Maradona életére tört egy feldühödött angol fogadó az „Isten keze” gólja miatt

A katari labdarúgó-világbajnokság előtt jelent meg hazánkban az argentin szerző, Luciano Wernicke világsikert aratott könyve, A leghihetetlenebb vb-történetek, amely több száz, néha vicces, időnként megdöbbentő sztorin keresztül rántja le a leplet a négyévente megrendezésre kerülő torna kevésbé ismert momentumairól és emberi oldaláról.
Csakfoci.hu 2022. november 25., péntek 8:30
A katari labdarúgó-világbajnokság előtt jelent meg hazánkban az argentin szerző, Luciano Wernicke világsikert aratott könyve, A leghihetetlenebb vb-történetek, amely több száz, néha vicces, időnként megdöbbentő sztorin keresztül rántja le a leplet a négyévente megrendezésre kerülő torna kevésbé ismert momentumairól és emberi oldaláról.
Szerző: Csakfoci.hu 2022. november 25., péntek 8:30

1954 – Svájc

 A berni bunyó

Június 27-én Magyarország és Brazília találkozott az egyik negyeddöntőben. A botrányos mérkőzést később „berni csatának” nevezték el. A magyarok – noha nélkülözték a nyugatnémetek elleni csoportmérkőzésen megsérülő Puskás Ferencet – 4:2-re nyertek.

Az addig sem puha találkozó 68. percében elszabadultak az indulatok: Arthur Ellis, az angol játékvezető kiállította a Bozsikot durván megrúgó Nilton Santost és a kezét ütésre emelő magyar csapatkapitányt. Húsz perccel később Ellis Humberto Tozzit is az öltözőbe küldte, mert megütötte Buzánszky Jenőt. A meccs végén a brazilok megrohanták a játékvezetőt, hogy számonkérjék rajta: Lantos Mihály tizenegyesgólja előtt, Brandãozinho és Kocsis Sándor ütközésénél nem is történt kezezés, valamint Kocsis az első gólját lesről fejelte. Közben Maurinho, azaz Mauro Rafael odalépett Czibor Zoltánhoz, és a békülés jeléül kinyújtotta a jobb kezét. Amikor Czibor megrázta azt, Maurinho a baljával pontos ütést vitt be a magyar balszélső állkapcsára.

A brazilok aztán az öltözőbe vonultak, hogy ott vegyenek elégtételt a magyarokon. A bunyóban mindkét csapat játékosai, a tartalékok, de még az edzők is részt vettek. Ütések, rúgások záporoztak, futballcipők repültek. Még a sérült Puskás is beszállt, egy palackot dobott a középpályás, João Baptista Pinheiro arcába. A vérző arcú brazilt egyik csapattársa támogatta ki. Még két rendőr is megsérült, amikor megpróbálták szétválasztani a verekedőket. Zezé Moreira brazil edző egy futballcipővel fejbe dobta magyar kollégáját, Sebes Gusztávot, akinek felrepedt a bőre, több öltéssel kellett összevarrni.

Másnap a FIFA úgy döntött, hogy bár mindkét delegációt figyelmeztette a sportszerűtlen viselkedésért, az eltiltásokat a kiállított játékosok esetében az adott szövetségre bízza. Például Bozsikot a magyar szövetségnek kellett volna eltiltania, azaz kizárnia az uruguayiak elleni elődöntőből. Nem kapott büntetést. A FIFA – Júdea római kormányzójához, Poncius Pilátushoz hasonlóan – mosta a kezeit. Az eset felháborította az uruguayiakat, akik tiltakoztak a FIFA-nál, mondván, a felmentő ítélet „a sport normáival teljes mértékben ellentétes”. A szövetség elutasította a protestálást, Bozsik pedig játszott az uruguayiak ellen, mégpedig – különösen a döntő hosszabbításban – kitűnően.

1966 – Anglia

Kaviár, mint kenőpénz?

Az angolok erősen vitatható körülmények között nyerték meg 4:2-re az NSZK elleni döntőt. A hazaiak harmadik góljánál Geoff Hurst lövése a gólvonal környékén pattant le. Gottfried Dienst, a svájci játékvezető nem volt biztos a dolgában, ezért megkérdezte partjelzőjét, a szovjet Tofik Bahramovot, aki határozottan gólt jelzett.

Mielőtt 1999-ben meghalt, egy másik exszovjet játékvezető, Nyikolaj Latisev – aki az 1962-es chilei labdarúgó-világbajnokság döntőjét vezette Brazília és Csehszlovákia között, és megfigyelőként tevékenykedett Angliában – elárulta, hogy két üveg kiváló orosz kaviár megváltoztathatta volna a torna történetét. Bahramov eredetileg nem volt a döntő játékvezetői hármasába szánt bírók között. Ám aztán találkozott a malajziai Koe Ewe Teikkel – aki egyéb tisztségei mellett a FIFA játékvezetői bizottságának is a tagja volt –, akinek felajánlott egy jó nagy adag kaviárt azért cserébe, hogy közreműködhessen a világbajnoki döntőben.

