a zöld-fehér klub első embere vállalta, hogy nem passzol, és állta a kérdéseket.
Freiburg
Lőw Zsolt
A Bild szerint a Bayern München asszisztensedzőjeként dolgozó Lőw Zsolt is jelölt a Freiburgnál, ahonnan a szezon végén távozik Christian Streich vezetőedző.
Tokmac Nguen
Svéd sajtóhírek szerint Tokmacot a Djurgarden szemelte ki, honlapunk azonban úgy értesült, hogy a Ferencvárost egyelőre még nem keresték meg ezzel kapcsolatban.
Németh Hunor
Fabrizio Romano számolt be róla, hogy a magyar utánpótlás-válogatott Németh Hunor új, hosszú távú szerződést köt a dán Köbenhavn csapatával. A 16 középpályás 2026 decemberéig érvényes kontraktust ír alá.