Maradona életére tört egy feldühödött angol fogadó az „Isten keze” gólja miatt

A katari labdarúgó-világbajnokság előtt jelent meg hazánkban az argentin szerző, Luciano Wernicke világsikert aratott könyve, A leghihetetlenebb vb-történetek, amely több száz, néha vicces, időnként megdöbbentő sztorin keresztül rántja le a leplet a négyévente megrendezésre kerülő torna kevésbé ismert momentumairól és emberi oldaláról.
Csakfoci.hu 2022. november 25., péntek 8:30
A katari labdarúgó-világbajnokság előtt jelent meg hazánkban az argentin szerző, Luciano Wernicke világsikert aratott könyve, A leghihetetlenebb vb-történetek, amely több száz, néha vicces, időnként megdöbbentő sztorin keresztül rántja le a leplet a négyévente megrendezésre kerülő torna kevésbé ismert momentumairól és emberi oldaláról.
Szerző: Csakfoci.hu 2022. november 25., péntek 8:30

1954 – Svájc

 A berni bunyó

Június 27-én Magyarország és Brazília találkozott az egyik negyeddöntőben. A botrányos mérkőzést később „berni csatának” nevezték el. A magyarok – noha nélkülözték a nyugatnémetek elleni csoportmérkőzésen megsérülő Puskás Ferencet – 4:2-re nyertek.

Az addig sem puha találkozó 68. percében elszabadultak az indulatok: Arthur Ellis, az angol játékvezető kiállította a Bozsikot durván megrúgó Nilton Santost és a kezét ütésre emelő magyar csapatkapitányt. Húsz perccel később Ellis Humberto Tozzit is az öltözőbe küldte, mert megütötte Buzánszky Jenőt. A meccs végén a brazilok megrohanták a játékvezetőt, hogy számonkérjék rajta: Lantos Mihály tizenegyesgólja előtt, Brandãozinho és Kocsis Sándor ütközésénél nem is történt kezezés, valamint Kocsis az első gólját lesről fejelte. Közben Maurinho, azaz Mauro Rafael odalépett Czibor Zoltánhoz, és a békülés jeléül kinyújtotta a jobb kezét. Amikor Czibor megrázta azt, Maurinho a baljával pontos ütést vitt be a magyar balszélső állkapcsára.

A brazilok aztán az öltözőbe vonultak, hogy ott vegyenek elégtételt a magyarokon. A bunyóban mindkét csapat játékosai, a tartalékok, de még az edzők is részt vettek. Ütések, rúgások záporoztak, futballcipők repültek. Még a sérült Puskás is beszállt, egy palackot dobott a középpályás, João Baptista Pinheiro arcába. A vérző arcú brazilt egyik csapattársa támogatta ki. Még két rendőr is megsérült, amikor megpróbálták szétválasztani a verekedőket. Zezé Moreira brazil edző egy futballcipővel fejbe dobta magyar kollégáját, Sebes Gusztávot, akinek felrepedt a bőre, több öltéssel kellett összevarrni.

Másnap a FIFA úgy döntött, hogy bár mindkét delegációt figyelmeztette a sportszerűtlen viselkedésért, az eltiltásokat a kiállított játékosok esetében az adott szövetségre bízza. Például Bozsikot a magyar szövetségnek kellett volna eltiltania, azaz kizárnia az uruguayiak elleni elődöntőből. Nem kapott büntetést. A FIFA – Júdea római kormányzójához, Poncius Pilátushoz hasonlóan – mosta a kezeit. Az eset felháborította az uruguayiakat, akik tiltakoztak a FIFA-nál, mondván, a felmentő ítélet „a sport normáival teljes mértékben ellentétes”. A szövetség elutasította a protestálást, Bozsik pedig játszott az uruguayiak ellen, mégpedig – különösen a döntő hosszabbításban – kitűnően.

1966 – Anglia

Kaviár, mint kenőpénz?

Az angolok erősen vitatható körülmények között nyerték meg 4:2-re az NSZK elleni döntőt. A hazaiak harmadik góljánál Geoff Hurst lövése a gólvonal környékén pattant le. Gottfried Dienst, a svájci játékvezető nem volt biztos a dolgában, ezért megkérdezte partjelzőjét, a szovjet Tofik Bahramovot, aki határozottan gólt jelzett.

Mielőtt 1999-ben meghalt, egy másik exszovjet játékvezető, Nyikolaj Latisev – aki az 1962-es chilei labdarúgó-világbajnokság döntőjét vezette Brazília és Csehszlovákia között, és megfigyelőként tevékenykedett Angliában – elárulta, hogy két üveg kiváló orosz kaviár megváltoztathatta volna a torna történetét. Bahramov eredetileg nem volt a döntő játékvezetői hármasába szánt bírók között. Ám aztán találkozott a malajziai Koe Ewe Teikkel – aki egyéb tisztségei mellett a FIFA játékvezetői bizottságának is a tagja volt –, akinek felajánlott egy jó nagy adag kaviárt azért cserébe, hogy közreműködhessen a világbajnoki döntőben.