1986 – Mexikó

Diego életére tört

Miután Argentína június 22-én, a sorrendben harmadik negyeddöntőben 2–1-es győzelmet aratott Anglia ellen, több brit fogadóiroda úgy döntött, visszaadja a pénzt azoknak, akik a két csapat döntetlenére fogadtak, mivel Diego Maradona kézzel ütött első gólja nem volt szabályos.

Több mint húsz évvel később egy Ian Wellworth nevű – még mindig felháborodott – brit fogadó megpróbálta megtámadni Maradonát, amikor Diego 2008. november 19-én az argentin válogatott szövetségi kapitányaként debütált Skóciában. Szerencsére lekapcsolták a rendőrök, amikor egy machetével felfegyverkezve megpróbált bemenni a Hampden Parkba, hogy „levágja a csaló fejét”. A 43 éves Wellworth elmondta az őt őrizetbe vevő rendőröknek, hogy 1986-ban sok pénzben fogadott az angolok győzelmére. Diego két gólja miatt mindent elveszített, eladósodott, még a felesége is elhagyta.

2010 – Dél-Afrika

A bíró kényszerűségből tartotta magát a rosszhoz

Minden játékvezető tévedett már pályafutása során. De kevesen kerültek olyan helyzetbe, mint Roberto Rosetti olasz játékvezető, aki a Mexikó és Argentína közötti nyolcaddöntőt vezette a johannesburgi Soccer City stadionban. A mexikóiak kezdtek jobban, Andrés Guardado lövése a jobb kapufát súrolva jött ki, Carlos Salcido lövése pedig majdnem széttörte Sergio Romero kapujának keresztlécét. Ám aztán következett az Albiceleste: Lionel Messi helyzetbe hozta a kapuval szemben álló Carlos Tévezt. Óscar Pérez kapus gyors vetődéssel tisztázott, de a labda visszakerült Messihez, aki felemelte a labdát Tévezhez, ő pedig a mexikói védők, Francisco Rodríguez és Efraín Juárez között a kapuba fejelt. Paolo Calcagno, a játékvezetői asszisztens kissé tétovázva elindult a pálya közepe felé, jelezve, hogy szerinte szabályos volt a gól. Miután a fülhallgatón keresztül egyeztetett kollégájával, Rosetti a kezdőkör felé mutatott, jelezve a gólt. Miközben az argentinok ünnepeltek, a mexikóiak hevesen győzködték Calcagnót arról, hogy Tévez nyilvánvalóan lesen állt. Rosetti is odament a vitatkozókhoz, miközben a stadion óriáskivetítőin látható volt a vitatott akció ismétlése. A bírók, a két csapat játékosai, a két cserepad és a lelátókat megtöltő 84 ezer szurkoló is láthatta: valóban lesen állt a csatár. Nem volt kétség. Ám a szabály nem engedte meg, hogy a játékvezető külső segítségre hagyatkozzon egy döntés felülvizsgálata során, így Rosettinek meg kellett adnia a gólt, amiről ő is tudta, hogy szabálytalan. A mexikói csapat idegességét kihasználva később az argentinok még két gólt szereztek, Javier „Chicharito” Hernández már túl későn szépített.

Másnap Sepp Blatter, a FIFA akkori elnöke bocsánatot kért a mexikói küldöttségtől, és kijelentette, hogy ez az eset is hozzájárul a szabály megváltoztatásához, indokoltnak tűnik, hogy hamarosan bevezessék a videóbíró használatát a kulcsfontosságú helyzetekben.

Viszont Rosetti játékvezetőt a hibája miatt nem foglalkoztatták többet a világbajnokságon, hazaküldték. A FIFA elrendelte, hogy a stadionok óriáskivetítőin ne mutassanak többé vitatott eseteket. Ám ahogyan a FIFA szóvivője, Nicolas Maingot mondta: „Minden nagyon szép, de ezek az intézkedések semmiképpen sem orvosolták azt a hatalmas igazságtalanságot, ami hozzájárult Mexikó kieséséhez.”

A LEGHIHETETLENEBB VB-TÖRTÉNETEK című könyv 5990 Ft helyett csak 3590 Ft!

Black Friday-akció vasárnap éjfélig: –40% KEDVEZMÉNY! Rendeld meg ITT!

 

 

 

Neked ajánljuk
Átigazolások
Haladás
Hárman jelöltek a kispadra
A Csakfoci információi szerint Artner Tamás, Desits Szilárd vagy Tóth Péter feladata lesz megmenteni az NB III-ban a kiesés elől menekülő Szombathelyi MÁV Haladás VSE-t.
Barcelona
Yaakobishvili Áron
A Barcelona 18 éves magyar kapusa nem volt tagja az ifi BL-ben a csapat Dortmund elleni keretének. A spanyol sajtó tudni véli az okát.
Fradi
Őket utasította vissza Naby Keita
Naby Keita többek között az angol második ligás Sunderland és néhány török csapat ajánlatát is visszautasította, mielőtt elfogadta volna az FTC megkeresését - írja külföldi lapokra hivatkozva az Üllői129.
Tovább az összes átigazoláshoz