1986 – Mexikó

Diego életére tört

Miután Argentína június 22-én, a sorrendben harmadik negyeddöntőben 2–1-es győzelmet aratott Anglia ellen, több brit fogadóiroda úgy döntött, visszaadja a pénzt azoknak, akik a két csapat döntetlenére fogadtak, mivel Diego Maradona kézzel ütött első gólja nem volt szabályos.

Több mint húsz évvel később egy Ian Wellworth nevű – még mindig felháborodott – brit fogadó megpróbálta megtámadni Maradonát, amikor Diego 2008. november 19-én az argentin válogatott szövetségi kapitányaként debütált Skóciában. Szerencsére lekapcsolták a rendőrök, amikor egy machetével felfegyverkezve megpróbált bemenni a Hampden Parkba, hogy „levágja a csaló fejét”. A 43 éves Wellworth elmondta az őt őrizetbe vevő rendőröknek, hogy 1986-ban sok pénzben fogadott az angolok győzelmére. Diego két gólja miatt mindent elveszített, eladósodott, még a felesége is elhagyta.

2010 – Dél-Afrika

A bíró kényszerűségből tartotta magát a rosszhoz

Minden játékvezető tévedett már pályafutása során. De kevesen kerültek olyan helyzetbe, mint Roberto Rosetti olasz játékvezető, aki a Mexikó és Argentína közötti nyolcaddöntőt vezette a johannesburgi Soccer City stadionban. A mexikóiak kezdtek jobban, Andrés Guardado lövése a jobb kapufát súrolva jött ki, Carlos Salcido lövése pedig majdnem széttörte Sergio Romero kapujának keresztlécét. Ám aztán következett az Albiceleste: Lionel Messi helyzetbe hozta a kapuval szemben álló Carlos Tévezt. Óscar Pérez kapus gyors vetődéssel tisztázott, de a labda visszakerült Messihez, aki felemelte a labdát Tévezhez, ő pedig a mexikói védők, Francisco Rodríguez és Efraín Juárez között a kapuba fejelt. Paolo Calcagno, a játékvezetői asszisztens kissé tétovázva elindult a pálya közepe felé, jelezve, hogy szerinte szabályos volt a gól. Miután a fülhallgatón keresztül egyeztetett kollégájával, Rosetti a kezdőkör felé mutatott, jelezve a gólt. Miközben az argentinok ünnepeltek, a mexikóiak hevesen győzködték Calcagnót arról, hogy Tévez nyilvánvalóan lesen állt. Rosetti is odament a vitatkozókhoz, miközben a stadion óriáskivetítőin látható volt a vitatott akció ismétlése. A bírók, a két csapat játékosai, a két cserepad és a lelátókat megtöltő 84 ezer szurkoló is láthatta: valóban lesen állt a csatár. Nem volt kétség. Ám a szabály nem engedte meg, hogy a játékvezető külső segítségre hagyatkozzon egy döntés felülvizsgálata során, így Rosettinek meg kellett adnia a gólt, amiről ő is tudta, hogy szabálytalan. A mexikói csapat idegességét kihasználva később az argentinok még két gólt szereztek, Javier „Chicharito” Hernández már túl későn szépített.

Másnap Sepp Blatter, a FIFA akkori elnöke bocsánatot kért a mexikói küldöttségtől, és kijelentette, hogy ez az eset is hozzájárul a szabály megváltoztatásához, indokoltnak tűnik, hogy hamarosan bevezessék a videóbíró használatát a kulcsfontosságú helyzetekben.

Viszont Rosetti játékvezetőt a hibája miatt nem foglalkoztatták többet a világbajnokságon, hazaküldték. A FIFA elrendelte, hogy a stadionok óriáskivetítőin ne mutassanak többé vitatott eseteket. Ám ahogyan a FIFA szóvivője, Nicolas Maingot mondta: „Minden nagyon szép, de ezek az intézkedések semmiképpen sem orvosolták azt a hatalmas igazságtalanságot, ami hozzájárult Mexikó kieséséhez.”

A LEGHIHETETLENEBB VB-TÖRTÉNETEK című könyv 5990 Ft helyett csak 3590 Ft!

Black Friday-akció vasárnap éjfélig: –40% KEDVEZMÉNY! Rendeld meg ITT!

 

 

 

Neked ajánljuk
Átigazolások
Légiósok
Dárdai helyére hárman pályázhatnak
Ők lehetnek a Herzha edzőjelöltjei, ha Dárdai Pál nem marad a kispadon.
Ajánlatot kapott
Marco Rossi
A magyar válogatottat irányító szakember szerint a Premier League-ből is csábították.
Fehérvár
Mamoudou Karamoko
A Vidi 1 millió euróért tarthatja meg végleg kölcsöncsatárát, de egyelőre nem jelezte a Köbenhavnnek, hogy élne az opciójával. (NSO)
Tovább az összes átigazoláshoz